Այն, որ Հայաստանում սողացող ձևով սեփականության վերաբաշխման գործընթաց է սկսվել, տեսանելի է արդեն շատերին։ Կառավարության ներկայացրած 2012թ. բյուջեի նախագիծը գալիս է ևս մեկ անգամ հաստատելու այդ պնդումը։ Այս հարցով լուրջ մարտեր են սպասվում ԱԺ քննարկումներին։ Չի բացառվում, որ իշխող կոալիցիան հերթական ճաքը տա, քանի որ բյուջեի նախագծի դեմ է տրամադրված խորհրդարանի մեծ մասը, այդ թվում՝ ՀՀԿ–ի մի մասը։ Ճիշտ է, իշխող մեծամասնության ներկայացուցիչներն առայժմ շշուկով են հայտնում իրենց դժգոհությունը Տիգրան Սարգսյանի ներկայացրած բյուջեի նախագծից, բայց քննարկումների և քվեարկության ժամանակ իրավիճակն այլ կլինի։
Պատգամավորների մեծ մասն առանձին զրույցներում 101 մլրդ դրամով հարկային եկամուտների ավելացումը գնահատում է որպես սեփականության վերաբաշխման գործողության սկիզբ և պատրաստվում կռիվ տալ։
Նկատենք, որ մինչև ԱԺ թաքնված ընդդիմությունը կսկսի իր կռիվը մասնավոր սեփականության պաշտպանության համար, տնտեսության առանձին հատվածներում իշխանություններն արդեն կոնկրետ գործողությունների են անցել։
Բաղրամյան 26–ի կողմից Երևանի քաղաքապետ նշանակված Կարեն Կարապետյանը կրպակատերերին վնասելուց և կոնկրետ կազմակերպությանը տարածքներ տրամադրելուց հետո անցավ մայրաքաղաքի կենտրոնում գովազդային վահանակների շուտափույթ ապամոնտաժմանը։ Մնում է մի քիչ համբերել՝ տեսնելու՝ ում կտրվի նույն տեղում գովազդ տեղադրելու իրավունքը, և ամեն ինչ կընկնի իր տեղը։ Կարելի է չկասկածել, որ Երևանի կենտրոնում գովազդային վահանակներ տեղադրելու «մրցույթ» կհայտարարվի, ու այն կհաղթի նախագահական նստավայրի հետ սերտ կապեր ունեցող կազմակերպությունը։
Սեփականության վերաբաշխման ու «մեծ բյուջեի» քաղաքականության դրսևորում էր նաև «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» կազմակերպության դեմ իրականացրած գործողությունը, ըստ որի ՊԵԿ–ը 1,9 մլրդ դրամի հարկային չվճարում է հայտնաբերել։ Ակնհայտ է, որ այս ամենի հետևում կանգնած է Տիգրան Սարգսյանը, ով խնդիր ունի պետական բյուջեն լցնելու և «մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» գաղափարը կյանքի կոչելու։
Կառավարության վերջին նիստերում «տիրացուն» անընդհատ հայտարարում էր, թե բյուջեն լցնելու լրացուցիչ ռեսուրսների տեղեր գիտի։ Եվ ահա պարզվեց, որ Տ. Սարգսյանի իմացած տեղերից առաջինը ՀԷՑ–ն էր։ Իսկ թե ի՞նչ խորքային գործընթացներ կան այս ամենի հետևում՝ պարզ կդառնա վարչապետի հետագա քայլերից։ Ինչպես հայտնի է, Տիգրան Սարգսյանը շատ է սիրում պետական «բուրդը» սեփականի հետ խառնել ու էլեկտրացանցերի դեպքում էլ, երևի, նման մի բան է լինելու. «Նաիրիտի» հետ տեղի ունեցող իրադարձությունները բոլորիս աչքի առաջ են։
Թե ո՞ւր կտանեն նմանատիպ գործընթացները, դժվար է կանխատեսել։ Մի բան ակնհայտ է՝ սեփականության վերաբաշխումը, բիզնեսի նկատմամբ հարձակումները և ներդրումային միջավայրի խաթարումը կարող են բերել ցնցումների։

То, что в Армении начался «ползучий» процесс передела собственности, видят уже многие. Представленный Правительством РА проект бюджета 2012г. еще раз подтверждает этот тезис. По данному вопросу ожидаются серьезные бои во время парламентских обсуждений. Не исключено, что правящая коалиция даст очередную трещину, поскольку против проекта бюджета настроена значительная часть парламента, в том числе, часть РПА. Правда, представители правящего большинства пока еще лишь шепотом выражают свое недовольство представленным Тиграном Саркисяном проектом бюджета, но во время обсуждений и голосования ситуация будет иной.
Большая часть депутатов в частных беседах оценивают увеличение налоговых поступлений на 101 миллиард драмов как начало передела собственности и готовятся к борьбе.
Заметим, что пока латентная парламентская оппозиция начнет свою борьбу за защиту частной собственности, в отдельных сегментах экономики власти уже приступили к конкретным действиям.
Назначенный президентской резиденцией мэром Еревана Карен Карапетян после нанесения ущерба владельцам ларьков и предоставления территорий конкретной организации, приступил к поспешному демонтажу расположенных в центре столицы рекламных щитов. Остается немного потерпеть, чтобы увидеть, кому будет предоставлено право разместить на том же месте рекламу, и все встанет на свои места. Можно не сомневаться, что будет объявлен «конкурс» на размещение в центре Еревана рекламных щитов, и его победит организация, имеющая тесные связи с президентским дворцом.
Проявлением передела собственности и политики «большого бюджета» было также и дело против организации «Электрические сети Армении», согласно которому, Комитет госдоходов обнаружил 1,9 миллиардов драмов налоговых невыплат. Очевидно, что за всем этим стоит Тигран Саркисян, который преследует цель наполнения государственного бюджета и воплощения в жизнь идеи «одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять»
На последних заседаниях правительства «дьячок» постоянно заявлял, что знает места дополнительных ресурсов для наполнения бюджета. И вот выяснилось, что первым из этих мест оказались «Электрические сети Армении». То, какие глубинные процессы скрываются за всем этим, станет ясно из последующих действий премьера. Как известно, Тигран Саркисян очень любит смешивать государственные «финансы» с собственными, и в случае с электросетями, наверное, тоже будет что-то подобное. Происходящие с «Наирит» события у всех на виду.
Куда заведут подобные процессы, трудно предсказать. Одно очевидно: передел собственности, нападки на бизнес и нарушение инвестиционной среды могут привести к потрясениям.