«Նախաձեռնողական» հնազանդություն
Ղարաբաղյան հակամարտության հետ կապված Կազանում տեղի ունեցած հանդիպումն, ինչպես հայտնի է, ավարտվեց նախագահների հռչակագրային բնույթ կրող հայտարարությամբ։ Դրանից հետո հայկական կողմը՝ Սերժ Սարգսյանի ու Էդուարդ Նալբանդյանի կատարմամբ սկսեց խոսել այն մասին, թե առաջընթաց չեղավ, քանի որ Ադրբեջանը լրացուցիչ տասը պահանջ առաջ քաշեց։ ՀՀ նախագահի ու արտգործնախարարի հետկազանյան բացատրություններն այս թեմայով մի տեսակ ինքնաարդարացում էին հիշեցնում՝ «Մենք խելոք ու խաղաղասեր ենք, Ալիևն է չարը» թեմայով։
Ուշագրավ է, որ բոլոր տիպի առաջարկներին հայկական կողմի «այո» ասելու պատրաստակամությունը հիմա փորձ է արվում մեր հանրությանը ներկայացնել որպես դրական երևույթ։
ՀՀ իշխանությունների ասելով ստացվում է, որ իրենք համաձայն կլինեին Կազանում սեղանին դրված ակնհայտորեն ոչ հայանպաստ առաջարկին, բայց Ալիևը կոշտություն   ցուցաբերեց ու դրա համար էլ բեկում տեղի չունեցավ։
Փաստորեն՝ «նախաձեռնողական» որակված ՀՀ արտաքին քաղաքականությունն իրենից ներկայացնում է, պատկերավոր ասած, բերանը ջուր առած վիճակ, երբ դու հնազանդորեն ենթարկվում ես միջնորդների բոլոր ասածներին ու ոչ մի բան չես պահանջում։
Ուշագրավ է նաև այն, որ հայկական կողմը Կազանից հետո մի անհեթեթ միտք է դրել շրջանառության մեջ, թե ներկա «ստատուս–քվոն» ձեռնտու է Ադրբեջանին։ Այսինքն՝ ուզում են ասել, թե մենք ձգտում ենք օր առաջ հանձնել տարածքները («ստատուս–քվոյի» փոփոխությունը դա է նշանակում), բայց Ադրբեջանը չի համաձայնում ու «ստատուս–քվոն» պահպանվու՞մ է։ Դե ուրեմն եկեք շնորհակալություն հայտնենք Ալիևին, որ այդքան ախմախ է և հանդես է գալիս մեր շահերից։
Ակնհայտ է մեկ բան. եթե հայկական կողմը հայտարարում է, թե ինքը կողմ է սեղանի վրա եղած փաստաթղթին, բայց Ալիևն է լրացուցիչ պայմաններ առաջ քաշում ու վիժեցնում գործընթացը, ապա բնական է, որ հետագա առաջարկները մեզ համար ավելի վատն են լինելու, քանի որ Սարգսյանի «նախաձեռնողական» քաղաքականության շրջանակներում ոչ մի պահանջ չի դրվում, բացի ԼՂ ինքնորոշման հետ կապված մշուշոտ ձևակերպումից, իսկ ահա Ալիևը «լացում» է ու բարելավում իր դիրքերը։
Այս ամենից կարելի է եզրակացնել, որ Լավրովի բերած նոր առաջարկները նպատակ ունեն բավարարելու Ադրբեջանի՛ տասը պահանջները կամ դրանց մի մասը, քանի որ հայկական կողմը «այո–մարդու» հայեցակարգով է առաջնորդվում և տառապում է խաղաղասեր երևալու կոմպլեքսով։
Ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ ևս մեկ անգամ գալիս ես այն մտքին, որ եթե «ստատուս–քվո» փոխելու խնդիր կա, ապա դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ներքաղաքակա՛ն դաշտում։ Չվաստակած հանգստի պետք է ուղարկել և՛ իշխանությանը, և՛ իշխանության կցորդի վերածված «էջմիածնական միաբաններին», որից հետո արդեն հրաժեշտ կտանք «նախաձեռնողական» որակված անհեթեթ քաղաքականությանն ու հնարավոր կլինի ունենալ նորմալ պետություն։
Հ.Գ.։ Լավրովի երևանյան այցի ժամանակ ՀՀ արտգործնախարարը, երկրորդելով Ս. Սարգսյանին, հայտարարեց, թե իրենք Կազանում չհասան արդյունքի, քանի որ Ալիևը տասը նոր պահանջ առաջ քաշեց։ Հետաքրքիր է, թե այդ ի՞նչ նոր պահանջների մասին է խոսքը։ Հայկական կողմը պարտավոր է հանրությանը ներկայացնել դրանք, որպեսզի մենք հասկանանք, թե ինչին են դեմ եղել «նախաձեռնողականները», որից էլ կարելի կլինի պատկերացում կազմել, թե ինչին են համաձայնել Սարգսյանն ու Նալբանդյանը։

