ՀՀ ԱԳՆ–ից առաջարկում են Էրդողանի՛ն հարցնել, թե ինչու է նման հայտարարություն արել
Պրահայում կայացած Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների  հանդիպումից օրեր անց Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե Թուրքիայի ու Ադրբեջանի միջև չկա ոչ մի տարաձայնություն և փոխըմբռնման խնդիր և որ Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը փակել է Ադրբեջանի տարածքները «գրավելու» պատճառով։ CNNTurk-ի փոխանցմամբ՝ Էրդողանն ասել է. «Վերադարձրեք հողերը՝ մենք կբացենք սահմանը»։
Մեկնաբանություններ ստանալու համար «7օր»-ը դիմել է ՀՀ ԱԳՆ։
-Նախագահները վերջին հանդիպման ընթացքում վերահաստատեցին, որ հարաբերությունների կարգավորումը պետք է լինի առանց նախապայմանների,- ասել է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչության պետ Տիգրան Բալայանը։
-Այդ դեպքում, ինչու՞ է Էրդողանն այդպիսի հայտարարություն անում։
-Եթե հնարավորություն ունենաք, Էրդողանից կհարցնեք՝ ինչու՞ է այդպիսի հայտարարություն անում,- «7օր»-ի թղթակցի հարցին պատասխանել է Տ. Բալայանը։
Նա նաև նշել է, թե ծանոթ չէ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզայի՝ «տարածքներն ու Ղարաբաղը քայլ առ քայլ վերադարձվելու են Ադրբեջանին» հայտարարությանը և մեկնաբանել չի կարող։

МИД Армении предлагает самим спросить у Эрдогана, почему он сделал такое заявление?
Относительно сделанного премьером Турции Эрдоганом заявления «Верните земли - мы откроем границу» (CNNTurk) «7օր» обратилась к МИД Армении.
-Во время последней встречи президенты подтвердили, что нормализация отношений должна происходить без предусловий, - ответил нам пресс-секретарь МИД Тигран Балаян.
-В таком случае, почему Эрдоган сделал такое заявление?
-Если вам представится такая возможность - спросите у Эрдогана, - было ответом Балаяна.
Он также отметил, что незнаком с заявлением Мэтью Брайзы о том, что «территории и Карабах шаг за шагом будут возвращены Азербайджану», и комментировать его не может.
Его ответ агентству Арминфо был более содержателен.
Вопрос: - Были заявления о том, что в Праге президенты Армении и Азербайджана рассматривали вопрос о выводе войск с территорий, находящихся под контролем Армии обороны НК. Ваши комментарии?
Ответ: - 7 мая в Праге этот вопрос во время встречи президентов вообще не обсуждался. Обсуждения касались в основном статуса НКР, и это естественно, потому что это - центральный вопрос в урегулировании карабахской проблемы.