Վարչապետը ՀՀ տնտեսության հանդեպ թալեաթփաշայություն է անում
Երբ Տիգրան Սարգսյանը (դեմքի «հպանցիկ» ժպիտով) ամիսներ առաջ հայտարարեց, թե Հայաստանը չպետք է ապրանք արտադրող երկիր լինի՝ շատերը վրդովվեցին, ոմանք չհասկացան նրան, իսկ մյուսներն էլ սարսափած սպասում էին, թե ինչպես է նա կյանքի կոչելու «Անապրանք Հայաստան» կարգախոսը։
Այժմ արդեն բոլորն են տեսնում, թե ինչ է իրենից ներկայացնում «Հայաստանին ապրանքային արտադրություն պետք չէ» ծրագիրը։ Դա, ըստ էության, «Մեկ ազգ, մեկ օլիգարխ, մեկ տիրացու, մեկ փեսա» ծրագրի տնտեսական ինտերպրետացիան է, ինչը նշանակում է, որ երկրի ֆինանսատնտեսական հոսքերը պետք է կենտրոնացվեն նախագահական նստավայրում։
«Տիրացուն» այս խաղում կատարում է Սերժ Սարգսյանի գործիքի դերը։ Ու լավ էլ կատարում է։ Ապրանքային տարբեր շուկաներում նկատվում են խոշորացման ու գերմենաշնորհայնացման միտումներ։ Հիմա հերթը հասել է կաթնամթերքի շուկային։
Մասնավոր բիզնեսի դեմ պայքարում Տիգրան Սարգսյանի ձեռքի մահակի վերածված Տնտեսական մրցակցության պետական պաշտպանության հանձնաժողովը (ՏՄՊՊՀ) օրերս տասնյակ միլիոնավոր դրամի չափով տուգանքներ է նշանակել մի շարք հայկական ընկերությունների վրա, որոնք զբաղված են կաթնամթերքի արտադրությամբ։
ՏՄՊՊՀ ղեկավար Արտակ Շաբոյանն իր կառույցի պահվածքը բացատրում է նրանով, թե իբր մի քանի ձեռնարկություններ թթվասերի մեջ կոկոսի յուղ են խառնել, բայց այդպես էլ ոչ մի ապացույց չի ներկայացնում։
Ակնհայտ է, որ Տիգրան Սարգսյանն ու իր կամակատար Շաբոյանն իրականում զբաղված են ոչ թե սպառողների շահերի պաշտպանությամբ, այլ լրիվ ուրիշ գործով, որն ընդունված է անվանել սեփականության վերաբաշխում կամ շուկայի վերաձևում։ Իսկ եթե հաշվի ենք առնում այն հանգամանքը, որ տեղական արտադրողների վրա կատաղի հարձակման է անցել Ադրբեջանի հետ «սառը» պատերազմի մեջ գտնվող Հայաստանի (Հայաստանի՞) կառավարությունը, ապա Տ. Սարգսյանի գործողություններում կարող ենք նկատել նաև պետական դավաճանության տարրեր։
Աշխարհի որևէ այլ պետության մեջ դժվար է հանդիպել մի իշխանության, որը տոտալ հակաքարոզչություն է անում տեղական արտադրողների դեմ, այն էլ անհիմն։ Սա, կներեք, միայն թշնամի երկրի դիվերսանտը կաներ։ Այլ կերպ հնարավոր չէ որակել Տիգրան Սարգսյանի բռնած գիծը։
Սա հայրենական արտադրողների հանդեպ թալեաթփաշայություն է, որը հետագայում համապատասխան պետական կառույցների քննության առարկա պետք է դառնա։ Մեզ պետք է բացատրություն տրվի, թե այդ ի՞նչ ներքին մղումով Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը հաջողացրեց 3 տարվա մեջ 1/3ով կրճատել Հայաստանի ՀՆԱ–ն, ինչպե՞ս 3 տարում արտաքին պարտքն ավելացավ շուրջ 3 անգամ, ինչու՞ մեր պետությունը երկնիշ անկում արձանագրեց, երբ կանխատեսվել էր, որ միջազգային ճգնաժամը կշրջանցի մեզ ու դեռ մի բան էլ մենք կօգտվենք այդ ճգնաժամից։ Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները պետք է տրվեն ու դրանք պետք է արժանանան  իրավաքաղաքական գնահատականների։
