Սերժ Սարգսյանը շարունակում է իր հետևողական պայքարը ՀՀ Սահմանադրությամբ նախատեսված ընտրովի մարմինների և դրանց ղեկավար կազմի դեմ։ Նախագահի թիրախ են դառնում բոլոր այն պաշտոնյաները, ովքեր ինքնուրույնության որոշակի մակարդակ ունեն։
Ազգային ժողովի ղեկավարության վերջին փոփոխությունը ևս մեկ անգամ ցույց տվեց, թե ինչպիսի խորհրդարան է ուզում ունենալ Ս. Սարգսյանը և ինչ է նա հասկանում «օրենսդիր մարմնի դերի բարձրացում» և «ԱԺ կազմի վերանայում» ասելով։
Սամվել Նիկոյանի նշանակումը (նշանակումը, այլ ոչ թե ընտրությունը) խոսում է այն մասին, որ ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին պետք են ինքնուրույնությունից զուրկ, նախագահական նստավայրի ցուցումներն առանց քննարկման կատարող և բացառապես գործադիրի քմահաճույքները սպասարկող ֆիգուրներ։ Իսկ այս պարագայում իշխանության ճյուղերի տարանջատման, զսպումների և հակակշիռների մասին խոսելը պարզապես ծիծաղելի է։
Սերժ Սարգսյանն այնքան թույլ տեսակի կառավարիչ է, որ չի կարողանում իրեն անվտանգ զգալ ինքնուրույն և սեփական «ես»–ը ունեցող մարդկանց ընկերակցությամբ։ Նրան միայն կատարողներ ու սեփական դիմագիծը չունեցող մարդիկ են պետք։ Դա, նկատենք, թույլ ղեկավարի վարքագիծ է։
Նայե՛ք թե ովքեր են համարվում Ս. Սարգսյանի թիմակիցներ և ումով է իրեն շրջապատել նախագահի պաշտոնը զբաղեցնող մարդը.  կա՛մ «ժելեոտած» խունվեյբիններ են, կա՛մ հաճախորդներ։ Չհաշված փեսան, իհարկե։
«Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» ծրագրով առաջնորդվող մարդու համար խորթ են սեփական կարծիքն ու դիմագիծն ունեցող մարդիկ։ Սարգսյանն իր այդ ծրագրի իրական էությունը թաքցնելու համար երկընտրանք է առաջարկում հասարակությանը՝ «Ովքե՞ր  պետք է լինեն խորհրդարանում. մականունավորնե՞րը, թե՞ «ուսյալ–կրթյալ» երիտասարդները» թեմայով։ Նկատենք, որ դա կեղծ երկընտրանք է, քանի որ մեր հասարակությունը չպետք է ընտրություն կատարի մականունավորի կամ «ժելեոտածի» միջև։ Վերջիններս, ի դեպ, չակերտավոր ուսյալ–կրթյալներ են. օտար լեզվով մի քանի բառ ասելն ու անգիր արած մտքեր արտաբերելը դեռ խելքի նշան չէ։ Եվ վերջապես, խորհրդարանում պետք է լինեն նրանք, ովքեր ընտրվել են ժողովրդի կողմից, այլ ոչ թե նրանք, ովքեր նշանակվում են նախագահական նստավայրից։
Սպասվող համապետական ընտրությունների ժամանակ այս բոլոր խնդիրները, համոզված եմ, իրենց  լուծումը կստանան և իշխող վարչախումբը կուղարկվի չվաստակած հանգստի։ ԱԺ–ում և պետական մյուս մարմիններում պետք է լինեն մարդիկ, ովքեր մանդատ են ստացել ընտրողների մեծամասնությունից։ Մնացած դատողությունները դեմագոգիայի ոլորտից են և նպատակ ունեն արդարացնելու իշխանության թուրքմենբաշիական ձգտումները։
Հ.Գ.։ ԱԺ նախագահի ու փոխնախագահի նշանակումներից հետո երբ Նիկոյանն ու Շարմազանովը զբաղեցրեցին իրենց տեղերը, ԱԺ նորանշանակ խոսնակը կատակով  դիմեց դահլիճին։ «Լա՞վ ենք նայվում»,– հումորային տոնով հարցրեց Նիկոյանը։ Ասեմ, որ շա՛տ լավ եք նայվում, պարո՛ն Նիկոյան (չգիտես ինչու հիշեցի հայտնի «Նիկո և Նայս» գովազդը)։
Առաջարկում եմ լցնել բաժակները և խմել զույգ «ծաղիկների» կենացը (հումորով, իհարկե)։ Ինչպես խորաթափանցորեն նշում էր Սերժ Սարգսյանը՝ քվեարկությո՛ւն։
Հ.Գ.–2: Փաստորեն, եթե, հեռու տնից–տեղից, Սերժ Սարգսյանին մի բան պատահի, ապա առնվազն 40 օրով մեր երկրի գերագույն գլխավոր հրամանատարը Սամվել Նիկոյանն է լինելու, քանի որ այժմ նա է, ըստ հիմնական օրենքի, ՀՀ «դե յուրե» երկրորդ դեմքը։ Հավանաբար այդ հանգամանքը հաշվի առնելով է, որ ԱԺ նորանշանակ նախագահի բարեմասնությունների մասին խոսելիս պարբերաբար շեշտվում էր, որ նա Ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ ականանետեր է նախագծել ու արտադրել։
