Քաղաքակիրթ ապահարզան
Ինչպես հայտնի է, մեկ տարի առաջ իշխանական կոալիցիայի ներկայացուցիչները ստորագրեցին կոալիցիոն նոր հուշագիր։ Հուշագրում այդ մասնավորապես նշված էր, թե ՀՀԿ–ն, ԲՀԿ–ն ու ՕԵԿ–ը չեն փորձելու 2012–ի խորհրդարանական ընտրություններում միմյանց հաշվին փոխել ուժերի ներկայիս հարաբերակցությունը, իսկ 2013ի նախագահական ընտրություններում էլ միասնաբար սատարելու են գործող նախագահին։
Կոալիցիոն նոր հուշագիրն, ակնհայտորեն, ձեռնտու չէր Գագիկ Ծառուկյանին, բայց տվյալ պահին իրավիճակը սթափ գնահատելով և ռազմավարական շահերից ելնելով՝ ԲՀԿ–ն գնաց մարտավարական զիջման, և ստորագրեց այդ հուշագիրը։
Նկատենք, որ կարճաժամկետ նահանջի գնալով՝ ԲՀԿ–ն ուժերը ճիշտ բաշխելու և երկարաժամկետում կորցրածը հետ բերելու հստակ նպատակ ուներ։ Ժամանակը ցույց տվեց, որ ամեն ինչ հենց այդ ուղղությամբ էլ զարգանում է։ Երկրում տիրող սոցիալ–տնտեսական վիճակի վատացման հետևանքով ՀՀԿ վարկանիշի շարունակական նվազեցումը, իսկ ԲՀԿ–ի կողմնակիցների աճը և այդ ուժի քաղաքական կշռի ավելացումը թույլ տվեցին շտկումներ մտցել իրավիճակում և, փաստացի, պատռել 2011–ի փետրվարի 17–ին ստորագրված կոալիցիոն նոր հուշագիրը, որը փաստաթուղթ էր անհամաձայնությունների, այլ ոչ թե գործընկերային հարաբերությունների մասին։
Ինքնուրույն քաղաքական գործոն մնալու հստակ ծրագրով առաջնորդվող և վարվող տնտեսական քաղաքականության հետ անհամաձայնություն ունեցող ԲՀԿ նախագահը, հուշագրի ստորագրումից շատ չանցած, հայտարարեց, թե Սերժ Սարգսյանին սատարել–չսատարելու հարցը պետք է թողնել «հաջորդ դասին» և դրան անդրադառնալ միայն խորհրդարանական ընտրություններից հետո։ ԲՀԿ առաջնորդի ասածն այն էր, թե վաղ է խոսել նախագահական ընտրություններում իշխանության միասնական թեկնածուի մասին, քանի դեռ հասարակությունը չի որոշել, թե ինչպիսի պատկեր պետք է ունենալ ԱԺ–ում։ Բացի այդ՝ Ծառուկյանը հստակ հայտարարեց, որ խորհրդարանական ընտրություններին պատրաստվում է մասնակցել առանձին։
Գագիկ Ծառուկյանի այդ հայտարարությունները հունից հանեցին Սերժ Սարգսյանին ու իր երիտշրջապատին։ Սերժատու մամուլում սկսեցին լուրեր տարածվել, թե կոալիցիոն նոր հուշագիր է ստորագրվելու և ԲՀԿ–ին պարտադրվելու է միասնական ցուցակով մասնակցել ընտրություններին։ Ս. Սարգսյանի ու «ազատ, բայց սերժատու» մամուլի ցանկությունները, սակայն, մնացին լոկ ցանկություններ, քանի որ ԲՀԿ–ն չփոխեց իր դիրքորոշումը՝ ԱԺ ընտրություններին մասնակցել առանձին ցուցակով։
Այսօր տարածված կոալիցիոն ուժերի հայտարարությունը, ըստ որի՝ կողմերը որոշել են ԱԺ գալիք ընտրություններին մասնակցել առանձին, դե ֆակտո ազդարարեց մեկ տարի առաջ ստորագրված կոալիցիոն հուշագրի գոյության դադարեցման մասին։ Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանն ու Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքակիրթ ձևով քաղաքական ապահարզան ստորագրեցին։ Իսկ ապահարզան էր կոալիցիոն ուժերի այսօրվա հայտարարությունն այն պարզ պատճառով, որ եթե կողմերը հայտարարում են ընտրություններին առանձին մասնակցելու մասին, ապա դա նշանակում է, որ առ ոչինչ են դառնում նախորդ տարի ստորագրված հուշագրում ամրագրված դրույթներն այն մասին, թե կոալիցիոն կուսակցությունները պարտավորվում են չփոխել ուժերի ներկայիս հարաբերակցությունը խորհրդարանում։ Դա հնարավոր կլիներ միայն այն դեպքում, եթե ՀՀԿ–ն, ԲՀԿ–ն և ՕԵԿ–ը միասնական ցուցակով մասնակցեին ընտրություններին։ Այժմ նման բան չկա։ Սերժի թիմը չհասավ դրան։ Նոր ԱԺ–ում ուժերի հարաբերակցությունը որոշելու է ընտրողը, իսկ ընտրողը հաստատ փոխելու է այն։
Մեզ մնում է միայն արձանագրել, որ Գագիկ Ծառուկյանը  կուլիսային ու հրապարակային պայքարում հաղթեց Բաղրամյան 26–ին և թույլ չտվեց ոտնձգություն իր ինքնուրույնության նկատմամբ։ Հիմա արդեն ամեն ինչ կախված է լինելու քաղաքական պայքարից, հասարակական ակտիվությունից և այն բանից, թե քաղաքական ուժերն ինչպիսի ծրագրեր կառաջարկեն ընտրողին և թե ինչպիսի թիմով հանդես կգան։

