Ավելի քան 600 խոշոր բեռնատար է կուտակվել Վերին Լարսի անցակետում
Ռազմավիրական ճանապարհի (Կովկասյան լեռնաշղթայով անցնող և Վլադիկավկազ ու Թբիլիսի քաղաքները միացնող ճանապարհը) մի հատվածում երթևեկության սահմանափակումների պատճառով Հյուսիսային Օսիայի Վերին Լարս անցակետում կուտակվել է մի քանի հարյուր բեռնատար, հայտնել է Հյուսիսային Օսիայի փոխվարչապետ Իրբեկ Տոմաևը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում Է «Интерфакс» գործակալությունից:
«Ճանապարհներին Վերին Լարսի բազմակողմ ավտոմոբիլային անցակետով անցնելու սպասող բեռնատարների թիվը 615 է: Տոնական հանգստյան օրերին անցակետով պետական ​​սահմանը երկու ուղղություններով հատել է 24 680 փոխադրամիջոց և 65 840 մարդ»,-ասել է Տոմաևը կառավարության աշխատակազմի խորհրդակցության ժամանակ։
Նա հավելել է, որ ներկայում Ռազմավիրական ճանապարհի տեղամասով երթևեկությունը փակ Է խոշոր բեռնատար ավտոմեքենաների համար:
Հյուսիսային Օսիայի ԱԻՆ-ի գլխավոր վարչության տեղեկատվության համաձայն՝ Ռուսաստանից դուրս գալու ուղղությամբ Վլադիկավկազից մինչև Լարս բնակավայր Ռազմավիրական ճանապարհով խոշոր բեռնատար ավտոմեքենաների երթևեկության սահմանափակումներ են մտցվել հունվարի 8-ից՝ Վրաստանի տարածքում եղանակի վատթարացման պատճառով, և գործելու են մինչև հետագա ծանուցումը:
Ռազմավարական ճանապարհը ներկայումս միակ ցամաքային երթուղին Է, որը Ռուսաստանի հետ Է կապում ոչ միայն Վրաստանը, այլև Հայաստանը։

Более 600 большегрузов скопились на российско-грузинской границе в Северной Осетии
Из-за ограничения движения по участку Военно-грузинской дороги проезда через пункт пропуска «Верхний Ларс» в Северной Осетии ожидают несколько сотен единиц грузового транспорта, сообщил вице-премьер республики Ирбек Томаев, передает «Интерфакс».
«Скопление грузового автотранспорта, ожидающего проезда через МАПП «Верхний Ларс» на дорогах, составляет 615 единиц. За праздничные выходные через пункт пропуска пересечение госграницы в обоих направлениях осуществили 24 тыс. 680 единиц автотранспорта и 65 тыс. 840 человек», – сказал Томаев на аппаратном совещании в правительстве республики в понедельник.
Он добавил, что на данный момент проезд по участку Военно-грузинской дороги закрыт для большегрузных автомобилей.
По информации Главного управления МЧС республики, ограничения на проезд большегрузов по Военно-грузинской дороге от Владикавказа до населенного пункта Ларс в направлении на выезд из России введены 8 января в связи с ухудшением погоды на территории Грузии и действуют до особого распоряжения.
Военно-грузинская дорога в настоящее время является единственным сухопутным маршрутом, связывающим с Россией не только Грузию, но и Армению.