Արա Բաբլոյան.«Այս փոփոխությունը թույլ կտա մեզ շատ կյանքեր փրկել»
ԱԺ առողջապահության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը «Նովոստի-Արմենիա» ակումբում խոսել է «Մարդուն օրգաններ և հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» ՀՀ օրենքում կատարված փոփոխությունների մասին։
Նա նշել է, որ հիմնականում քննարկվել են մահացած մարդուց օրգան կամ հյուսվածք փոխպատվաստելու հարցերը, ինչպես նաև, ևս մեկ անգամ շեշտվել է այն հանգամանքը, որ օրգանն առք ու վաճառքի ենթակա չէ, և փոխպատվաստումը կատարվում է անհատույց։
-Այսուհետ, ըստ փոփոխված օրենքի, փոխպատվաստման նպատակով դիակից օրգաններ և հյուսվածքներ չեն կարող վերցվել միայն այն դեպքում, երբ տվյալ անձն իր կենդանության օրոք, Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, հրաժարվել է մահից հետո հանդես գալ որպես օրգանների եւ հյուսվածքների դոնոր։ Այս փոփոխությունը թույլ կտա մեզ շատ կյանքեր փրկել։ Հայկական մենթալիտետի պատճառով այս գործընթացը կանգնած էր, սակայն դրա կարիքն իսկապես զգացվում էր,- ասել է Արա Բաբլոյանը։

Ара Баблоян: «Это изменение позволит спасти многие жизни»
Председатель постоянной комиссии НС по вопросам здравоохранения Ара Баблоян в клубе «Новости-Армения» говорил об изменениях в законе РА «О пересадке органов и тканей».
Он отметил, что в основном обсуждались вопросы пересадки органов и тканей умерших людей, а также еще раз было отмечено, что органы не подлежат купле и продаже, и пересадка осуществляется безвозмездно.
-В дальнейшем, после изменения закона, органы и ткани у трупа не могут быть изъяты лишь в том случае, если этот человек при жизни, в установленном законами РА порядке, отказался в случае своей смерти стать донором органов и тканей. Это изменение позволит нам спасти многие жизни. По причине армянского менталитета этот процесс стоял на месте, однако потребность в нем действительно ощущается, - сказал Ара Баблоян.