«Инициативная» покорность
Состоявшаяся в Казани встреча по урегулированию Карабахского конфликта, как известно, закончилась декларативным заявлением президентов. После этого армянская сторона в лице Сержа Саргсяна и Эдуарда Налбандяна начала говорить о том, что прогресс не был достигнут, поскольку Азербайджан выдвинул дополнительные десять требований. Комментарии президента и министра иностранных дел РА относительно Казанской встречи напоминали оправдания, суть которых заключалась в том, что «Мы послушные и миролюбивые, а Алиев – злой».
Примечательно, что сейчас делается попытка преподнести нашему обществу готовность армянской стороны согласиться на все предложения в качестве положительного явления.
Из слов властей РА выходит, что они согласились бы на обсуждавшиеся в Казани явно неблагоприятные для армянства предложения, но Алиев проявил жесткость и поэтому перелома в переговорном процессе не произошло.
Фактически, квалифицированная как «инициативная» внешняя политика РА представляет собой покорное подчинение всему, что скажут посредники, причем ничего не требуя.
Примечательно также и то, что армянская сторона после Казани ввела в оборот нелепую мысль о том, что нынешний статус-кво выгоден Азербайджану. То есть, хотят сказать, что мы стремимся заблаговременно сдать территории (именно это означает изменение статус-кво), но Азербайджан не соглашается и сохраняет статус-кво? Ну, значит, давайте поблагодарим Алиева за то, что он так глуп и защищает наши интересы.
Очевидно одно: если армянская сторона заявляет, что она согласна подписать обсуждаемый документ, а Алиев выдвигает дополнительные условия и срывает процесс, то естественно, что последующие предложения будут для нас еще хуже, поскольку в рамках «инициативной» политики Саргсяна не выдвигается ни одно требование, кроме туманной формулировки в связи с самоопределением Нагорного Карабаха, а Алиев все время «плачется» и улучшает свои позиции.
Из всего этого можно заключить, что привезенные Лавровым новые предложения преследуют цель удовлетворить десять требований Азербайджана или часть из них, поскольку армянская сторона руководствуется принципом соглашения на все, что предложат, и страдает комплексом прикидывания миролюбивой.
Учитывая сложившуюся ситуацию, еще раз приходишь к мысли, что если есть задача изменить статус-кво, то это должно произойти на внутриполитической арене Армении. На незаслуженный отдых нужно отправить и власти, и превратившихся в их придаток «эчмиадзинских монахов», после чего уже распрощаемся с нелепой «инициативной» политикой и станет возможным иметь нормальное государство.
P.S. Во время визита Сергея Лаврова в Ереван министр иностранных дел Армении, вторя Саргсяну, заявил, что они не достигли в Казани результата, поскольку Алиев выдвинул десять новых требований. Интересно, о каких новых десяти требованиях идет речь? Армянская сторона обязана представить их общественности, чтобы мы поняли, против чего выступили «инициаторы», из чего можно будет заключить, на что согласились Саргсян и Налбандян.