Ինչո՞վ է զբաղված Հայ առաքելական եկեղեցին
ԱԺ–ն առաջին ընթերցմամբ ընդունեց Հայ առաքելական սուրբ եկեղեցուն պատկանող գույքի համար հարկային արտոնություններ նախատեսող օրենսդրական փոփոխությունը, որն առաջարկել էր ՀՀ կառավարությունը։ Ըստ այդմ՝ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցուն սեփականության և անհատույց մշտական օգտագործման իրավունքով պատկանող ահեստանոցները, դրանց զբաղեցրած ու հատկացված հողատարածքներն ազատվում են գույքահարկից և հողի հարկից: Իսկ այդ տարածքներում գործադիրը ներառել է ֆուտբոլի դաշտեր, մարզադաշտեր, սպորտային համալիրներ, ճաշարաններ, սրճարաններ, հանգստյան տներ, առողջարաններ, կինոթատրոններ, խանութ և տաղավարներ, արտադրամասեր, կոմբինատներ, արհեստական լիճ և լճի տակ գտնվող մառաններ, բնակելի տներ, բնակարաններ, առանձնատներ, արոտավայրեր և այլն։
Այս ցանկին ծանոթանալուց հետո մնում է միայն շնորհակալություն հայտնել կառավարության «աստվածավախ» և «միջազգայնագետ» ղեկավարին, որ այնտեղ ներառված չեն խաղատները, սաունաները, բորդելները և հասարակական սպասարկման այլ օբյեկտները։ Ինքնին հասկանալի է, որ Հայ առաքելական եկեղեցին չէր կարող նման օբյեկտներ ունենալ, ու այդ մասին մտածելն անգամ սրբապղծություն է, բայց ամեն դեպքում ապրի մեր վարչապետը, որ սահմանափակվել է զուտ եկեղեցո՛ւն պատկանող գույքի հարկազերծմամբ ու, ասենք, «Նաիրիտ» գործարանը չի ներառել վերոնշյալ ցանկի մեջ։
Ողջունելի է նաև այն, որ «բարեշրջիչ» Տիգրան Սարգսյանը չի մանրացել ու գույքահարկից չի ազատել այնպիսի «հոգևոր» նշանակության շարժական գույք, ինչպիսին «Բենթլի» մակնիշի փոխադրամիջոցն է, առանց որի հայ կղերականությունը չի պատկերացնում իր երկրային կյանքը։
Լավ, ամեն ինչ մի կողմ։ Հիմա հարց է առաջանում, թե որտեղի՞ց Գարեգին Բ–ի ղեկավարած կառույցին այսքան սեփականություն, որ մի բան էլ ուզում են հարկային արտոնություններ ստանալ։ Ո՞վ և ինչպե՞ս է կառավարում եկեղեցուն պատկանող առանձնատները, հյուրանոցները, ճաշարանները, խանութները և այլ օբյեկտները։ Այդ օբյեկտները շահույթո՞վ են աշխատում, թե՞ տարատեսակ դոտացիաներից են օգտվում։
Հետաքրքիր է նաև իմանալը, թե Առաքելական եկեղեցին զուտ բիզնե՞ս կառույց է, թե՞ համատեղությամբ նաև հոգևոր ոլորտի գործունեություն է իրականացնում։ Եթե բիզնես կառույց է, ապա ինչու՞ պետք է մրցակցությունից դուրս լինի և օրենսդրորեն հայտնվի շահեկան վիճակում։
Դատելով ամենից՝ Տիգրան Սարգսյանի փարիսեցիությունը և դեմագոգիան չափ ու սահման չունի։ Նա մի կողմից խոսում է բիզնեսի համար հավասար պայմաններ ապահովելու մասին, իսկ մյուս կողմից արտոնյալ բիզնես հնարավորություններ է ստեղծում իր «տերտերական» շրջապատի համար, և այդ ամենը՝ բարեպաշտության ու համեստ ապրելակերպի քարոզի ներքո։  Ինչ է սա, եթե ոչ օրենսդրորեն մենաշնորհի և օլիգոպոլիայի ստեղծում, որոնց պարագայում շահառուների դերում կլինեն մեր տնաբույծ «Կեսարն» ու «Կայափան»։
Փաստորեն, հաջորդ տարվա համար վարչապետը համ նախատեսում է հարկային բեռի կտրուկ ավելացում, որը պարզապես խեղդելու է ձեռներեցներին, համ էլ՝ զուգահեռաբար եկեղեցուն տալիս է հարկերից ազատվելու և սեփական բիզնեսը ծաղկեցնելու հնարավորություն։
