Նիկոլը 6-րդ անգամ է Շուշին «տուլիտ» անում պողոսների վրա
Նիկոլ Փաշինյանի վարած ներքին ու արտաքին քաղաքականության արդյունքում թուրք–ադրբեջանական զույգը հնարավորություն ստացավ պատերազմ սկսել։ Նիկոլը պատերազմ ու պարտություն բերեց։
Զարմանալին ու ամոթալին այն է, որ Նիկոլն այդքանից հետո դեռ շարունակում է ղեկավարել Հայաստանը։ Նման դեպքերում պետության ղեկավարները կա՛մ ինքնասպան են լինում, կա՛մ հրաժարական են տալիս, կա՛մ տեղի է ունենում ռազմական հեղաշրջում։ Հայաստանում այս երեք տարբերակներից որևէ մեկը տեղի չունեցավ։ Նիկոլը մնաց աթոռին՝ ի խայտառակություն մեր ժողովրդի և քաղաքական վերնախավի։
Նիկոլը, որը 2020–ի նոյեմբերի 9–ից հետո ծակն էր մտել ու օնիկների մոտ էր պաշտպանություն գտել, հիմա ինքն է դատում զինվորականներին։
Ճակատագրի հեգնանքն այն է, որ Նիկոլը դարձավ Արցախի պետականության կորստի, Շուշիի անկման թիվ մեկ մեղավորն ու պատասխանատուն, բայց այլոց է մեղադրում, օրինակ, Շուշին հանձնելու համար։
Շուշիի հանձնման մեղավորներն՝ ըստ Նիկոլի
Կախված ներքին ու արտաքին քաղաքական իրավիճակից՝ Նիկոլը Շուշիի հանձնման մեղավոր է հայտարարել։ Սկզբում դա Գագիկ Ծառուկյանն էր։ Նիկոլն ասում էր, որ Ծառուկյանը կամավորականներին չհասցրեց Շուշի, դրա համար էլ Շուշին գրավեցին։ Հիմա նա Ծառուկյանին չի մեղադրում, քանզի գործարքի մեջ է հետը։
Հետո Շուշիի անկման մեղավոր նշանակվեց Արթուր Վանեցյանը։ Նիկոլն ասում էր, թե Վանեցյանը փախել է իր ջոկատով։ Քաղաքական այդ մուտիլովկան հիմա չի կիրառվում։
Ներքաղաքական սրացման փուլում Շուշիի մեղավոր հռչակվեց Սեյրան Օհանյանը։ Բոլորի համար էլ պարզ էր, որ դա էժանագին քարոզ էր։
Մի պահ Շուշիի հանձնման համար մեղավոր ճանաչվեցին 10 տոկոսով պայթած «Իսկանդերի» հրթիռները։ Մոսկվան դրանից հետո Նիկոլի ականջը քաշեց։ Հիմա «Իսկանդերի» թեման փակվել է։
Այս ամբողջ ընթացքում Նիկոլն իր հաճախորդների ու քարոզչագործիքների միջոցով պարբերաբար տարածում է, թե բա՝ Շուշիի համար մեղավորը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն է։
Հիմա մեղավոր է նշանակված Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար, պատերազմի վերջին օրերին Արցախի բանակը ղեկավարած ու ներկայումս Արցախի Նիկոլի՝ Արայիկ Հարությունյանի խորհրդական Միքայել Արզումանյանը (Ալիևի հետ հանդիպմանն ընդառաջ)։ Նիկոլին կից քննչականն ասում է, թե բա՝ նա անփույթ է գործել՝ փաստացի նշելով, որ Շուշին նոյեմբերի 5–ին արդեն հանձնված էր (բա ինչո՞ւ էր Նիկոլը նոյեմբերի 9–ին խաբում, թե, իբր, Շուշիի համար մարտերը շարունակվում են)։
Եվ այսպես, կախված իրավիճակից՝ Նիկոլը պողոսների վրա Շուշիի մեղավոր է «սաղացնում»։ Շուշին արդեն 6–րդ անգամ է ծախվում։ Ու ամեն անգամ նոր դեմքով (չհաշված՝ «նախկիններն էին հանձնել Շուշին» դիշովիագույն ծղրտոցները)։
Երբ դուք չեք զբաղվում Նիկոլով
Շուշիի, Հադրութի ու մյուս տարածքների հանձնման թիվ մեկ մեղավոր ու պատասխանատու Նիկոլ Փաշինյանն այլոց է մեղավոր նշանակում, և դա կյանքի դաժան օրենքներից է։ Դավիթ Տոնոյանը, Օնիկ Գասպարյանը, Միքայել Արզումանյանը և մյուսները պարտավոր էին ծառայել Հայաստանի Հանրապետությանը, այլ ոչ թե Նիկոլ Փաշինյանին։ Եղավ հակառակը, և հիմա սույն պարոնները թող իրենք իրենց մեղադրեն։
Ցանկացած նորմալ երկրում Նիկոլի հարցերը հենց նոյեմբերի 9–ին բունկերում կլուծեին, այլ ոչ թե կթողնեին, որ նա այնտեղից դուրս գա ու մի բան էլ մեղավորներ նշանակի։
Հ․Գ․ ՌԴ նախագահ Պուտինը հայտարարել էր, որ ինքն առաջարկել էր 2020–ի հոկտեմբերի 19–ին կանգնեցնել պատերազմը, և այդ դեպքում Շուշին կմնար Արցախի վերահսկողության տակ, սակայն, ի զարմանս իրեն, Նիկոլ Փաշինյանը չի համաձայնել։
Հետագայում Նիկոլը բերանից թռցրեց, որ այդ պատերազմը Շուշիի համար էր ու մինչև այն չհանձնվեր, պատերազմը չէր կանգնելու։ Եվ այդ ամենը պետք է տեղի ունենար Ադրբեջանի դրոշի օրը։
