Դատելով ամենից՝ Սերժ Սարգսյանն ու իր նեղ թիմը խուճապի են մատնվել, և ոչ մի կերպ չեն կարողանում թաքցնել իրենց հոգեվիճակը։ Ու որքան շատ են գոռում, թե «ճղոպուրի» պես պինդ ենք, այնքան պարզ է դառնում, որ բանները բուրդ է։
Վլադիմիր Պուտինն, ակնհայտորեն, բռնել է ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարի և իր մերձավորների վախը, բայց, հանուն ճշմարտության պետք է ասել, որ մեղավորն իրենք են, այլ ոչ թե Պուտինը կամ առավել ևս Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նախագահականի «ժելեոտածներն» իրենք էին ժամանակին PR–հեքիաթներ հորինել ու դրել շրջանառության մեջ։ Իրենք իրենց ներշնչել էին, որ իրականությունը լինելու է այնպիսին, ինչպիսին որ նկարագրվել էր իրենց հեքիաթում։ Իսկ հեքիաթն այդ, որը տարածվում էր  «ազատ, բայց սերտաժու» թերթերի ու կայքերի միջոցով, հետևյալ բովանդակությունն ուներ. ՌԴ և ՀՀ նախկին նախագահներ Վ. Պուտինն ու Ռ. Քոչարյանը հեռացող են, իսկ ներկա նախագահներ Դ. Մեդվեդեվն ու Ս. Սարգսյանը՝ մնացող։
«Սերժատուների» մատուցմամբ՝ Քոչարյանի վերադարձը հնարավոր կլիներ, եթե նախագահի աթոռին վերադառնար նաև Պուտինը, բայց քանի որ դա հնարավոր չէ (ըստ նույն «սերժատուների» այն օրերի կանխատեսումների), որովհետև Մեդվեդեվը գնալու է նախագահության երկրորդ ժամկետի, ուստի՝ Սերժ Սարգսյանն էլ, ինչպես Մեդվեդեվը, կգնա երկրորդ ժամկետի։
Ու հիմա, երբ նախագահականի քարոզչական այս սխեման քանդվել է՝ «սերժատուները» ստիպված սկսել են հետ պտտեցնել իրենց հեքիաթը։ Նրանք այժմ ճիշտ հակառակ քարոզով են զբաղված ու ընկել են «հայրենասիրության» գիրկը, ինչպես որ հայ–թուրքական գործընթացի ժամանակ, տապալվելու հոտն առնելուն պես, պատկերավոր ասած, տուն չէին գալիս Դեյր Զորի անապատներից ու Վուդրո Վիլսոնի գերեզմանոցից։
Այն օրերին, եթե չեք մոռացել, «նախաձեռնողականության» ջատագովները մի ձեռքով ստորագրություն էին դնում Ցեղասպանության ուսումնասիրման պատմաբանների ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը նպաստող տխրահռչակ արձանագրությունների տակ, որով, փաստացի, մոռացության էր մատնվելու այդ հարցը, իսկ երբ տեսան, որ թուրքերն արդեն ուրիշ բաներ են ուզում, ստիպված մյուս ձեռքով ծաղիկներ դրեցին Վիլսոնի գերեզմանին՝ ցույց տալու համար, թե իբր Թուրքիայից Սևրի դաշնագրով նշված տարածքներ են պահանջում։
Սերժ Սարգսյանի մոտ միշտ է այդպես լինում։ Սկզբում նա մի բան է ասում, որից հետո թիմակիցները սկսում են կրկնել շեֆի ասածները։ Շատ չանցած պարզ է դառնում, որ այն ինչ ասել է Սարգսյանը հանգեցնում է խայտառակ արդյունքների։ Դրան անմիջապես հաջորդում է «նախաձեռնող» նախագահի ճիշտ հակառակ բովանդակությամբ հայտարարությունը, որը նույն այդ թիմակիցներն ու նրանց կից սազանդարները համանման էնտուզիազմով կրկնում են։ Այդպես եղավ, օրինակ, Թուրքիայի նախագահ Գյուլի այցելությունից հետո, երբ Սերժ Սարգսյանը հայտարարեց, թե ինքը չի հրաժարվել թուրք գործընկերոջ առաջարկից ու կողմ է, որպեսզի Թուրքիան օժանդակի Ղարաբաղի հարցում։
«Միայն աննորմալ մարդը կարող է հրաժարվել օժանդակությունից»,– ինքն իրենից գոհ հայտարարում էր Սերժ Սարգսյանը, երբ լրագրողները հարցնում էին, թե ինչպես կգնահատի Գյուլի հայաստանյան այցը (http://hhk.am/arm/interview.php?action=fullnews&id=10109
Այդ հետո պետք է Սերժ Սարգսյանն ու իր թիմակիցները պարբերաբար նշեին, թե Թուրքիան որևէ կերպ չպետք է խառնվի Ղարաբաղի հարցերին, այսինքն՝ աննորմալություն համարեին Թուրքիայի օժանդակությունը։
Վերադառնանք Սարգսյանի այժմյան գլխացավանքին՝ «պուտինախտ»–ին։ Վախերից ազատվելու համար՝  Բաղրամյան 26–ում նստած ահել ու ջահել «ֆուտբոլասերները», ինչպես արդեն վերևում նշեցի, կրկին դիմել են «հայրենասիրության» օգնությանը։
