Վարդան Ղուկասյան. «Կաթողիկոսի համար որևէ խնդիր չկա»
Դեռ անցած տարվանից եկեղեցու և Գյումրիի քաղաքապետարանի միջև տարաձայնություններ կային, որ կապված էին եկեղեցապատկան հողերի ապօրինի վաճառքի հետ (Մայր Աթոռին պատկանող Գյումրիի Հայորդաց տան տարածքի մի մասը վաճառավել էր փոխքաղաքապետ Գագիկ Մանուկյանի որդուն)։ Այդ առիթով ՀՀ գլխավոր դատախազությունը նույնիսկ գործ էր հարուցել։
Այցի ժամանակ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ուղեկցել են Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել Եպիսկոպոս Աջապահյանը և Գյումրու քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը:
Վեհափառը նշել է, որ թյուրիմացություն է եղել, խնդիրն արդեն հարթված է, վաճառված տարածքը վերադարձվել է եկեղեցուն և հույս է հայտնել, որ այսուհետ հոգևոր և աշխարհիկ իշխանությունները համերաշխ կլինեն: Գյումրիի քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը հայտարարել է,

Вардан Гукасян: Для Католикоса нет проблем!
20 апреля Гюмри посетил Католикос всех армян его Святейшество Гарегин II.  С прошлого года между Церковью и мэрией Гюмри продолжается спор, связанный с незаконной продажей церковных земель сыну вице-мэра Гагика Манукяна. По этому поводу Генпрокуратура Армении возбудила уголовное дело.
Во время визита Католикоса сопровождали Ширакский епископ Микаэл Епископос  Аджапаян и мэр Гюмри Вардан Гукасян.
Его святейшество отметил, что произошло недоразумение, проблема решена, проданные земли возвращены Церкви, и выразил надежду, что отныне светские и духовные власти будут жить в мире. Мэр Гюмри заявил по этому поводу: