Ուրախների և հնարամիտների ակումբ կամ ժանրի կրիզիս
Շուրջօրյա հանրահավաքների մեկնարկից հետո Լևոն Տեր–Պետրոսյանը երկու ելույթ ունեցավ, որոնցից մեկը Ռոբերտ Քոչարյանին էր նվիրված, իսկ մյուսը միտված էր ՕԵԿ–ի հացը խլելուն (պապին խոսեց սովետական խնայբանկերում մնացած ավանդների վերադարձից)։ Այսինքն՝ մի ելույթը «Եղիազարի» խաթեր համար էր, իսկ մյուսը՝ սեփական նոսրացած շարքերը միամիտներով համալրելու։
Նախագահականից իջեցված հրահանգը կատարելուց ու պոպուլիզմով զբաղվելուց հետո Տեր–Պետրոսյանն անցավ «non-stop» ռեժիմով ասուլիսի, որի բեմադրումը հիշեցնում էր ռուսական հեռուստատեսությունից հայտնի КВН–ի (ուրախների և հնարամիտների ակումբ) այն հատվածը, երբ թիմի սրամիտներին հարցեր են տրվում, ու նրանք փորձում են ծիծաղ առաջացնող պատասխաններ տալ։ Ծիծաղ առաջացնելու պահով, ինչ խոսք, ՀԱԿ առաջնորդին հաջողվեց գերակատարել պլանը, քանի որ և՛ հարցերը, և՛ պատասխանները «ինչ լավն է Տեր–Պետրոսյանը» ծրագրի շրջանակներում էին։
Ակնհայտ է, որ «փողոցայինների» մոտ ժանրի կրիզիս է առաջացել, և նրանք անցել են սարքովի «հարցուպատասխանի»։ Ուշագրավ է, որ հանրահավաքի մասնակիցներին հարթակից հարց ուղղվեց՝ արդյոք նրանց դո՞ւր է գալիս հանրահավաքի այս ժանրը, և արդյոք արժե՞ շարունակել այս միջոցառում–ասուլիսը։ Միտինգավորները, բնականաբար, գոռացին «այո՜»։ Ո՞վ լիներ, որ չհամաձայնվեր. նախկին նախագահի կարգավիճակով մարդն անվճար թատրոն է ցույց տալիս բաց երկնքի տակ։ Ոմանք երևի շուտվանից թատրոն չեն գնացել ու չեն ուզում առիթը բաց թողնել (հի՛–մա՛, հի՛–մա՛)։
Ի դեպ, ՀԱԿ–ի շարքերն «այո» են գոռում ցանկացած պարագայում՝ առանց խորանալու։ Օրինակ՝ նրանք «այո» գոռացին, երբ Տեր–Պետրոսյանն ասաց, որ 1996–ի նախագահական ընտրություններից հետո իշխանություններն օդ կրակեցին ու հրազենային վիրավորներ չեղան։ Բայց եթե հիշում եք, այն ժամանակ շատերին ձերբակալեցին ու դաժան ծեծի ենթարկեցին։ Ստացվում է, որ Ազատության հրապարակում հավաքվածներն ուրախ են, որ ընդդիմադիր տրամադրված մարդկանց վրա լևոնենք ոչ թե կրակել են, այլ ընդամենը դաժան ծեծի են ենթարկել ու «այո» են գոռում այդ կապակցությամբ։ Որևէ մեկը տեղում չհետաքրքրվեց՝ բա տանկե՞րն ինչու քաղաքի կենտրոնը շրջապատեցին 1996–ի սեպտեմբերի 26–ից հետո։ Ինչևէ։
Մինչ Լևոնը շոու–ասուլիսով էր զբաղված, իշխող կոալիցիայի աշխատանքային խումբը նիստ գումարեց ու որոշեց «պասլատ» անել Տեր–Պետրոսյանի «երկխոսական» առաջարկը։
«Մինչև Օպերայի հայաթում էդ միմոսությունները չթարգեք, ոչ մի «երկխոսություն»»,–ըստ էության ասված էր կոալիցիայի տարածած հայտարարության մեջ։
Փաստորեն, դուրս է գալիս, որ իշխանությունների մոտ կրկին Տեր–Պետրոսյանին նվաստացնելու փուլ է եկել (մի քանի ամիս առաջ ՀԱԿ առաջնորդին ՀՀԿ–ից առաջարկում էին Սևան ու «Օջախ» գնալ)։
Պատկերացնո՞ւմ եք՝ ինչ է տեղի ունենում. Լևոնը շուրջօրյա հանրահավաք է անցկացնում, և մարդիկ գիշերները վրանների տակ են քնում իրենց կարծիքով արտահերթի անցնելու, բայց իրականում Սերժ Սարգսյանից «երկխոսված» լինելու պահանջով, բայց «նագլի» իշխանությունները չեն գնահատում այդ անձնազոհությունը, չեն արժեվորում նորաթուխ Գեղամյանի վարքագիծն ու ասում են «սիկ»։ Ու դա դեռ քիչ է. զուգարաններն էլ փակ են պահում ու չեն թողնում, որ «արմատականները» հոգան իրենց բնական կարիքները մարդկանց աչքերից հեռու։
Կարելի է ասել, որ այս պահի դրությամբ ՀԱԿ–ի համար օրախնդիր է ոչ թե արտահերթ ընտրությունների անցկացման պահանջի ներքո Կառավարության ընդունելությունների տանը գյալաջի անելը, այլ արտաքնոցի՛ հարցը, գրողը տանի, արտաքնոցի՛։
Հաշվի առնելով ստեղծված գերճգնաժամային իրավիճակը՝ չի բացառվում, որ Ազատության հրապարակի շուրջօրյան վերածվի մարդկանց զուգարանային իրավունքները պաշտպանելու հզոր շարժման։ Նկատենք, որ այդ դեպքում պապիի ուզած գլխաքանակն իրոք կարող է ապահովվել և 1–ը ոչ թե 5, այլ նույնիսկ 10 կարող է դառնալ։ Գաղտնիք չէ, որ զուգարան բոլորն են գնում, և ճշիտ մարտավարության ընտրության դեպքում ՀԱԿ–ն իր շուրջը կարող է համախմբել լայն զանգվածների, որոնք կգան ու հենց հրապարակում իրենց համերաշխությունը կհայտնեն «ընդդիմադիրներին»՝ միասնաբար հոգալով բնական կարիքները։
Եվ ուրեմն, պայքա՛ր, պայքա՛ր մինչև վե՛րջ։
Հ.Գ.։ Երեկ Գալուստ Սահակյանը հակաիշխանական հայտարարությամբ է հանդես եկել։ Նա այլընտրանքային ուղի է առաջարկել ՀԱԿ–ին՝ կոչ անելով Ազատության հրապարակում հավաքվածներին գարշոկներ բաժանել։ Ստացվում է, որ Գ. Սահակյանը դեմ է գնում իշխանական գծին, որի նպատակն «ընդդիմությանը» «00» կաբինետից զրկելն ու անհանգիստ շարժումներով Ազատության հրապարակում շարժվել տալն է։ Ահա այսպիսի բաներ։

Клуб веселых и находчивых или кризис жанра
После начала круглосуточных митингов Левон Тер-Петросян выступал два раза. Одно выступление было посвящено Роберту Кочаряну, а второе было направлено на то, чтобы отобрать «хлеб» у партии «Оринац еркир» (дедушка говорил о возврате оставшихся в советских сберкассах вкладах). То есть, одно выступление было ради «Егиазара», а другое – для пополнения поредевших рядов наивными гражданами.
Выполнив спущенное с президентской резиденции распоряжение и позанимавшись популизмом, Тер-Петросян перешел к пресс-конференции в режиме «non-stop», постановка которой напоминала конкурс «Разминка» передачи КВН, во время которого команды пытаются дать смешные ответы на заданные им вопросы. Что касается смешных ответов, то тут лидер АНК «переплюнул» даже бывалых игроков КВН, поскольку и вопросы, и ответы были в рамках программы «какой хороший наш Тер-Петросян».
Очевидно, что у «уличных» возник кризис жанра, и они приступили к поддельным «пресс-конференциям». Примечательно, что участников митинга спросили с трибуны о том, нравится ли им данный жанр митинга и стоит ли продолжать это мероприятие.  Митингующие, естественно, кричали «да». А кто бы не согласился? Человек со статусом экс-президента показывает бесплатный театр под открытым небом. Некоторые, наверное, давно не ходили в театр и не хотят упускать повод (сей-час, сей-час!).
Кстати, ряды АНК кричат «да» во всех случаях, не особо углубляясь в суть вопроса. Например, они кричали «да», когда Тер-Петросян сказал, что после президентских выборов 1996г. власти стреляли в воздух, и огнестрельных ранений не было. Но, если помните, тогда очень многих задержали и жестоко избили. Выходит, что собравшиеся на площади Свободы рады, что левоновцы не стреляли в оппозиционно настроенных людей, а всего лишь жестоко избили их. Никто даже не поинтересовался о том, почему после 26-го сентября 1996г. центр города окружили танки.
Пока Левон занимался шоу-конференцией, рабочая группа правящей коалиции созвала заседание и решила «послать» «диалоговое» предложение Тер-Петросяна куда подальше.
«Пока не прекратите это шутовство на прилегающей к Опере территории, никакого “диалога” не будет!», - такова была основная мысль распространенного коалицией заявления.
Фактически, выходит, что у властей снова начался этап унижения Тер-Петросяна (несколько месяцев назад представители РПА предлагали лидеру АНК отправиться в ресторан «Оджах» и на бесплатный пляж озера Севан).
Представляете, что происходит? Левон проводит круглосуточные митинги, и люди спят ночами в палатках, как они считают, во имя внеочередных выборов, а в действительности с требованием возобновления «диалога» с Сержем Саргсяном, но наглые власти не ценят это самопожертвование и не придают никакого значения поведению новоиспеченного Гегамяна. И это еще не всё: закрыли туалеты и не пускают, чтобы «радикалисты» справляли свои естественные нужды подальше от людских глаз.
Можно сказать, что самой актуальной на данный момент проблемой АНК является не возобновление болтовни в Доме приемов Правительства, а вопрос туалета.
Учитывая сложившуюся сверхкризисную ситуацию, не исключено, что площадь Свободы превратится в круглосуточное мощное движение защиты прав человека на пользование туалетом. Заметим, что в таком случае желаемое дедушкой число участников митинга действительно может быть обеспечено, увеличившись даже не в 5, а в 10 раз. Не секрет, что в туалет ходят все, и в случае правильной тактики АНК может сплотить вокруг себя широкие массы, которые придут и прямо на площади выразят свою солидарность «оппозиционерам», сплоченно справляя естественные нужды.
А значит, борьба, борьба до конца!
P.S. На днях Галуст Саакян сделал антивластное заявление. Он предложил АНК альтернативный путь, призвав раздать собравшимся на площади Свободы горшки. Выходит, что Саакян идет против линии власти, цель которой заключается в том, чтобы лишить «оппозицию» туалетов и заставить ее представителей передвигаться по площади Свободы неспокойной походкой. Вот такие дела.