Իշխանափոխությունից հետո այս ամենին կտրվի քաղաքական ու իրավական գնահատական։ Շուշիի հանձնողները կկանգնեն պատմության ու այլ տիպի դատարանների առաջ։

Никол в 6-ой раз впаривает Шуши погосам
В результате внутренней и внешней политики Никола Пашиняна турецко-азербайджанский тандем получил возможность начать войну. Никол принес нам войну и поражение.
Удивительным и постыдным является то, что после всего этого Никол продолжает управлять Арменией. В подобных случаях руководитель государства или кончает самоубийством, или подает в отставку, или происходит военный переворот. Ни один из этих трех вариантов в Армении не произошел. Никол остался в своем кресле, к стыду нашего народа и политической элиты.
Никол, который после 9 ноября 2020-го забился в щель и нашел защиту у оников, сейчас сам судит военных.
Ирония судьбы в том, что Никол стал главным виновным и ответственным за потерю государственности Арцаха и падение Шуши, но обвиняет других, к примеру, в сдаче Шуши.
Виновные в сдаче Шуши согласно Николу
В зависимости от внутри- и внешнеполитической обстановки, Никол провозглашал различных виновных в сдаче Шуши. Сначала это был Гагик Царукян. Никол говорил, что Царукян не довез добровольцев до Шуши, поэтому город захватили. Сейчас он не обвиняет Царукяна, так как находится с ним в сделке.
Затем виновным в падении Шуши был назначен Артур Ванецян. Никол заявлял, будто Ванецян сбежал вместе со своим отрядом. Это политическое мутилово сейчас не применяется.
На этапе внутриполитического обострения виновным за Шуши был провозглашен Сейран Оганян. Всем было понятно, что это – дешевая пропаганда.
В какой-то момент виновным в сдаче Шуши признали разорвавшиеся на 10 процентов ракеты «Искандера». После втыка из Москвы тема «Искандеров» была закрыта.
Всё это время Никол распространял через своих клиентов и агитпроп, мол, виновным за случившееся с Шуши является Владимир Путин.
Сейчас же виновным назначен бывший командующий АО Арцаха, руководивший армией последние дни войны, а ныне – советник арцахского Никола Араика Арутюняна – Микаел Арзуманян. Действующий при Николе Следственный комитет говорит, мол, он проявил халатность, фактически отмечая, что 5-го ноября Шуши уже был сдан (почему тогда Никол врал 9-го ноября, будто бои за Шуши продолжаются?).
Итак, в зависимости от ситуации, Никол впаривает погосам различных виновных в сдаче Шуши. Шуши пытаются сплавить уже в 6-ой раз. И каждый раз с новым действующим лицом.
Когда вы не занимаетесь Николом
Главный виновный и ответственный за сдачу Шуши, Гадрута и других территорий Никол Пашинян назначает виновными других, и это – жестокий закон жизни. Давид Тоноян, Оник Гаспарян, Микаел Арзуманян и остальные были обязаны служить Республике Армения, а не Николу Пашиняну. Произошло наоборот, и пусть эти господа сейчас пеняют лишь на самих себя.
В любой нормальной стране вопросы Никола были бы решены уже 9-го ноября в бункере: ему не позволили бы выйти оттуда и назначить в придачу виновных.
P.S. Президент РФ Путин заявил, что 19 октября 2020 года он предлагал остановить войну, и тогда Шуши остался бы под контролем Арцаха, но, к его удивлению, Никол Пашинян не согласился.
Впоследствии Никол проболтался, что эта война был именно за Шуши, и пока его не сдали бы, война бы не закончилась. И всё это должно было произойти ко дню флага Азербайджана.
После смены власти всему этому будет дана политическая и правовая оценка. Сдавшие Шуши предстанут перед судом истории и не только.