Ինչու է Փաշինյանն ուռճացնում պատերազմի վտանգն ու քարոզում ռուս խաղաղապահների դեմ
Կառավարության երեկվա նիստում Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Հայաստանն ու Արցախը վտանգի տակ են, որ ադրբեջանական լայնամասշտաբ հարձակումից «5 է պակաս»։
Կառավարության նիստում Նիկոլ Փաշինյանը նաև քարոզեց ռուս խաղաղապահների դեմ, թե բա՝ լավ չեն պաշտպանում։
Նկատենք, որ պատերազմի վտանգի մասին Նիկոլի գնահատականներն ուռճացված էին։ Այո՛, Ադրբեջանն իրեն լկտի է պահում, սադրանքների է գնում, խախտում հրադադարի ռեժիմն ու հոգեբանական ճնշման ենթարկում արցախահայությանը, բայց լայնամասշտաբ պատերազմի հոտ չի գալիս։ Քանզի դա կնշանակի պատերազմ հայտարարել նաև Ռուսաստանին, որի ուղղակի պատասխանատվության տակ է Արցախի անվտանգությունը։ Եթե Ալիևը նման արկածախնդրության գնա, ապա կվերածվի Ադրբեջանի Նիկոլ Փաշինյանի՝ կրկնելով իրենց Աբուլֆազ Էլչիբեյի ճակատագիրը։
Հարց է առաջանում, թե ինչո՞ւ է Նիկոլն ուռճացնում պատերազմի վտանգը։ Պատասխանը շատ պարզ է։
Կառավարության նիստում Նիկոլը խոսեց պատերազմի վտանգից, «փչացրեց» ռուս խաղաղապահներին ու ասեց, որ ընդունում է Ադրբեջանի հինգ առաջարկները և պատրաստ է խաղաղության պայմանագրին։ Դա «թարգմանաբար» նշանակում է, որ Նիկոլը պատրաստ է ադրբեջանական պայմաններով խաղաղության։
Նիկոլն ուռճացնում է պատերազմի վտանգը և արժեզրկում ռուս խաղաղապահների դերը, որպեսզի վախեցնի Հայաստանի ու Արցախի քաղաքացիներին, թե բա՝ ավելի լավ է գնանք զիջումների՝ միայն թե պատերազմ չլինի։ Այլ կերպ ասած՝ Նիկոլը թուրքերին ու ադրբեջանցիներին տված իր խոստումի տակից դուրս գալու համար նախապես քարոզչական հիմքեր է ստեղծում, որպեսզի հետո 2020–ի նոյեմբերի 9–ի պես հայտարարի, որ «կյանքեր է փրկել»։
Նիկոլն ակնհայտորեն գնում է թուրք–ադրբեջանական օրակարգի սպասարկման ճանապարհով՝ ակնկալելով սեփական աթոռի պաշտպանություն։ Նա հայ ժողովրդին առաջարկում է հանուն խաղաղության զիջել ... մեր երկիրը։ Իսկ դա ոչ թե խաղաղություն է, այլ նոր՝ ավելի խոշոր պարտություն։
Բացի ամեն ինչից, Նիկոլը նաև վախեցած է։ Նա այնքան է վախենում պատերազմից, որ պատերազմ է բերելու իր զիջողականության պատրաստակամությամբ։
Նիկոլը գրգռել է Թուրքիայի ախորժակը, որն իր արտգործնախարարի շուրթերով հայտարարում է, որ առանց Ադրբեջանի համաձայնության ՀՀ–ի ուղղությամբ ոչ մի քայլ չի անում։ Ըստ Անկարայի՝ ՀՀ–ն պետք է բավարարի Ադրբեջանի բոլոր պահանջները, որից հետո միայն ակնկալի Թուրքիայի հետ հարաբերությունների նորմալացում։ Սրանք էլ այստեղից անընդհատ կրկնում են, որ ամեն ինչի պատրաստ են։
Նիկոլը համաձայնել է Թուրքիայի բոլոր պահանջներին ու հիմա ՀՀ քաղաքացիներին նախապատրաստում է «խաղաղության»։ Դե այնպիսի «խաղաղություն», ինչպիսին բերեց 2018–ից հետո։
Եթե պատերազմ լինի, ապա լինելու միայն Նիկոլ Փաշինյանի վարած քաղաքականության պատճառով։ Նա այնպիսի սպասումներ է առաջացրել թուրքերի ու ադրբեջանցիների մոտ, որ մեկ միլիմետր անգամ հետ քայլ անելուց հետո առաջացնելու է մեր թշնամիների ագրեսիվ վարքագիծը։ Պատերազմից խուսափելու անհրաժեշտ նախապայմանը Հայաստանի անունից բանակցողին փոխելն է։ Մեզ անգրագետ, պարտված, նվաստացած, թուրքամետ ու վախեցած ղեկավար պետք չէ։