Մի խոսքով, Տիգրան Սարգսյանը, հաջորդ տարվա մայիսից հետո, պետք է հայերեն լեզվով (կամ իր սիրած որևէ օտար լեզվով) մի շարք հարցերի անդրադառնա։ Նա կա՛մ պետք է ընդունի, որ իր գլխավորած թիմի կողմից Հայաստանի տնտեսությանը հասցված հարվածներն անմեղսունակության և դիլետանտության հետևանք են, կա՛մ պետք է ներկայացնի իր գործողությունների իրական մոտիվները։
Հ.Գ.։ Կաթնամթերքի շուկայում հիմա, փաստացի, համայնավարների սիրած պլանային տնտեսության կառավարման մոդել է մտցվել։ Կառավարությունը տնտեսվարողներին ստիպում է ֆիքսված՝ ինքնարժեքից ցածր գներով աշխատել՝ ահռելի ֆինանսական վնասներ պատճառելով նրանց։  Բացի այդ՝ ֆինանսական ճնշումներով (տուգանքներ և այլն) պետությունը բանկրոտի է տանում այդ  ընկերություններին։
Ըստ որոշ տեղեկությունների՝ կաթնամթերքի շուկայում արված կոպիտ միջամտություններով Տիգրան Սարգսյանը ճանապարհ է հարթում ներմուծողների համար՝ ոչ առանց սեփական շահագրգռվածութայն, իհարկե։ Խոսվում է «Wim Bill dan»–ի մասին։
Հ.Գ.-2։ Ընդամենը երեք տարի առաջ հայկական ընկերությունները կաթնամթերք էին արտահանում, մասնավորապես, Վրաստան։ Այժմ նման բան չկա։ Ավելին՝ վրացական ընկերություններն այս ընթացքում հասցրեցին սեփական արտադրությունը կազմակերպել ու հիմա մտածում են «Բորժոմի» հանքային ջրի, «Նատախտարի» լիմոնադների և վրացական այլ ապրանքատեսակների հետ մեկտեղ կաթնամթերք մտցնել հայկական շուկա։ Սա՛ է Տիգրան Սարգսյանի «Հայկական աշխարհի» իրական դեմքը։
Հ.Գ.-3։ Առնվազն տարակուսելի է Գործարարների ու արդյունաբերողների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանի այժմյան պահվածքը։ Նա կոչված է պաշտպանելու իր գործընկերների շահերը պետական ռեկետից և ոտնձգություններից, այնինչ արվում է ճիշտ հակառակը։ Ա. Ղազարյանը ձայնակցում է Շաբոյանի գլխավորած հանձնաժողովի ասածներին ու մատ թափ տալիս կաթնամթերքի արտադրությամբ զբաղվողների վրա։ Սա ևս մեկ անգամ ցույց է տալիս, թե Հայաստանում որքան անպաշտպան է մասնավոր սեփականությունը և որքան մենք գործ ունենք անելու՝  բոլշևիկյան ժանտախտից ձերբազատվելու համար։

Премьер-министр терроризирует экономику
Когда несколько месяцев назад Тигран Саркисян заявил, что Армения не должна быть страной, производящей товары, многие возмутились, некоторые не поняли, а остальные с ужасом ожидали того, как он претворит в жизнь лозунг «Армения без производства».
Сейчас уже все видят, что собой представляет программа «Армении не нужна товарная продукция». Это, по сути, является экономической интерпретацией программы «Одна нация, один олигарх, один дьячок, один зять» и означает, что финансово-экономические потоки страны должны сосредоточиться в президентском дворце.
