«Թավշյա» հեղափոխության օլիգարխիկ «հմայքը»
2018–ին տեղի ունեցած իշխանափոխությունը նիկոլենք անվանում էին հեղափոխություն, այն էլ՝ «թավշյա»։ Նաև ավելացնում էին՝ ժողովրդական ու ոչ բռնի։
Իշխանափոխություն–հեղափոխությունը տեղի ունեցավ «Մերժիր Սերժին» կարգախոսով։ Հիմքում գաղափարախոսություն չկար։ Կար մերժում։ Բայց քանի որ մերժողը տարիներ շարունակ Սերժ ու Սաշիկ Սարգսյաններ քննադատած, հակասաշիկիզմ ու հակաօլիգարխիզմ քարոզող Նիկոլ Փաշինյանն էր, ուստի փողոց դուրս եկածները ենթադրում էին, որ իշխանության գալուց հետո Նիկոլը փոխելու է բարքերը։
Մարդիկ մտածում էին, որ Նիկոլն արդարություն է հաստատելու և փոխի խաղի կանոնները։ Օրինակ՝ իր ցուցակով խորհրդարան չի բերելու գործարար–մականունավորներին, այն մարդկանց, որոնք հանրության մեջ հայտնի են որպես օլիգարխներ։ Կամ էլ՝ ձեռքը պետբյուջեի մեջ չի մտցնելու։ Շա՜տ միամիտ էին «Նիկոլ, վարչապե՛տ» գոռացողները։
Նիկոլի խոսքն ու գործը
Նիկոլը տարիներ շարունակ փառաբանել էր աղքատությունը և քննադատել օլիգարխներին, թեև տակից փող էր վերցրել նույն օլիգարխներից։
Նա քննադատել է պաշտոնյաներին ու փող վերցրել նրանցից (մասնավորապես՝ Վատիկանում ՀՀ նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանն է գումար տվել՝ տեղի տալով նիկոլական շանտաժներին)։
Օդում կախված համառ լուրերի համաձայն՝ «ընդդիմադիր» Նիկոլին ֆինանսավորում էր Խաչատուր Սուքիասյանը՝ Գռզոն (ըստ ամենայնի՝ դա արվում էր Վանո Սիրադեղյանի հորդորով, այն Սիրադեղյանի, որից կոմպլեքսավորված է Նիկոլը, քանզի մարդը (այն էլ՝ Նիկոլի պես փառամոլ, ապերախտ ու չկայացած մարդը) իշխանության գալուց հետո միշտ էլ կոմպլեքսավորվում է իրեն ծանր վիճակում օգնած մարդկանցից, իրեն բոմժական վիճակից դուրս բերած մարդկանցից, իր իրական էությունը իմացող մարդկանցից)։ Օդում կախված ոչ պակաս համառ լուրերի համաձայն՝ նա ֆինանսավորվել է նաև Բեգլարյան Գագիկից, Ծառուկյան Գագիկից, Հրանտ Վարդանյանի ընտանիքից ու մյուսներից։ Բայց ցույց է տվել, թե իբր աղքատ է՝ որպես ապացույց դեմ տալով բուլաթից էժանագին ատամն ու «Մալաթիայի» բազառից գնված կոստյումը։
Ինչպես հիշում եք, Սամվել Ալեքսանյանն «ընդդիմադիր» աշխատող Նիկոլի մասին ասում էր, որ նա «իրանց ախպերն ա»։ Իշխանափոխությունից հետո պարզվեց, որ Լֆիկ Սամոն ճիշտ էր՝ Նիկոլն իրենց ախպերն էր ու է, քանզի Սամվելը դարձել է «հեղափոխականների» սրտի օլիգարխը։
Նիկոլը տարիներ շարունակ քարոզել էր արցախյան հաղթանակի դեմ ու վարկաբեկել արցախյան պատերազմով անցած գեներալներին, հայտարարել, որ բանակում միայն թալան է։ Բանակի թալանից խոսող Նիկոլը, սակայն, իր ցուցակով պատգամավոր է դարձրել թալանի թիվ մեկ պատասխանատուին՝ տարիներ շարունակ թիկունքի պետ աշխատած ՊՆ փոխնախարար Գագիկ Մելքոնյանին։ Եթե բանակում թալան եղել է, ապա թիվ մեկ թալանչին ՔՊ–ական Մելքոնյանն է։ Այն Մելքոնյանը, որի անունը Ազատության հրապարակում 2008–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ վանկարկում էր Նիկոլի գաղափարական շեֆը, իսկ Նիկոլն էլ միտինգային դիջեյություն էր անում այդ օրերին՝ հետագայում դառնալով մարտի 1–ի 10 զոհերի պատճառ։