Почему Пашинян раздувает угрозу войны и пропагандирует против российских миротворцев
В ходе вчерашнего заседания правительства Никол Пашинян заявил, что Армения и Арцах находятся под угрозой и что сейчас ситуация «без 5 минут» до широкомасштабного азербайджанского нападения.
В ходе заседания Никол Пашинян повел также пропаганду против российских миротворцев, мол, они плохо нас защищают.
Заметим, что оценки Никола об угрозе войны довольно-таки преувеличены. Да, Азербайджан ведет себя нагло, идет на провокации, нарушает режим прекращения огня и подвергает армян Арцаха психологическому давлению, но широкомасштабной войной всё же не пахнет. В противном случае это будет означать объявление войны России, под чьей непосредственной ответственностью и находится безопасность Арцаха. Если Алиев пойдет на подобную авантюру, то превратится в азербайджанского Никола Пашиняна, повторив участь Абульфаза Эльчибея.
Возникает вопрос: почему Никол раздувает угрозу войны? Ответ более чем очевиден.
В ходе заседания правительства Никол заявил об угрозе войны, дискредитировал российских миротворцев и сказал, что принимает 5 предложений Азербайджана и готов на мирное соглашение. В «переводе» это означает, что Никол готов на мир на азербайджанских условиях.
Никол раздувает угрозу войны и обесценивает роль российских миротворцев, чтобы запугать граждан Армении и Арцаха, будто лучше пойти на уступки – лишь бы не было войны. Иными словами, Никол заранее пытается заложить пропагандистские основы для выполнения обещаний, данных туркам и азербайджанцам, чтобы затем заявить наподобие 9 ноября 2020-го, что «спас жизни».
Никол явно идет по пути обслуживания турецко-азербайджанской повестки, ожидая поддержки в вопросе удержания своего кресла. Он предлагает армянскому народу уступить во имя мира… нашу страну. А это не мир, а новое, более масштабное поражение.
Помимо прочего, Никол также испуган. Он настолько боится войны, что принесет своей готовностью к уступкам новую войну.
Никол разогрел аппетит Турции, который устами своего министра иностранных дел заявляет, что не совершает в направлении РА какого-либо шага без согласия Азербайджана. Согласно Анкаре, РА должна удовлетворить все требования Азербайджана и лишь после этого ожидать налаживания отношений с Турцией. А эти постоянно повторяют отсюда, что готовы на всё.
Никол согласился на все требования Турции, и сейчас готовит граждан РА к «миру». К точно такому же «миру», который он принес после 2018-го.
Если будет война, то исключительно из-за проводимой Николом Пашиняном политики. Он породил у турок и азербайджанцев такие ожидания, что даже после полушага назад вызовет у наших врагов агрессивное поведение. Необходимым условием для того, чтобы избежать войны, является смена переговорщика от Армении. Нам не нужен безграмотный, проигравший, униженный, протурецкий и испуганный руководитель.