«Дьячок» в этой игре выполняет роль инструмента Сержа Саргсяна. И выполняет ее хорошо. На различных товарных рынках заметны тенденции к укрупнению и сверхмонополизации. Сейчас очередь дошла и до рынка молочной продукции.
На днях превратившаяся в руках Тиграна Саркисяна в дубинку для борьбы против частного бизнеса государственная комиссия по защите экономической конкуренции Армении выписала ряду армянских компаний, занятых производством молочной продукции, штраф размером в несколько десятков миллионов драмов.
Глава комиссии Артак Шабоян объясняет поведение своей структуры тем, что будто бы несколько предприятий добавляли в сметану кокосовое масло, но так и не представил ни единого доказательства.
Очевидно, что Тигран Саркисян и исполнитель его воли Шабоян заняты не защитой интересов потребителей, а совершенно другим делом, которое принято называть переделом собственности или перекроем рынка. Если же учтем то обстоятельство, что к жестокой атаке на местных производителей приступило правительство находящейся с Азербайджаном в состоянии «холодной» войны Армении, то в действиях Т. Саркисяна можем заметить также и элементы государственной измены.
Трудно найти в каком-то другом государстве власть, которая проводит тотальную антипропаганду против местных производителей, причем безосновательно. Простите, но на подобное способен лишь диверсант вражеского государства. Охарактеризовать курс Тиграна Саркисяна как-то иначе просто невозможно.
Это самый настоящий террор по отношению к отечественным производителям, который в будущем должен стать предметом следствия соответствующих госструктур. Нам должны объяснить, каким внутренним порывом правительству Тиграна Саркисяна удалось за три года сократить ВВП Армении на треть, как за три года внешний долг увеличился почти в три раза, почему наше государство зафиксировало двузначный спад, если прогнозировалось, что мировой кризис не только обойдет нас, но и пойдет нам на пользу. Это вопросы, на которые придется ответить и они должны будут получить политико-правовые оценки.
Словом, после мая следующего года Тигран Саркисян на армянском языке (или на одном из любимых им иностранных) должен коснуться ряда вопросов. Либо он должен признать, что нанесенные его командой экономике Армении удары являются следствием невменяемости и дилетантизма, либо должен представить реальные мотивы своих действий.
P.S. Сейчас на рынке молочной продукции, фактически, введена любимая коммунистами модель плановой экономики. Правительство вынуждает хозяйствующих субъектов работать по фиксированным ценам (причем, ниже себестоимости!), нанося им огромные финансовые потери. Кроме того, финансовым давлением (штрафы и т. д.) государство ведет компании к банкроту.
Согласно некоторым данным, грубым вмешательством на рынок молочной продукции Тигран Саркисян разглаживает дорогу для импортеров, не без личной заинтересованности, конечно. В данном контексте упоминается компания «Wimm-Bill- Dann».
P.S.-2. Всего лишь три года назад армянские компании экспортировали молочную продукцию, в частности, в Грузию. Ничего подобного сейчас нет. Более того, грузинские компании в этот период успели наладить собственное производство и сейчас планируют вместе с минеральной водой «Боржоми», лимонадом «Натахтари» и другой грузинской продукцией экспортировать в Армению молочную продукцию. Такова истинная сущность тигрансаркисяновского «Армянского мира».
P.S.-3. Нынешнее поведение председателя Союза промышленников и бизнесменов Армении Арсена Газаряна, по меньшей мере, сомнительно. По долгу службы он призван защищать интересы своих коллег от государственного рэкета и посягательств, а на деле происходит совершенно противоположное. Газарян вторит словам возглавляемой Шабояном комиссии и грозит пальцем занимающимся производством молочной продукции. Это еще раз показывает, насколько незащищенной является частная собственность в Армении и как много нам нужно сделать, чтобы освободиться от большевистской чумы.