Վազգենին քծնելու և Վազգենով PR լինելու ժամանակը
Նախընտրական քարոզարշավը գործնականում սկսվել է։ Ամեն մեկն ուզում է իրեն ցույց տալ, և «պուպուշ» իմիջ ձևավորել։ Այդ գործում հատկապես «փայլում» է վարչապետը, ով իր բուն պարտականությունները թողած՝ զբաղված է շոուով։ Մի խոսքով, փարիսեցիությամբ աչքի ընկնող Տիգրան Սարգսյանն այս օրերին  տարերքի մեջ է։
Ինչպես հայտնի է, երկրի տնտեսությունը երկնիշ անկման հասցրած «Հայկական աշխարհի» ճարտարապետն այցելել էր Վազգեն Սարգսյանի թանգարան, այնուհետև հյուրընկալվել նրա հայրական տանը, և այդ մասին գրել իր բլոգում՝ սպանված մարդու միջոցով սեփական քարոզը տանելու հստակ նպատակադրմամբ։
Վազգենի մորից ստացած «Վազգենը» գրքույկից Տ. Սարգսյանը մի մեջբերում էր տեղադրել համացանցում, որից հետո ներկայացրել սեփական գնահատականը։
«Սիրելի Վազգեն, դու, քո զինակիցները, համախոհները, ընկերները և եղբայրները, որ մշտապես քո կողքին էին, ապացուցեցին, որ «դափնիների հարցը վերջնականապես լուծված է»։ Ինչպես այն օրերին, այնպես էլ այսօր, դափնիները քոնն են»,– նշել է վարչապետը։
Փաստորեն, «տերտերապետության» կառուցման կողմնակիցների մոտ եկել է Վազգենին քծնելու և Վազգենի անունն օգտագործելով սեփական PR-արշավը կազմակերպելու ժամանակը։
Նկատենք, որ վազգենենց տուն այցելելով՝ «տիրացուն» ուզում է սեփական լեգիտիմությունը բարձրացնել ՀՀԿ–ում։ Ակնհայտ է, որ նա Վազգենին է շնորհում բոլոր դափնիները՝ զուտ քաղաքական հաշվարկից ելնելով։ Ասել է թե՝ վարչապետի արածը շարքային երեսպաշտություն է և քաղաքական ցինիզմ։ Ինչ որ չենք հիշում, որ փեսայական մամուլում Վազգենին «փչացնող» հոդվածների դեմ Տիգրան Սարգսյանն ընդվզեր։
Եթե Տիգրան Սարգսյանն այդքան բարձր է գնահատում Վազգեն Սարգսյանին, ապա ինչու իր դժգոհությունը չի հայտնում այն ժամանակ, երբ իր շեֆ Սերժ Սարգսյանին սատարող օդիոզ լրատվամիջոցներից մեկը պարբերաբար պախարակում և մեզանում տիրող բոլոր բացասական երևույթների արմատավորումը վերագրում է Վազգեն Սարգսյանին։ Եթե վարչապետի ներկա քայլերը վերլուծենք, ապա այնպիսի տպավորություն կստեղծվի, կարծես «աստվածավախ» Տիգրանը գիշերը լաց է լինում, երբ տեսնում է, թե ինչպես է սերժատու մամուլը ցեխ շպրտում իր «սիրելի» Վազգենի վրա, բայց ռիսկ չի անում ՀՀԿ «ճկուն» ղեկավարին ասել այդ մասին, ու դրա համար էլ որոշել է սիրտը հովացնել՝ Վազգենի թանգարան ու տուն այցելելով։
Եթե Տիգրան Սարգսյանն այդքան «վազգենամոլ» է, ապա ինչու՞ ծպտուն չի հանում, երբ Բաղրամյան 26–ի վերահսկողության տակ գտնվող մամուլը, ենթադրաբար ոչ առանց Սերժ Սարգսյանի գիտության, առաջարկում է անվանափոխել Վազգեն Սարգսյանի փողոցը, որի վրա է գտնվում Տիգրանի նախկին «օբյեկտ» Կենտրոնական բանկը, ինչպես նաև կոչ է անում Պանթեոնից մաքրել ՀՀԿ նախկին առաջնորդի գերեզմանը՝ համոզմունք հայտնելով, թե մինչև Վազգենին մոռացության չմատնենք, պետություն չենք դառնա։
