Իշխանության վերջին փամփուշտները. «ականներ» և «դհոլներ»
Երբ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը հանդես եկավ իր քաղաքական վերլուծությամբ, Սերժ Սարգսյանին այլ բան չէր մնում, քան պայթեցնել ՀԱԿ–ում ու ԲՀԿ–ում առկա ականներին և «մեյդան» հանել նորաթուխ «դհոլներին»։
Մինչև այդ ամեն ինչ գնում էր իշխանության սրտի ուզածով՝ Տեր–Պետրոսյանը «երկխոսացվում» էր, իսկ ՀԱԿ–ն էլ հանդես էր գալիս «կայունության երաշխիքի» դերում։ Դա հնարավորություն էր տալիս Ս. Սարգսյանին պահել իր աթոռը և հանգիստ պատրաստվել «վերարտադրություն» օպերացիային։ Հիմա արդեն այդ սխեման քանդվել է, քանզի ՀԱԿ առաջնորդը դադարել է կատարել այն անպատվաբեր դերը, որը նրան վերապահված էր Եղիազար Այնթապցու և էջմիածնական միաբանների համագործակցության տարբերակով։
Ստեղծված իրավիճակից ելնելով՝ իշխանությունները գնում են փորձված ճանապարհով՝ մարտի են նետում հաճախորդներին։ Պատահական չէ, որ սպանվածի ու համատեղությամբ նաև մեկ այլ սպանության պատվիրատուի եղբայրը, «վոժդի» խնամին ու Նեմեցի «կուռացիայի» տակ գտնվող բեղավորը, ովքեր ներկայացնում են ՀԱԿ–ը և ովքեր երկու ձեռքով կողմ էին սերժանպաստ «երկխոսությանը», այժմ դեմ են հանդես գալիս ԲՀԿ–ի հետ համատեղ ընտրակեղծիքների դեմ պայքարելու հնարավորությանը և կատարում նորաթուխ «դհոլների» դեր, քանզի հին «դհոլները» (Արթուր Բաղդասարյան, Արտաշես Գեղամյան և այլք) քաղաքականապես ինֆլյացիայի են ենթարկվել ու նախկինի պես չեն կարող սպասարկել նախագահական նստավայրի շահերը։
ՀԱԿ–ում կան նաև «ազնիվ քյարփինջներ», ովքեր ակամայից են ծառայում Սերժ Սարգսյանին, բայց դա արդեն այլ խոսակցության թեմա է։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Տեր–Պետորսյանի թիմում կոնսենսուսի բացակայություն հրապարակավ արձանագրվեց «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսի շուրջ։
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, ապա այստեղ ևս «ականներ» են պայթեցվում (կոոպերատիվ ռեկտոր, նախկին քավոր և այլք)։ Ի հայտ են եկել նորաթուխ «դհոլներ» և ֆոլկլորային լեզվով ասած՝ անաղուհաց քրդի շներ, ովքեր հայտարարում են, թե կուսակցությունից դուրս կգան, եթե Գագիկ Ծառուկյանը չպաշտպանի Սարգսյանի թեկնածությունը գալիք նախագահական ընտրություններում կամ էլ կարծիք են հայտնում, թե ԲՀԿ–ն «հանուն երկրի կայունության» կարող է Ս. Սարգսյանի հետ միասնական ցուցակով մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին և հղում անելով ոչ մի արժեք չներկայացնող կոալիցիոն նոր հուշագրի վրա՝ նշում են, թե բարգավաճականները պետք է սատարեն ու նորից գահին բազմեցնեն Սերժ Սարգսյանին։ Սրանք, ըստ էության, ձայնակցում են «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցների այն քարոզին, թե Սարգսյանին հաջողվելու է ԲՀԿ–ին ոչնչացնել։
Ակնհայտ է մեկ բան. և՛ ԲՀԿ–ի, և՛ ՀԱԿ–ի տարածքում դմբլդոցներ հանող «դհոլները» նախագահական նստավայրի խամաճիկներն են ու որևէ կերպ չեն ներկայացնում այդ ուժերի տեսակետները։ Պարզապես իշխանություններն ուզում են համապատասխան տպավորություն ստեղծել և տեղեկատվական զիբիլով լցնել դաշտը, որպեսզի կարողանան գոնե «մուտիլովկաների» օգնությամբ կանգուն պահել երերացող բուրգը, բայց, նկատենք, որ այդպիսի գործիքներով նրանք երկար չեն ձգի։ Պատրանքների ու հեքիաթների փուլը կավարտվի բուն ընտրական գործընթացների ժամանակ, երբ ամեն մի ուժ կներկայացնի իր ցուցակը։ Այդ ցուցակում, բնականաբար, տեղ չի լինի «ականների» ու «դհոլների» համար։ Համենայնդեպս ԲՀԿ–ն այլ տարբերակ չունի։ Իսկ թե ինչ կլինի դրանից հետո Սերժ Սարգսյանի հետ՝ տե՛ս Յուշչենկոյի կամ, Աստված չանի, Քադաֆիի անցած ուղին։
Հ.Գ.։ «Ականներին» պայթեցնելով՝ իշխանություններն, անկախ իրենց կամքից, օգտակար գործ են կատարում։ Օրինակ՝ Գագիկ Ծառուկյանը պետք է ստիպված լիներ սեփական ձեռքերով իրականացնել սանիտարական հատումներ և մաքրել ԲՀԿ–ն պատեհապաշտներից ու «բոմժերից», սակայն իր փոխարեն դա անում է Սերժ Սարգսյանի երիտթիմը։ Վերջինս իր քայլերով լրացուցիչ փաստարկ է տալիս ԲՀԿ առաջնորդին, որպեսզի նա լրջորեն վերափոխի իր շրջապատը, քաղաքական նոր բովանդակություն հաղորդի կուսակցությանն ու ժողգործիքներին ուղարկի Սովետաշենի գարշահոտ տարածք։

Последние патроны власти: «мины» и «трубадуры»
Когда Левон Тер-Петросян выступил со своим политическим анализом, то Сержу Саргсяну не оставалось ничего другого, как подорвать имеющиеся у него в АНК и ППА «мины» и вывести на арену новоиспеченных «трубадуров».