Որքան էլ լոլոներ կարդան եկեղեցու դերի բարձրացման թեմաներով, ակնհայտ է, որ «տիրացուի» ներկայացրած այս օրենսդրական փոփոխությունները կոռուպցիային «հոգևոր» տեսք տալու և տնտեսությունը գերկենտրոնացված դարձնելու նպատակ է հետապնդում։
Պարզ է, որ եթե Հայ առաքելական եկեղեցուն ազատում են հարկերից, իսկ սովորական բիզնեսին ճնշում, ապա եկեղեցու ազդեցությունից դուրս գտնվող բիզնեսը ստիպված կլինի տնտեսապես ինտեգրվել Էջմիածնի հետ՝ այդ գործի միջնորդ տեսնելով աշխարհիկ Տիգրան Սարգսյանին։ Այսինքն՝ իշխանության ու բիզնեսի ներկա սերտաճվածությունը փորձ է արվում փոխարինել բիզնեսի ու եկեղեցու սերտաճմամբ, ինչն ավելի կեղտոտ համակարգ է իրենից ներկայացնելու, քան այժմվանը։
Կառավարությունը նմանատիպ օրենսդրական նախաձեռնությամբ Հայ առաքելական եկեղեցու համար այլոց բիզնեսին «կռիշ» կանգնելու հնարավորություն է ստեղծում, ինչը բացահայտ հակամրցակցային համաձայնության դասական դրսևորում է։ Իսկ այն, որ եկեղեցին շուտով «կռիշի» դեր է կատարելու և ձգտելու է պետության մեջ յուրօրինակ պետության վերածվել՝ կասկած չկա։ Կստացվի, թե ոչ՝ դա այլ խոսակցության թեմա է, բայց համենայնդեպս այդպիսի խնդիր են դրել «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետները։
Տրամաբանական է, որ  եթե փոքր, միջին կամ նույնիսկ խոշոր բիզնեսը տեսնի, որ չի կարողանում դուրս գալ պետության հարկային տեռորի տակից, ապա կգնա ու հարկերից ազատվելու դիմաց փայ կառաջարկի առաքելականներին, իսկ վերջիններս էլ, բացառապես հոգևոր սկզբունքներից ու մարդասիրական հակումներից ելնելով, կհամաձայնեն իրենց սուրբ պաշտպանության տակ առնել Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգի հարկային հետապնդումներից մազապուրծ եղած ձեռներեցությանը (ոչ առանց տասանորդի, իհարկե)։
Եթե այդ տխրահռչակ օրենսդրական նախաձեռնությունը կյանքի կոչվի, ապա մի քանի տարի անց Հայ առաքելական եկեղեցին կարող է դառնալ երկրի հզորագույն տնտեսվարող սուբյեկտը և ամենախոշոր սեփականատերը։ Իսկ թե ինչ կլինի դրանից հետո, դժվար չէ գլխի ընկնել։ Ինչպես հայտնի է, պետությունները փլուզվում կամ հետընթաց են ապրում կղերականության հետ ինտեգրվելու պարագայում։
Տեղի ունեցող գործընթացները ևս մեկ անգամ բերում են այն հաստատ համոզման, որ Հայաստանին անհրաժեշտ է ոչ միայն քաղաքատնտեսական ու քաղաքացիական ինստիտուտների արդիականացում, այլ նաև Հայ առաքելական եկեղեցու լրջագույն բարեփոխում, բայց դա արդեն կլինի մյուս իշխանության օրոք, քանի որ այս իշխանություններն Աստծո անունն օգտագործելով միայն որկրամոլությամբ են զբաղվում։

Чем занята Армянская апостольская церковь?
Национальное собрание РА приняло в первом чтении предложенное правительством РА законодательное изменение, предусматривающее налоговые льготы для Армянской апостольской церкви (ААЦ). В соответствии с этим, принадлежащие ААЦ по праву собственности и безвозмездного постоянного пользования производства, занятые ими и выделенные для них территории освобождаются от налога на имущество и на землю. В список этих территорий правительство включило: футбольные поля, спортивные поля, спортивные комплексы, столовые, кафе, дома отдыха, санатории, кинотеатры, магазины и павильоны, цеха, комбинаты, искусственное озеро, жилые дома, квартиры, особняки, пастбища и т. д.