Цивилизованный развод
Как известно, год назад представители коалиции власти подписали новый коалиционный меморандум. В нем, в частности, указывалось, что РПА, ППА и «Оринац еркир» во время парламентских выборов 2012 года не будут пытаться изменить нынешнее соотношение сил за счет друг друга, а на президентских выборах 2013 года сплоченно поддержат действующего президента.
Новый коалиционный меморандум был явно невыгоден Гагику Царукяну, но в тот момент, оценивая ситуацию трезво и исходя из стратегических интересов, ППА пошла на тактическую уступку и подписала этот меморандум.
Заметим, что, пойдя на краткосрочное отступление, ППА преследовала конкретную цель: правильно распределить силы и вернуть потерянное в дальнейшем. Время показало, что всё развивается именно в этом направлении. Последовательное понижение рейтинга РПА вследствие усугубления царящей в стране социально-экономической ситуации, рост числа сторонников ППА и увеличение политического веса этой силы позволили внести в ситуацию корректировки и, фактически, разорвать подписанный 17-го февраля 2011г. новый коалиционный меморандум, который являлся документом о несогласиях, а вовсе не о партнерских отношениях.
Руководствующийся четкой программой по сохранению статуса самостоятельного политического фактора и имеющий разногласия с проводимой экономической политикой председатель ППА вскоре после подписания меморандума заявил, что вопрос поддержки Сержа Саргсяна нужно оставить на «следующий урок» и рассмотреть его лишь после парламентских выборов. Смысл слов лидера ППА заключался в том, что пока рано говорить о едином кандидате властей на президентских выборах, поскольку общество еще не решило, какая картина должна быть в парламенте. Кроме того, Царукян четко заявил, что собирается участвовать на парламентских выборах отдельно.
Это заявление Гагика Царукяна вывело из колеи Сержа Саргсяна и его молодое окружение. В подсержевской прессе начали распространять информацию о том, что будет подписан новый коалиционный меморандум и ППА будет навязано участие на выборах единым списком. Однако, желания Саргсяна и «свободных, но подсержевских» СМИ так и остались лишь желаниями, поскольку ППА не изменила свою позицию в вопросе участия на парламентских выборах отдельным списком.
Распространенное сегодня заявление коалиционных сил, согласно которому, стороны решили участвовать на предстоящих парламентских выборах отдельно, де-факто возвестило о прекращении существования подписанного год назад коалиционного меморандума. Иными словами, Серж Саргсян и Гагик Царукян цивилизованно оформили  политический развод. Сегодняшнее заявление коалиционных сил является разводом по той простой причине, что, если стороны заявляют об отдельном участии на выборах, то это значит, что пункты подписанного в прошлом году меморандума о том, что коалиционные партии обязываются не менять нынешнего соотношения сил в парламенте, становятся ничем. Их соблюдение было бы возможно лишь в том случае, если РПА, ППА и «Оринац еркир» участвовали на выборах единым списком, но ничего подобного сейчас нет. Команда Сержа не смогла добиться этого. Соотношение сил в новом парламенте будет решать избиратель, а избиратель обязательно изменит его.
Нам остается лишь констатировать, что Гагик Царукян в закулисной и публичной борьбе одержал победу над президентским дворцом и не допустил посягательства на свою самостоятельность. Сейчас уже всё будет зависеть от политической борьбы, активности общества и от того, какие программы предложат избирателю политические силы и какой командой они выступят.