Ի՞նչ են պայմանավորվել Փաշինյանն ու Ալիևը
Սոչիում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպումից հետո ծնված փաստաթղթից հայտնի դարձավ, որ Ալիևը գերիներին չի վերադարձնելու, ՀՀ տարածքից իր զորքերը դուրս չի բերելու։ Ալիևը զրո պարտավորություն ստանձնեց ու ստացավ սահմանները դելիմիտացնելու կամ արդեն իսկ փաստացի դելիմիտացված տարածքները՝ մասնավորապես Սյունիքի մարզում, դե յուրե ամրագրելու հնարավորություն։
Փաշինյան Նիկոլը Հայաստանի համար ոչինչ չբերեց։ Ու չէր էլ կարող, քանզի Ալիևին վիզը ծուռ նայող (նիկոլական քարոզչամեքենան ոչխար–զոմբիների համար այդ նայվածքը ներկայացնում էր որպես հաղթական) Նիկոլը պարտված է «էն գլխից»։
Թե ինչ են պայմանավորվել Փաշինյանն ու Ալիևը՝ գրավոր ձևով, հայտնի է, բայց հայտնի չէ նրանց «բանավոր փոխըմբռնման» բովանդակությունը։ Ինչպես կյանքն է ցույց տվել, դրանք շատ ավելի ճակատագրական են դառնում մեզ համար (նոյեմբերի 9–ից հետո Նիկոլը «բանավոր փոխըմբռնմամբ» և տխրահռչակ Վաղարշակ Հարությունյանի ձեռքերով հանձնեց Գորիս–Կապան մայրուղու 21–կիլոմետրանոց հատվածը)։ Իսկ այն, որ նման «բանավոր փոխըմբռնում» կա, կասկած չկա։
Նիկոլն ինքը Սոչիում հայտարարեց, որ եթե մինչև Ալիևի հետ խոսելը կարծում էր, որ բազմաթիվ հարցերում տարաձայնություններ կան, ապա բանակցություններից պարզ դարձավ, որ գրեթե բոլոր հարցերում կա լիակատար փոխըմբռնում Ադրբեջանի հետ։ Նիկոլը փակագծերը չբացեց ու չասեց, թե այդ ո՞ր հարցում կա լիակատար փոխըմբռնում։
Փոխարենը փակագծերը բացեց Ալիևը։ Նա Աշխաբադում հայտարարել է, որ Սոչիում ինքը վերջապես լուծել է «Զանգեզուրի միջանցքի» հարցը։
«Զանգեզուրի միջանցքն իրականություն է դառնում»,–ասել է Ալիևը՝ Աշխաբադում տեղի ունեցած Տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՏՀԿ) 15-րդ գագաթնաժողովին։
Նիկոլենք, իրենց քարոզիչների ու հաճախորդների բերանով շարունակում են պնդել, որ միջանցքային տրամաբանություն չկա և իրենք պարզապես ճանապարհ են տալիս թուրքերին ու ադրբեջանցիներին։ Սակայն, հաշվի առնելով անցյալի դառը փորձը, կարող ենք առնվազն կասկածի տակ դնել նիկոլենց պնդումները։ Քանզի պատերազմի 44 օրերին նրանք անընդհատ ու ամեն օր ստում էին։
Ջաբրայիլն ընկել էր, արծրունները պնդում էին, թե այդպիսի բան չկա։ Հետո ընկավ Հադրութը, ասում էին՝ ադրբեջանցիք ստում են։ Ալիևը գրեթե ամեն օր խոսում էր գրաված գյուղերի մասին, նիկոլենք հեքիաթներ էին պատմում Գետաշենն ազատագրելու մասին։ Շուշին նոյեմբերի 5–6–ից արդեն թուրքի ձեռքում էր, իսկ Նիկոլը նոյեմբերի 9–ին՝ կապիտուլյացիան ստորագրելուց ժամեր առաջ, ստում էր, թե բա Շուշիի համար մարտերը շարունակվում են։
Այսքանից հետո ո՞ւմ հավատալ միջանցքի թեմայով։ Հարցը հռետորական է։ Հատկապես երբ Նիկոլը Սոչի մեկնելուց առաջ տողատակերով հիմնավորում էր, որ Սյունիքի միջանցքը պետք է տալ, քանզի «30 տարի բան չի արվել» (250 բնակիչով Սյունիքի գյուղերի մասին Նիկոլի ներկայացրած սրտաճմլիկ ու դեմագոգիկ պատմությունը «Շուշին դժբախտ և դժգույն քաղաք էր, մեզ պե՞տք էր Շուշին» ոճի մեջ էր)։

О чем договорились Пашинян и Алиев?
Из подписанного в Сочи после трехсторонней встречи документа стало известно, что Алиев не вернет пленных и не выведет свои войска с территории РА. Алиев взял на себя ноль обязательств и получил возможность делимитации границ или де-юре признания уже подвергшихся фактической делимитации территорий, в частности, в Сюникском марзе.
Пашинян Никол ничего Армении не принес. Да и не мог принести, так как косо смотрящий на Алиева (зомби-баранам этот взгляд николовский агитпроп преподносил в качестве победы) Никол проиграл изначально.
О чем договорились Пашинян и Алиев письменно, известно. Однако неизвестно содержание их «устного взаимопонимания». Как показала жизнь, последнее имеет для нас более судьбоносное значение (после 9-го ноября Никол, согласно «устному взаимопониманию» и руками печально известного Вагаршака Арутюняна, сдал 21-километровый участок трассы Горис-Капан). А то, что подобное «устное взаимопонимание» имеется, не вызывает никаких сомнений.
Никол сам заявил в Сочи, что если до разговора с Алиевым считал, что во многих вопросах имеются разногласия, то из переговоров стало ясно, что практически во всех вопросах с Азербайджаном имеется полное взаимопонимание. Скобок Никол не раскрыл, как и не уточнил, в каком вопросе имеется полное взаимопонимание.
Вместо него скобки раскрыл Алиев. В Ашхабаде он заявил, что в Сочи он окончательно решил вопрос «Зангезурского коридора».
«Зангезурский коридор становится реальностью», – сказал Алиев, выступая на 15-ом саммите лидеров стран-членов Организации экономического сотрудничества (ОЭС).
Николовцы, устами своих пропагандистов и клиентов, продолжают настаивать, что коридорной логики нет, и они всего лишь предоставляют туркам и азербайджанцам дорогу. Однако, учитывая предыдущий горький опыт, эти заверения николовцев мы можем как минимум поставить под сомнение, ведь в ходе 44 дней войны они врали постоянно и ежедневно.
Джабраил уже пал, но арцруны настаивали, что ничего подобного нет. Затем пал Гадрут, но нам говорили, что азербайджанцы врут. Алиев почти каждый день говорил о захваченных деревнях, а николовцы рассказывали сказки об освобождении Геташена. 5-6 ноября Шуши уже был в руках турок, а Никол 9-го ноября, за несколько часов до подписания капитуляции, врал, будто бои за Шуши продолжаются.
Кому после этого верить по части коридора? Вопрос риторический. В особенности когда Никол, до отбытия в Сочи, между строк обосновывал, что коридор через Сюник нужно предоставить, так как «30 лет ничего не делалось» (душещипательные и демагогичные истории Никола о селах Сюника с населением в 250 человек были в стиле «Шуши был несчастным и мрачным городом: разве нам нужен был Шуши?»).