«Մինամյոտչիկ» նախագահ. կրկին վատ չի նայվի, պարո՛ն Նիկոյան։ Բայց դե, թո՛ւ–թո՛ւ–թո՛ւ, Սերժ Սարգսյանին Աստված քաջառողջություն տա։

Серж Саргсян продолжает свою последовательную борьбу против закрепленных Конституцией РА избираемых органов и их руководящего состава. Мишенью президента становятся все те чиновники, которые имеют определенный уровень самостоятельности.
Последнее изменение руководства Национального собрания еще раз показало, какой парламент хочет иметь Саргсян и что он имеет в виду под «повышением роли законодательного органа» и «пересмотром состава НС».
Назначение Самвела Никояна (назначение, а не избрание) говорит о том, что «гибкому» руководителю РПА нужны лишенные самостоятельности, безоговорочно выполняющие распоряжения президентского дворца и обслуживающие прихоти исполнительного органа фигуры. Говорить в данных условиях об отделении ветвей власти, механизме сдерживания и противовеса просто смешно.
Серж Саргсян является столь слабым управленцем, что не может чувствовать себя безопасным в компании самостоятельных и имеющих собственное «я» людей. Ему нужны лишь исполнители и не имеющие своего мнения люди. Заметим, что это является поведением слабого руководителя.
Посмотрите, какие у Саргсяна соратники и кем себя окружил занимающий пост президента человек: либо «гелеволосые» хунвейбины, либо клиенты. Не считая, конечно, зятя.
Для человека, руководствующегося программой «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять», чужды имеющие собственное мнение люди. Для сокрытия реальной сущности этой программы Саргсян предлагает обществу дилемму «Кто должен быть в парламенте: люди с прозвищами или “образованная” и “обученная” молодежь?». Заметим, что это ложная дилемма, поскольку наше общество не должно делать выбор между людьми с прозвищами и «гелеволосыми». Последние, кстати, являются образованными и обученными лишь в кавычках: несколько слов на иностранном языке и заученные мысли еще не являются признаком ума. В конце концов, в парламенте должны быть те, кто избраны народом, а не те, кто назначаются президентским дворцом.
Уверен, что во время предстоящих общегосударственных выборов все эти проблемы получат свое решение, и правящий режим будет отправлен на незаслуженный отдых. В НС и других государственных органах должны быть люди, которые получили мандат от большинства избирателей. Остальные рассуждения относятся к сфере демагогии и преследуют цель оправдать туркменбашистские устремления власти.
P.S. После назначения председателя и зампредседателя НС, когда Никоян и Шармазанов заняли свои места, новоназначенный спикер НС юмористическим тоном обратился к залу: «Хорошо смотримся?». Скажу, что очень хорошо смотритесь, господин Никоян (почему-то вспомнил известную рекламу «Нико и Найс»). Предлагаю наполнить бокалы и выпить за здоровье пары (с юмором, конечно).
P.S. – 2. Фактически, если, упаси Бог, с Сержем Саргсяном что-то случится, то, как минимум, 40 дней верховным главнокомандующим нашей страны будет Самвел Никоян, поскольку сейчас, согласно основному закону, он является де-юре вторым лицом государства.
Вероятно, учитывая данное обстоятельство, говоря о достоинствах новоназначенного председателя Национального собрания, периодически подчеркивалось, что во время Карабахской войны он проектировал и производил минометы.
Президент-«минометчик» тоже будет неплохо смотреться, господин Никоян! Но, тьфу-тьфу-тьфу, долгие лета Сержу Саргсяну!