Նիկոլը տարիներ շարունակ քննադատել է խնամի–ծանոթ–բարեկամ–ընկեր տարբերակով կադրային քաղաքականությունը։ «Հեղափոխության» օրերին սրանք խոսում էին մերիտոկրատիայից, բայց իշխանության գալով՝ օրենսդիր, գործադիր ու դատական մարմիններում լցրեցին իրենց եղբայրներին, զարմիկներին, ընկերներին, աներձագներին, բարեկամներին ու ծանոթներին։
Նիկոլը տարիներ շարունակ քննադատել էր լֆիկսամոների, արսենյանաշոտների, շմայսների ու մյուսների հայտնվելը խորհրդարանում։ Թվում էր, թե նրա իշխանության գալով այդ պրակտիկան վերանալու է, սակայն․․․
Նիկոլի ցուցակով պատգամավոր են դարձել խոշոր գործարարներ կամ «ժողովրդական» լեզվով ասած՝ օլիգարխներ Խաչատուր Սուքիասյանը և Գուրգեն Արսենյանը։ «Ջերմուկի» Աշոտի՝ ՀՀԿ–ական ու Սերժ Սարգսյանի մերձավոր օլիգարխ Արսենյան Աշոտի որդին Նիկոլի կողմից օրերս նշանակվել է Ջերմուկի քաղաքապետի պաշտոնակատար։
Փաստորեն, ջերմուկցիները 2018–ին փողոց էին փակում, որ արսենյանաշոտների բդեշխությունից պրծնեն, բայց Նիկոլը նրանց գլխին նույն արսենյաններին քաղաքապետ է նշանակում։
Նիկոլի թիմում «բուծվում» են նոր օլիգարխներ՝ ասֆալտի օլիգարխներ։ Շրջանառվում են Սուրեն Պապիկյանի ու Ալեն Սիմոնյանի անունները։
Ի դեպ, Ալեն Սիմոնյանի մասին։
Ասֆալտով քայլած, ասֆալտով հարստացող Ալենը
Ալեն Սիմոնյանը նիկոլական թիմի տիպիկ ներկայացուցիչ է։ Պատմական պատահականություն, դիլետանտիզմ, հարստանալու ախորժակ ու դեմագոգիա․ այս ամենն իր մեջ խտացնում է ԱԺ խոսնակի պաշտոնը զբաղեցնող Սիմոնյանը։
Ալենն այն մարդն է, որը հանդիպում է պատերազմի արդյունքում անհետ կորածների ու գերիների հարազատների հետ, հայտարարում, թե բա ամբողջ օրը ձեր երեխեքի մասին ենք մտածում, գիշերը չենք քնում և այլն, և այլն, և այլն։ Մի խոսքով, Ալեն Սիմոնյանը կոկորդիլոսի արցունք է թափում պատերազմի զոհերի հարազատների մոտ ու մեկ օր անց մեկնում հունական Միկոնոս՝ տժժալու։
Ալենն այն մարդն է, որը խոսում է թալանից, օլիգարխիայից, իշխանություն–բիզնես սերտաճման անթույլատրելիությունից, բայց դեմքի միամիտ արտահայտությամբ նորմալ համարում այն, որ իր հարազատ եղբայրը ասֆալտ փռելու տենդերներ է շահում։ Ալենն ու Պապիկյան Սուրենն այդտեղ կոռուպցիա չեն տեսնում, բայց նախկինում նման դեպքերում տեսնում էին։ Ահա, թե ինչ է փոխվել «հեղափոխությունից» հետո։ «Հեղափոխությունը», փաստորեն, կուրացրել է իր զավակներին։
Ալենն այն մարդն է, որը իշխանության է եկել ու ԱԺ նախագահ դարձել այն կոդով, որ մականունավոր–գործարարները չպետք է լինեն ԱԺ–ում և որ ով հարստացել է, ուրեմն թալանչի է, բայց ինքն իր աջ ու ձախ կողմերում է նստացնում Խաչատուր Սուքիասյանին ու Գուրգեն Արսենյանին։ Եվ դա պաշտոնական հանդիպումների ժամանակ։ Հարցն այն չէ, որ Սուքիասյանն ու Արսենյանը թալանչի են, թե ոչ։ Հարցն այն է, որ Նիկոլը, Ալենը և մյուսները սուքիասյաններին ապրիորի հռչակել էին թալանչիներ, նրանց քննադատելով ռեյտինգ էին հավաքում, բայց հիմա կողքները նստեցնում են նրանց ու կրկին խոսում հակաօլիգարխիկ պայքարից․ սա՛ է զզվելին։