До того всё шло так, как желали власти: Тер-Петросян использовался для «диалога», а АНК выступал в роли «гаранта стабильности». Это давало Саргсяну возможность удержаться у власти и спокойно готовиться к операции «воспроизводство». Сейчас уже эта схема нарушена, поскольку лидер АНК перестал выполнять свою недостойную роль, которая была возложена на него по модели сотрудничества «Егиазар Айнтапци и эчмиадзинские монахи».
Учитывая сложившуюся ситуацию, власти идут по испробованному пути – бросают в бой клиентов.
Неслучайно, что брат убитого и по совместительству также брат заказчика другого убийства, сват «вождя» и находящийся под курацией Немца усач, которые представляют АНК и обеими руками выступали за выгодный Саргсяну «диалог», сейчас выступают против возможности совместной борьбы с ППА против фальсификации выборов и исполняют роль новоиспеченных «трубадуров», поскольку старые «трубадуры» (Артур Багдасарян, Арташес Гегамян и другие) подверглись политической инфляции и не могут как раньше обслуживать интересы президентского дворца.
В АНК есть также и «честные кирпичи», которые невольно служат Сержу Саргсяну, но это уже тема для другого разговора.
Нам остается лишь констатировать, что отсутствие консенсуса в команде Тер-Петросяна было публично зафиксировано из-за лозунга «Вперед к бессержевской Армении».
Что касается партии «Процветающая Армения», то там тоже взрываются «мины» (кооперативный ректор, бывший крёстный и другие). Появились новоиспеченные «трубадуры» и, говоря фольклорным языком, неблагодарные собаки, которые заявляют, что выйдут из партии, если Гагик Царукян не поддержит на предстоящих выборах кандидатуру Саргсяна или же выражают мнение, что ППА «во имя стабильности страны» может участвовать на парламентских выборах единым списком с Саргсяном и, ссылаясь на не представляющий никакой ценности новый коалиционный меморандум, отмечают, что члены ППА должны поддержать и снова посадить на трон Сержа Саргсяна. По сути, они аккомпанируют пропаганде «свободных, но подсержевских» СМИ, согласно которой, Саргсяну удастся уничтожить ППА.
Очевидно одно: и в ППА, и в АНК «трубадуры» являются марионетками президентского дворца и никоим образом не выражают позиции данных сил. Просто власти хотят создать соответствующее впечатление и наполнить поле информационным мусором, чтобы суметь хотя бы при помощи «мутиловок» сохранить колеблющуюся пирамиду, но заметим, что подобными инструментами они долго не продержатся.
Этап иллюзий и сказок закончится во время самих электоральных процессов, когда каждая сила представит свой список. В этом списке, естественно, не будет места для «мин» и «трубодуров». Во всяком случае у ППА нет иного варианта. Ну а для того, чтобы понять, что будет после этого с Сержем Саргсяном, нужно посмотреть на путь, пройденный Виктором Ющенко или, не дай Бог, Муаммаром Каддафи.
P.S. Взрывая «мины», власти, независимо от своей воли, делают полезное дело. Например, Гагик Царукян был вынужден собственными руками провести санитарную рубку и очистить ППА от приспособленцев и бомжей, но вместо него это делают младосержевцы. Последний своими действиями дает лидеру ППА дополнительный аргумент, чтобы он серьезно преобразовал свое окружение, сообщил новое политическое содержание партии и отправил «трубадуров» на политическую свалку.