Սկսվել է «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագիրը
Մայիսի 11-13 Երևան է ժամանել Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերության տնօրեն Քյասաի Զադեի գխավորած պատվիրակությունը: Այցի նպատակն է սկսել «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի գործնական իրականացումը, ինչը նշանակում է, որ Հայաստանը Իրանից կներկրի գազ, որի դիմաց Իրան կարտահանի էլեկտրաէներգիա՝ փոխհամաձայնեցված ծավալներով և ռեժիմներով:
Իրան-Հայաստան գազամուղի շինարարություն ընթացել է երկու փուլով՝ Մեղրի-Քաջարան ու Քաջարան-Արարատ հատվածներով: Մեղրի-Քաջարան հատվածի /40կմ/ շինարարությունը սկսվել է 2005 թվականին՝ Իրանի արտահանման բանկի տրամադրած վարկային միջոցների հաշվին: Գազամուղի մյուս՝ Քաջարան-Արարատ հատվածի /187կմ/ շինարարությունը սկսվել է 2006 թվականի վերջին և իրականացվել է «Հայ-Ռուսգազարդ» ՓԲԸ-ի ներդրումային ծրագրերի շրջանակում: Այս օրերի ընթացքում աշխատանքային խմբերը համաձայնեցրել են գազի ներմուծման և էլեկտրաէներգիայի արտահանման ծավալները, ռեժիմները, ինչպես նաև «Գազ էլեկտրաէներգիայի դիմաց» ծրագրի համակարգմանը վերաբերող այլ հարցեր:
Մայիսի 13-ին իրանական պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար, հայ-իրանական միջկառավարական հանձնաժողովի նախագահ՝ Արմեն Մովսիսյանը: Հանդիպման ժամանակ աշխատանքային խմբերը ներկայացրել են քննարկման արդյունքները: Ստորագրվել է նաև, գազի դիմաց էլեկտրաէներգիայի հաղորդման գործընթացի համակարգման քառակողմ պայմանագիրը: Հայական կողմից պայմանագիրը ստորագրել են «Երեւանի ՋԷԿ» - «Որոտանի ՀԷԿ-երի համակարգ» ՓԲԸ-ները, իրանական կողմից Իրանի գազի արտահանման ազգային ընկերությունը և Թավանիր ընկերությունը:

Началась реализация программы «Газ в обмен на электроэнергию»
11-13-го апреля в Ереване находилась иранская делегация во главе с директором национальной компании Ирана по экспорту газа  Кясаи Заде.  Целью визита было - начать реалтзацию   программы «Газ в обмен на электроэнергию». Программа  предполагает поставки в Армению иранского газа, в обмен Иран получит электроэнергию из РА.
Строительство газопровода Иран-Армения проходило в 2 этапа:  на участках Мегри-Каджаран и Каджаран-Арарат. Строительство участка Мегри-Каджаран (40 км) было начато в 2005-ом году на средства, предоставленные Иранским экспортным банком. Строительство другого участка газопровода Каджаран-Арарат (187 км) было начато в конце 2006 года и было  осуществлено в рамках инвестиционных программ ЗАО «АрмРосгазпром». 11-13-го мая рабочие группы согласовали объемы импорта газа и экспорта электроэнергии, режим поставок и другие вопросы по реализации программы.
13-го мая иранскую делегацию  принял министр энергетики и природных ресурсов РА, председатель межправительственной армяно-иранской комиссии Армен Мовсисян. Во время встречи рабочие группы представили результаты обсуждений.  Было подписано четырехстороннее соглашение по координации поставок электроэнергии. С армянской стороны договор подписали ЗАО «Ереванская ТЭС» и  ЗАО «Система Воротанской ГЭС», а с иранской -  Национальная  компания Ирана по экспорту газа и компания «Таванир».