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպմանը, ՌԴ նախագահի արտասահմանյան երկրների հետ միջտարածաշրջանային եւ մշակութային կապերի վարչության պետ Իգոր Մասլովի հետ հանդիպմանը Ալենն Արսենյանի ու Սուքիասյանի ուղեկցությամբ էր ներկայացել։ Հենց սա՛ է «հեղափոխականների» փարիսեցիությունը, ցինիզմը՝ խոսել օլիգարխների, հարուստների, թալանի, կոռուպցիայի դեմ, ներկայանալ իբրև հակաօլիգարխիկ հեղափոխության առաջամարտիկներ, բայց իշխանության գալուց հետո դառնալ այնպիսին, ինչպիսին լինելը քննադատելու համար ես «աչոկ» հավաքել ու շահել ամբոխի վստահությունը։

Олигархическое обаяние «бархатной» революции
Произошедшую в 2018-ом смену власти николовцы называли революцией, к тому же «бархатной».Кроме того, добавляли также – народной и ненасильственной.
Смена власти-революция произошла под лозунгом «Отвергни Сержа». Никакой идеологии в его основе не было. Было отрицание. Однако, поскольку отвергающим был критиковавший на протяжении лет Сержа и Сашика Саргсянов, пропагандировавший антисашикизм и антиолигархизм Никол Пашинян, вышедшие на улицу предполагали, что после прихода к власти Никол поменяет царящие в стране нравы. Люди думали, что Никол принесет справедливость и изменит правила игры. Например, не будет вводить в парламент через свой список бизнесменов из числа носителей прозвищ – тех, кто известны в обществе как олигархи. Или что не запустит руку в госбюджет. Кричавшие «Никол – премьер» были очень наивны.
Слово и дело Никола
Никол на протяжении лет восхвалял бедность и критиковал олигархов, хотя подспудно и брал у них деньги.
Он критиковал также чиновников и опять брал у них деньги (в частности, деньги ему дал в том числе экс-посол РА в Ватикане Микаэл Минасян, поддавшийся на николовский шантаж).
Согласно упорно муссируемой информации, «оппозиционного» Никола финансировал Хачатур Сукиасян – «Грзо» (судя по всему, делалось это с призыва Вано Сирадегяна – того самого, по части которого Никол комплексует, так как человек (к тому же такой тщеславный, неблагодарный и несостоявшийся, как Никол) после прихода к власти всегда комплексует в отношениях с теми, кто помогал ему в тяжелом положении, выводил его из бомжевского состояния и знает его реальную сущность). Согласно не менее муссируемой информации, он финансировался Бегларян Гагиком, Царукян Гагиком, семьей Гранта Варданяна и другими. Однако он всегда показывал, будто беден, приводя в качестве доказательства свой дешевый булатный зуб и купленный с ярмарки «Малатия» костюм.
Если помните, по части работавшего «оппозиционером» Никола Самвел Алексанян говорил, что он – «их кореш». После смены власти выяснилось, что Лфик Само был прав: Никол был и остается их корешем, так как Самвел стал олигархом сердца «революционеров».