После ознакомления с этим списком остается лишь поблагодарить «богобоязненного» главу правительства за то, что в него не включены казино, сауны, бордели и другие объекты общественного обслуживания. Само собой разумеется, что ААЦ не может иметь подобные объекты, и даже думать об этом кощунственно, но в любом случае молодец наш премьер, что ограничился освобождением от налогов лишь принадлежащего церкви имущества и не включил в вышеуказанный список, например, завод «Наирит».
Можно лишь приветствовать то, что «реформатор» Тигран Саркисян не помелочился и не освободил от налога на имущество такие объекты движимого имущества «духовного» назначения, как автомобили марки «Бентли», без которых армянские клерикалы не представляют своей земной жизни.
Всё бы ничего, но напрашивается вопрос о том, откуда у возглавляемой Гарегином II церкви столько собственности, что хотят получить налоговые льготы. Кто и как управляет принадлежащими церкви особняками, гостиницами, столовыми, магазинами и другими объектами? Эти объекты работают с прибылью или получают различные дотации?
Интересно также узнать, является ли ААЦ сугубо бизнес-структурой или по совместительству также осуществляет и духовную деятельность? Если бизнес-структура, то почему должна быть вне конкуренции и законодательно получить выигрышное положение?
Судя по всему, фарисейство и демагогия Тиграна Саркисяна не знают границ. С одной стороны он говорит о создании равных условий для бизнеса, а с другой создает привилегированные условия для своего «церковного» окружения, и это всё под прикрытием проповеди о благочестии и скромном образе жизни. Что же это, если не создание при помощи законодательства монополии и олигополии, в случае которых в роли заинтересованных лиц окажутся наши доморощенные «Цезарь» и «Каифа».
Фактически, для следующего года премьер предусматривает резкое увеличение налогового бремени, что просто задушит предпринимателей, а параллельно дает Церкви возможность для освобождения от налогов и процветания бизнеса.
Сколько бы ни трезвонили о повышении роли Церкви, очевидно, что целью представленных премьером данных законодательных перемен является придание коррупции «духовного» вида и сверхцентрализация экономики.
Понятно, что если Армянскую апостольскую церковь освобождают от налогов, а на обычный бизнес оказывают давление, то находящийся вне влияния церкви бизнес будет вынужден экономически интегрироваться с Эчмиадзином, видя Тиграна Саркисяна в качестве посредника в этом деле. То есть, делается попытка заменить нынешнюю сращенность власти и бизнеса на сращенность бизнеса и церкви, что представляет собой еще более грязную систему, чем нынешняя.
Подобной законодательной инициативой правительство создает для ААЦ возможность «крышевать» бизнес, что является классическим проявлением явного антиконкурентного соглашения. А то, что Церковь скоро будет исполнять роль «крыши» и стремиться к тому, чтобы превратиться в своеобразное государство в государстве, сомнений нет. Удастся это или нет – тема для другого разговора, но, во всяком случае, архитекторы «Армянского мира» уже поставили такую задачу.
Логично, что если малый, средний или даже крупный бизнес увидит, что не может освободиться от налогового террора государства, то в обмен на освобождение от налогов предложит церковникам долю, а последние, исходя из исключительно духовных принципов и гуманных побуждений, согласятся взять под свое святое покровительство истощенных от проводимых Саргсяном и Саркисяном налоговых преследований предпринимателей (не без десятины, конечно).
Если эта печально известная законодательная инициатива будет реализована, то через несколько лет ААЦ может стать мощнейшим хозяйствующим субъектом страны и самым крупным собственником. Что будет после этого, не трудно догадаться. Как известно, в результате интеграции с клерикалами государства распадаются или переживают регресс.
Происходящие процессы еще раз убеждают, что Армении необходима модернизация не только политико-экономических и гражданских институтов, но и серьезная реформа Армянской апостольской церкви. Правда, это уже будет сделано при следующих властях, поскольку нынешние власти, используя имя Божье, занимаются лишь накопительством.