Սրանք հարցեր են, որոնց պատասխանները պետք է պահանջել «վազգենապաշտ» Տիգրան Սարգսյանից, ում Վազգենը պետք է եկել նախընտարական քարոզարշավի շրջանակներում։ Ընդամենը։
Եվս մի բանի վրա կուզենայի հրավիրել ընթերցողի ուշադրությունը։ 1996–ի նախագահական ընտրությունների ժամանակ Տիգրան Սարգսյանը ընդդիմադիր Վազգեն Մանուկյանի կողմնակիցների մեջ էր։ Ինչպես հայտնի է, հետընտրական զարգացումների արդյունքում տանկերը քաղաք մտցնելուց հետո Վազգեն Սարգսյանը հայտարարեց, որ եթե ընդդիմությունը նույնիսկ 100 % ձայն էլ հավաքեր, ապա իրենք իշխանությունը չէին զիջելու։ Այս ամենից ելնելով՝ կարող ենք ասել, որ ով ով, բայց Տիգրան Սարգսյանը, հասկանալի պատճառով, չպետք է հայտարարի, թե բոլոր դափնիները պատկանում են Վազգենին։
Եթե վարչապետը հիմա Վազգենին է հետմահու քծնում, ապա դա նշանակում է, որ կա՛մ 1996–ին Վ. Մանուկյանի թիմակից համարվելով՝ իրականում կողմ է եղել տանկերով ժողովրդական ընդվզումը ճնշելու գաղափարին, կա՛մ էլ այժմյան զարգացումներից ելնելով որոշել է նկարվել վազգենենց ընտանիքի հետ և օգտագործել Վազգենի անունն իր քաղաքական շահերից ելնելով։ Երկու դեպքում էլ գործ ունենք անբարոյական մոտեցման հետ։
Հ.Գ.։ Հետաքրքրական է, որ իրեն «թունդ ընդդիմադիր» հռչակած Վազգենի եղբայրը՝ Արամ Սարգսյանն օգնում է Տիգրան Սարգսյանին ինքնահաստատվել ՀՀԿ–ում։  Այդպիսով ևս մեկ անգամ համոզվում ենք, որ Վազգենի մյուս եղբոր՝ Արմենի ազատ արձակման հետ կապված կա որոշակի պայմանավորվածություն Վազգենի ընտանիքի և Սերժ Սարգսյանի միջև։ Ըստ այդմ՝ Արամ Սարգսյանը շատ կոնկրետ պարտավորություններ ունի և երբ անհրաժեշտ է լինում իշխանությանը՝ նա շատ կոնկրետ ծառայություններ է մատուցում՝ տիգրանսարգսյանաբար թաքնվելով Վազգենի հետևում։
Սերժի առաջ ունեցած պարտավորություններն են նաև պատճառը, որ Արամը երկու ձեռքով կողմ է սերժանպաստ «երկխոսությանը» և դեմ՝ «Առա՛ջ, դեպի անսերժ Հայաստան» կարգախոսը կյանքի կոչելուն։

Время льстить Вазгену и пиариться за его счет
Предвыборная кампания на деле уже началась. Каждый хочет показать себя с лучшей стороны, формируя положительный имидж. Особо «блистает» в этом премьер-министр, который, оставив свои непосредственные обязанности, занят шоу. Словом, отличающийся фарисейством Тигран Саркисян сейчас в своей стихии.
Как известно, доведший экономику до двузначного спада архитектор «Армянского мира» на днях посетил музей Вазгена Саркисяна и погостил в его отцовском доме, после чего, преследуя цель сделать себе PR за счет покойного, написал об этом в своем блоге.