Никол долгие годы агитировал против арцахской победы и дискредитировал прошедших через арцахскую войну генералов, заявлял, что в армии царит лишь разграбление. При всем этом говоривший о разграблении в армии Никол сделал депутатом по своему списку главного ответственного за это разграбление, работавшего на протяжении лет зампотылом бывшего вице-министра обороны Гагика Мелконяна. Если в армии и было разграбление, то главным ответственным за него является представляющий «Гражданский договор» Мелконян. Тот самый Мелконян, имя которого идейный отец Никола скандировал на площади Свободы в ходе президентских выборов 2008 года, а сам Никол был занят в эти дни митинговым диджейством, став впоследствии причиной 10 жертв 1 марта.
Никол на протяжении лет критиковал кадровую политику по варианту «сват-знакомый-родственник-друг». В дни «революции» они говорили о меритократии, но с приходом к власти заполнили законодательные, исполнительные и судебные органы своими братьями, племянниками, друзьями, шуринами, родственниками и знакомыми.
Никол долгое время критиковал нахождение лфиксамвелов, арсенянашотов, шмайсов и остальных в парламенте. Казалось, что с его приходом к власти эта практика будут искоренена, но…
По списку Никола депутатами стали крупные предприниматели или, говоря «народным» языком, олигархи Хачатур Сукиасян и Гурген Арсенян. Сын известного РПА-евца и представителя близкого окружения Сержа Саргсяна Ашота «Джермука» (Ашота Арсеняна) был назначен на днях Николом врио мэра Джермука.
Фактически, джермукцы перекрывали в 2018-ом улицы, чтобы избавиться от наместничества арсенянашотов, но Никол назначил им на голову мэром тех же арсенянов.
В команде Никола «взращиваются» новые олигархи – асфальтные олигархи. Муссируются имена Сурена Папикяна и Алена Симоняна.
Кстати, об Алене Симоняне.
Шагавший по асфальту и богатеющий на асфальте Ален
Ален Симонян – типичный представитель николовской команды. Историческая случайность, дилетантизм, жажда к обогащению и демагогия – всё это воплощает в себе занимающий кресло спикера НС Симонян.
Ален – тот человек, который встречается с родственниками без вести пропавших и пленных, заявляет, будто денно и нощно думает об этих ребятах, не спит из-за этого по ночам и т.д., и т.п. Словом, проливает перед родными погибших в войне или пропавших без вести крокодиловы слезы и через день улетает тусить на греческий Миконос.
Ален – тот человек, который говорит о разграблении, олигархии, недопустимости сращивания власти и бизнеса, но с наивным выражением лица считает нормальным то, что его родной брат выигрывает тендеры на асфальтирование. Ален и Папикян Сурен не видят в этом коррупции, хотя и считали в прошлом подобное коррупционным проявлением. Вот что изменилось после «революции». Фактически, «революция» ослепила своих детей.
Ален – тот человек, который пришел к власти и стал спикером НС в том коде, согласно которому бизнесмены-носители прозвищ не должны быть в парламенте, а обогатившиеся являются ворами, но сам усаживает рядом с собой по обе стороны Хачатура Сукиасяна и Гургена Арсеняна. И это – в ходе официальных встреч. Вопрос здесь не в том, являются Сукиасян и Арсенян ворами или нет. Вопрос в том, что Никол, Ален и остальные априори провозгласили сукиасянов грабителями, набирали рейтинг на их критике, а сейчас усаживают их рядом с собой и снова говорят об антиолигархической борьбе – в этом вся мерзость.
На встрече с главой МИД России Сергеем Лавровым, на приеме начальника управления президента РФ по межрегиональным и культурным связям с зарубежными странами Игоря Маслова Ален появился в сопровождении Арсеняна и Сукиасяна. В этом и кроется фарисейство, цинизм «революционеров»: выступать против олигархов, богатых, разграбления, коррупции, представать в образе передовиков антиолигархической революции, но стать после прихода к власти такими, на критике которых они набирали в прошлом очки и завоевывали симпатии толпы.