Սերժականները սկսել են աջ ու ձախ հայտարարել, թե ՌԴ–ի գործընթացները մեզ վրա չեն ազդելու (նախկինում նրանք ճիշտ հակառակ կարծիքի էին) և որ դրսի ուժերը չպետք է որոշեն, թե ով է լինելու ՀՀ ղեկավարը, քանի որ մենք արդեն անկախ երկիր ենք։
Այն, որ Հայաստանի քաղաքական զարգացումների ուղղությունը պետք է մենք՝ հայաստանցիներս որոշենք ու այլ երկրների լիդերները չպետք է մեզանում ղեկավարներ նշանակեն՝ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող և նվաստացուցիչ են բոլոր այն քննարկումները, թե Պուտինը ՀՀ նախագահ է նշանակելու։ Բայց, ով ով, սերժականներն իրավունք չունեն այս թեմայով խոսելու և Հայաստանի անկախության մասին ճամարտակելու, քանի որ հասարակական լեգիտիմության լրջագույն դեֆիցիտ ունեցող Սերժ Սարգսյանը նախագահ դարձավ միայն մարտի 1–ի շնորհիվ և իր աթոռը պահեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտության արդյունքում։ Այսինքն՝ կարելի է ասել, որ Սերժ Սարգսյանին հետընտրական շրջանում օգնել են նախագահ մնալ Գյուլը և բոլոր այն դրսի ուժերը, որոնք շահագրգռված էին Սերժի ձեռքերով Ղարաբաղյան խնդրի շուտափույթ լուծմամբ (ըստ էության՝ մեր միակողմանի զիջումների տեսքով) և Հայոց ցեղասպանության մոռացության գնով հայ–թուրքական սահմանի բացմամբ։
Ցավալի է արձանագրելը, բայց Գյուլը դարձավ այն հիմնական սուբյեկտը, ով իր Երևան գալով, փաստացի, «դաբրո» տվեց կամ առնվազն նպաստեց, որպեսզի Սարգսյանը մնա Բաղրամյան 26–ում։
Հայտնի է, որ «Ֆուտբոլային» դիվանագիտության ժամանակ լևոնական ուժերը, որոնք տիրապետում էին փողոցին, գաղափարապես աջակցեցին Ս. Սարգսյանին ու դադարեցրին հանրահավաքային պայքարը, ինչն էլ հնարավորություն տվեց ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին պաշտոնավարել մինչև օրս։ Այսինքն՝ Սարգսյանը Գյուլին ֆուտբոլ դիտելու հրավիրելով լուծեց իր քաղաքական ընդդիմախոսների հարցերը։
Դե իսկ նախագահական ընտրություններից անմիջապես հետո շատերն են հիշում, թե ինչպես էր Մոսկվա մեկնած Ս. Սարգսյանը նվաստացուցիչ շնորհակալություններ հայտնում ՌԴ ղեկավարությունից՝ նախագահական ընտրությունների ժամանակ իրեն աջակցելու համար։
Այնպես որ, Ս. Սարգսյա՛նն է դրսի ուժերի օգնությամբ տիրացել նախագահական աթոռին ու դեմագոգիայի դրսևորումներ են նրա թիմակիցների այն պնդումները, թե ՀՀ–ն անկախ պետություն է և մեր երկրի ղեկավարին դրսի ուժերը չէ, որ պետք է նշանակեն։
Պատկերացնու՞մ եք, թե ովքեր են սկսել խոսել Հայաստանի ժողովրդի ընտրության և անկախության մասին։ Այստեղ տեղին է հիշել «հայրենասիրությամբ» զբաղվող մարդկանց տեսակի մասին տրվող հայտնի բնորոշումները։

Судя по всему, Серж Саргсян и его тесное окружение впали в панику и никак не могут скрыть свое состояние. И чем больше они кричат, что крепки как орешки, тем очевиднее становится, сколь плохи их дела.
Владимир Путин, очевидно, напугал «гибкого» лидера РПА и его окружение, но ради  справедливости нужно сказать, что виноваты они сами, а не Путин или тем более Роберт Кочарян.
«Гелеволосые» парни из президентской резиденции сами в свое время придумали PR-сказки и ввели их в обращение. Сами себе внушили, что реальность будет такой, как они описали в своей сказке. Сказка эта распространялась посредством «свободных, но подсержевских» газет и сайтов и имела следующее содержание: бывшие президенты РФ и РА В. Путин и Р. Кочарян уходят, а нынешние президенты Д. Медведев и С. Саргсян остаются.