Сначала Тигран Саркисян опубликовал в интернете цитату из подаренной матерью Вазгена брошюры, после чего представил собственную оценку.
«Дорогой Вазген, ты, твои соратники, единомышленники, товарищи и братья, которые были постоянно рядом с тобой, доказали, что “вопрос лавр окончательно решен”. Как тогда, так и сегодня, лавры принадлежат тебе!», - отметил премьер.
Фактически, у сторонников построения «клерократии» настало время льстить Вазгену и проводить собственную PR-кампанию, используя его имя.
Заметим, что, посещая дом Вазгена, «дьячок» хочет повысить собственную легитимность в РПА. Очевидно, что он отдает все лавры Вазгену, исходя из сугубо политического расчета. Иначе говоря, поступок премьера является рядовым лицемерием и политическим цинизмом. Что-то не припомню, чтобы Тигран Саркисян выступал против публикации в зятевских СМИ статей, порочащих имя Вазгена.
Если Тигран Саркисян ценит Вазгена Саркисяна столь высоко, то почему не выражает своего недовольства тогда, когда одно из поддерживающих его шефа Сержа Саргсяна одиозных СМИ периодически охаивает Вазгена Саркисяна и приписывает ему укоренение всех царящих в нашей стране негативных явлений? Если проанализируем нынешние шаги премьера, то сложится впечатление, что «богобоязненный» Тигран плачет по ночам, видя, как подсержевская пресса поливает грязью его «любимого» Вазгена, но не рискует сказать об этом «гибкому» лидеру РПА, поэтому решил облегчить душу, посетив музей и дом Вазгена.
Если Тигран Саркисян так сильно чтит Вазгена, то почему хранит молчание, когда подконтрольная президентскому дворцу пресса, видимо не без ведома Сержа Саргсяна, предлагает переименовать улицу Вазгена Саркисяна, на которой находится бывший «объект» Тиграна – Центральный банк, а также призывает убрать из Пантеона могилу бывшего лидера РПА, высказывая убеждение о том, что, пока не предадим Вазгена забвению, нормальным государством не станем.
Это вопросы, ответы на которые нужно требовать от «чтущего» имя Вазгена Тиграна Саркисяна, которому оно понадобилось в рамках предвыборной кампании. Вот и всё!
Хотел бы обратить внимание читателя на еще одно обстоятельство. Во время президентских выборов 1996г. Тигран Саркисян был среди сторонников оппозиционера Вазгена Манукяна. Как известно, после произошедшего в результате поствыборных процессов ввода танков в город Вазген Саркисян заявил, что, если бы оппозиция набрала даже 100% голосов, то они всё равно не уступили бы власть.
Исходя из всего этого, можем сказать, что кто-кто, а Тигран Саркисян, по понятным причинам, не должен заявлять, что все лавры принадлежат Вазгену.
Если сейчас премьер льстит Вазгену посмертно, то это значит, что, будучи в 1996г. соратником В. Манукяна, он при этом поддерживал идею подавления народных волнений при помощи танков, или же, исходя из нынешних процессов, решил сфотографироваться с семьей Вазгена и использовать его имя ради своей политической выгоды. В обоих случаях мы имеем дело с безнравственным подходом.
P.S. Примечательно, что провозгласивший себя «ярым оппозиционером» брат Вазгена Арам Саркисян помогает Тиграну Саркисяну самоутвердиться в РПА. Таким образом, еще раз убеждаемся, что между семьей Вазгена и Сержем Саргсяном есть определенная договоренность в связи с освобождением другого брата ВазгенаАрмена. В соответствии с этим, Арам Саркисян имеет вполне конкретные обязательства, и, когда властям бывает нужно, он оказывает им вполне конкретные услуги, по-тигрансаркисяновски прячась за именем Вазгена.
Обязательства перед Сержем являются также причиной того, что Арам двумя руками поддерживает просержевский «диалог» и выступает против реализации лозунга «Вперед к бессержевской Армении».