Կեղծում  եք,  տղե՛րք
«Ազատ, բայց սերժատու» որոշ լրատվամիջոցներ օրեր առաջ ներկայացրել են «Լրագրողներ առանց սահմանի» կազմակերպության 2011թ. զեկույցը: Իրականում  սերժատուների ներկայացրածը շատ  փոքր աղերս ունի իրական զեկույցի հետ: Մասնավորապես այս տարվա զեկույցին ավելացվել են նախորդ տարիներից հատվածներ, և արվել են սեփական «ճշգրտումները»:
Ուշագրավն այն է, որ սերժատուները չեն հրապարակել 2011–ի զեկույցի՝  Հայաստանին վերաբերող միակ հատվածը, ըստ որի. «Գրավիչ առաջընթացի շղարշի ներքո Հայաստանն իրականում գտնվում է նույն տեղում, ուր գտնվում էր 3 տարի առաջ՝ 2008թ. վիճելի ընտրությունների հետ  ոչ ուղղակիորեն կապված կոշտ ճնշումների դրվագից առաջ:
ԶԼՄ-ն մնում է մշտական իրավական հետապնդումների թիրախ, և հասցված վնասի ծավալը միայն նպաստում է պետության մեջ վախի մթնոլորտին»։ ( http://fr.rsf.org/IMG/pdf/indeks_svobody_pressy_2011-2012-3.pdf)
Ահա այս հատվածը սերժատուների համար համարվեց «անընդունելի և անհանդուրժելի», և տեղի ունեցավ «մոնտաժ»:
Իսկ ինչ վերաբերում է շեփորահարվող  աննախադեպ առաջընթացին, ապա այստեղ ևս գործ ունենք բացահայտ կեղծիքի հետ։ 2007–ին Հայաստանը, ըստ «Լրագրողներ առանց սահմանի» հեղինակավոր կազմակերպության զեկույցի, գտնվում էր  77-րդ տեղում: 2008-ից  սկսած, երբ իշխանությունը վերցրեց Ս. Սարգսյանը, Հայաստանում  խոշոր  հետնըթաց է եղել. 2008-ին մենք 102–րդ տեղում էինք,  2009–ին՝ 111–րդ,  2010–ին՝ 101–րդ,  իսկ 2011-ի 77-րդ տեղն ընդամենն արձանագրում է, որ մենք 4 տարի է՝ դոփում ենք տեղում (լավագույն դեպքում):

На днях «свободные, но подсержевские» СМИ представили доклад организации «Репортеры без границ» за 2011г. В действительности представленное просержевскими имеет мало общего с реальным докладом. В частности, к докладу этого года добавили фрагменты с предыдущих лет и внесли собственные «поправки».
Примечательно, что подсержевские не опубликовали единственный фрагмент доклада 2011г. об Армении, в котором говорится: «Под личиной захватывающего подъема, Армения на самом деле находится сегодня на том же месте, где и была три года назад перед эпизодом с жесткими репрессиями, косвенно относящимися к спорным выборам в 2008 году.
Тем не менее, СМИ остаются объектом постоянных юридических преследований,  и масштаб наносимого вреда лишь способствует атмосфере страха в государстве. Саморегулирование остается впереди». ( http://fr.rsf.org/IMG/pdf/indeks_svobody_pressy_2011-2012-3.pdf).
Вот этот фрагмент подсержевцы посчитали «неприемлемым и нестерпимым», сделав «монтаж».
Что же касается беспрецедентного прогресса, то и здесь мы имеем дело с явной ложью. Согласно докладу «Репортеры без границ», в 2007г. Армения находилась на  77-м месте.  Начиная с 2008г., когда к власти пришел Серж Саргсян, в Армении произошел крупный спад: в 2008г. мы были на 102-м месте, в 2009г. на 111–м, в 2010г. – 101–м.  Следовательно, 77-е место в 2011г. всего лишь свидетельствует, что мы четыре года топчемся на месте (в лучшем случае!).