С подачи «подсержевских» выходило, что возвращение Кочаряна было бы возможным, если на пост президента вернулся Путин, но это невозможно (согласно сделанным в те дни теми же «подсержевцами» прогнозам), так как Медведев пойдет на второй срок, а Саргсян, подобно Медведеву, тоже пойдет на второй срок.
И теперь, когда данная пропагандистская схема президентской резиденции дала сбой, «подсержевские» вынужденно начали редактировать свою же сказку. Сейчас они заняты пропагандой совершенно противоположных идей и впали в «патриотизм» подобно тому, как это было во время армяно-турецкого процесса, когда почувствовав, что запахло провалом, они, образно говоря, денно и нощно бродили по пустыне Дер-эр-Зор и возлагали цветы к могиле Вудро Вильсона.
В те дни, если помните, апологеты «инициативности» одной рукой ставили подпись под предусматривавшими создание комиссии историков по изучению Геноцида печально известными протоколами, чем, фактически, предавали забвению  Геноцид, а когда увидели, что турки уже хотят большего, вынужденно другой рукой возложили цветы на могилу Вильсона, чтобы показать, будто требуют от Турции указанные в Севрском договоре территории.
С Сержем Саргсяном всегда так бывает. Сначала он говорит что-то, после чего члены его команды начинают повторять слова шефа. Вскоре становится ясно, что сказанное Саргсяном приводит к позорным результатам. Сразу же за этим следует заявление «инициативного» президента с совершенно противоположным содержанием, которое те же члены команды и действующие при них «трубадуры» повторяют с таким же энтузиазмом. Так было, например, после визита президента Турции Гюля, когда Серж Сагсян заявил, что он не отказался от предложения турецкого коллеги и выступил за то, чтобы Турция оказала содействие в вопросе Карабаха.
«Только ненормальный человек может отказаться от содействия», – самодовольно заявлял Серж Саргсян, когда журналисты просили оценить визит Гюля в Армению. (http://www.president.am/events/press/rus/?id=14).
Это позже Сержу Саргсяну и членам его команды приходилось периодически отмечать, что Турция никоим образом не должна вмешиваться в Карабахский вопрос. Иными словами, они посчитали содействие Турции ненормальным.
Вернемся к нынешней головной боли Саргсяна՝ «путинофобии». Для избавления от страхов сидящие в президентской резиденции старые и молодые «футбололюбы», как я уже отметил выше, снова прибегли к помощи «патриотизма».
Сержсаргсяновцы начали налево и направо заявлять, что процессы в РФ не повлияют на нас (в прошлом они высказывали совершенно противоположное мнение) и что внешние силы не должны решать, кто станет президентом РА, поскольку мы являемся независимой страной.
То, что направление политических процессов в нашей стране должны определять граждане Армении, а главы других государств не должны назначать президента нашей страны, вне всяких сомнений. Более того, все эти разговоры о том, что президента РА назначит Путин, являются, по меньшей мере, унизительными. Но, кто-кто, а сержсаргсяновцы вообще не имеют права выступать на данную тему и разглагольствовать о независимости Армении, поскольку имеющий серьезный дефицит общественной легитимности Саргсян стал президентом лишь благодаря событиям 1-го марта и удержал свое кресло в результате «футбольной» дипломатии. То есть, можно сказать, что остаться на посту президента в поствыборный период Саргсяну помогли Гюль и все те силы, которые были заинтересованы в скоропалительном решении Карабахской проблемы руками Сержа (по сути, в виде наших односторонних уступок) и открытии армяно-турецкой границы ценой забвения Геноцида армян.
Как ни прискорбно это констатировать, но Гюль стал тем основным субъектом, который своим визитом в Ереван, фактически, дал добро или, по меньшей мере, посодействовал, чтобы Саргсян остался на своем посту.
Общеизвестно, что во время «футбольной» дипломатии левоновские силы, которые владели улицей, оказали идеологическую поддержку Саргсяну и прекратили митинговую борьбу, что и позволило «гибкому» руководителю РПА остаться на своем посту по сей день. То есть, пригласив Гюля смотреть футбол, Саргсян решил вопрос своих политических оппонентов.
Наверное, многие помнят, как отправившийся в Москву сразу же после президентских выборов Саргсян высказывал руководству РФ унизительные благодарности за оказанное ему во время президентских выборов содействие.
Так что, Саргсян стал президентом при помощи внешних сил, а потому утверждения членов его команды о том, что Армения является независимым государством и не внешним силам назначать главу нашей страны, являются чистой воды демагогией.
Представляете, кто начал говорить о праве выбора граждан Армении и независимости страны? Здесь уместно вспомнить известное изречение о категории людей, чьим последним прибежищем является «патриотизм».