«Նանոտեխնոլոգիաներ» և նանոստեր
2007թ. խորհրդարանական ընտրություններից առաջ Սերժ Սարգսյանը ՀՀԿ–ի համագումարում բազում խոստումներ տվեց։ Նրա խոստումների մեջ իր ուրույն տեղն էր գրավում Հայաստանը նանոտեխնոլոգիաների երկիր սարքելը։ «Նանոտեխնոլոգիա» բառն ու իրականացվելիք ծրագրերի «ռազմախը», անշուշտ, ցնցող տպավորություն թողեցին ներկաների ու հայ ժողովրդի վրա, բայց հետագայում այդ մասին մոռացվեց, և 2008թ. նախագահական ընտրությունների հետևանքով ձևավորված կառավարությունը բավարարվեց «Հայաստանը համատիեզերական ֆինանսական կենտրոնի» վերածելու և «Գյումրին ծովափնյա քաղաք» դարձնելու համեստ խնդիրները լուծելով։
Երբ Սերժ Սարգսյանն արդեն նախագահ էր դարձել՝ ուղերձով դիմեց ԱԺ–ին ու կրկին մի շարք մասշտաբային խոստումներ տվեց, բայց մինչև օրս ո՛չ նոր ատոմակայանի աշխատակիցներն են գործադուլ անում, ո՛չ էլ Իրան–Հայաստան երկաթուղուց օգտվել ցանկացողներն են տոմս ձեռքբերելու հերթի մեջ իրար գլուխ ջարդում։
Առաջիկայում նոր ընտրություններ են սպասվում, և ահա Սերժ Սարգսյանը կրկին դիմել է փորձված մեթոդին՝ խոստում տալուն։
Սույն թվականի նոյեմբերի 9–ին ելույթ ունենալով գործարարների կազմակերպած համաժողովում՝ նախագահը նշել է. «Կարծում եմ, որ մոտակա ժամանակներում մենք հանրությանը, և առաջին հերթին գործարարներին, կառաջարկենք մասնակցելու մի մեծ ծրագրի, որը կարող է իրոք ստեղծել ոչ միայն աշխատատեղեր, այլ նաև կայունություն մեր ներքին տնտեսական շուկայում»: Համոզված եմ, որ նախագահի այս խոսքերից հետո գործարարներից որևէ մեկի մոտ կասկած չառաջացավ, որ նախագահի հերթական խոստումն էլ է նախորդների պես կյանքի կոչվելու։
Փաստորեն, «նանոտեխնոլոգիաներին» փոխարինելու է գալիս «մեծ ծրագիրը», այն է՝ նանոծրագիրը կամ, ավելի ճիշտ, նանոսուտը։
Համաձայնե՛ք, որ Տիգրան Սարգսյանի նյուվասյուկիզմը պարզապես սկսնակ խոստում տվողի վարքագիծ է Սերժ Սարգսյանի ասածների ու արածների համեմատ։
Հ.Գ.։ Ժողովու՛րդ, էն «գյոզալական» «Արմենիկումի» միջազգային հաղթարշավից խաբար–մաբար չկա՞։ Համայն մարդկությունը դեռ շարունակո՞ւմ է կոտորվել «սպիդից», թե՞ բոլորն արդեն տեղյակ են Սերժ Սարգսյանի հովանավորած հայտնագործությունից ու արխային «լևի» են գնում։

«Нанотехнологии» и наноложь
Во время состоявшегося перед парламентскими выборами 2007г. съезда Республиканской партии Армении Серж Саргсян дал многочисленные обещания. Особое место среди его обещаний занимало обещание превратить Армению в страну нанотехнологий.
Слово «нанотехнология» и размах ожидаемых программ, безусловно, потрясли присутствующих и армянский народ, но в дальнейшем об этом было забыто, и сформировавшееся в результате президентских выборов 2008г. правительство ограничилось решением лишь скромных программ по превращению Армении в «межгалактический финансовый центр», а Гюмри – в «приморский город».
Став президентом, Серж Саргсян обратился с посланием к парламенту и снова дал ряд масштабных обещаний, но по сей день нет ни новой атомной станции, ни железной дороги Армения-Иран.
В ближайшее время предстоят новые выборы, и вот Серж Саргсян снова прибегнул к испробованному методу – раздаче обещаний.
Выступая накануне на организованном предпринимателями съезде, президент отметил: «Думаю, что в ближайшее время мы предложим общественности и, в первую очередь, предпринимателям принять участие в одном большом проекте, который может, действительно, создать не только рабочие места, но также стабильность на внутреннем экономическом рынке». Убежден, что после слов президента ни у кого из предпринимателей не возникло сомнения в том, что очередное обещание президента воплотится в жизнь подобно предыдущим.
Фактически, на смену «нанотехнологиям» приходит «большой проект», то есть нанопроект или, точнее, наноложь.
Согласитесь, что по сравнению со словами и поступками Сержа Саргсяна ньювасюкизм Тиграна Саркисяна кажется всего лишь юношеским мечтательством.
P.S. Друзья, о международном победном шествии «Арменикума» нет ли вестей? Человечество все ещё продолжает гибнуть из-за СПИДа или же, узнав о спонсированном Саргсяном открытии, люди спокойно ходят «налево»?