Ինչո՞ւ են անհանգստացած Բաղրամյան 26–ում
Դատելով «ազատ, բայց սերժատու» մամուլի արձագանքից՝ նախագահական նստավայրում բավական ծանր են տարել Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ելույթը ՀԱԿ–ի հանրահավաքում։ Ակնհայտ զգացվում է, որ մարտի 1–ի դեպքերի և ԲՀԿ–ի մասով ՀԱԿ առաջնորդի տված գնահատականներից հետո Բաղրամյան 26–ում իրենց տեղը չեն գտնում։ Իսկ թե ինչու է այդպես, կներկայացնենք ստորև։
Մարտի 1–ի մասով
2008–ի մարտի 1–ի իրադարձությունների վերաբերյալ Տեր–Պետրոսյանը մասնավորապես նշեց. «Անցյալ տարվա դեկտեմբերի 26-ին ՀՀ hատուկ քննչական ծառայությունը սեփական ինտերնետային կայքում ընդարձակ տեղեկատվական հաղորդում հրապարակեց 2008թ. մարտի 1–2-ի իրադարձությունների կապակցությամբ իր վարույթում գտնվող քրեական գործի ընթացքի մասին։ Կրկնությունից խուսափելու համար զերծ մնալով այդ խայտառակ փաստաթղթի մանրակրկիտ իրավական գնահատականից, որը տրված է Հայ Ազգային Կոնգրեսի իրավական հանձնաժողովի կողմից («ՀԺ». 25.01.2012), ես կբավարարվեմ սոսկ հետևյալ կարճառոտ արձանագրումով։ Նշված հրապարակմամբ ՀՔԾ-ն ֆորմալ առումով կատարված ազդարարեց Սերժ Սարգսյանի հայտնի հանձնարարականը և ԵԽԽՎ 1837–րդ բանաձևի պահանջը, իսկ, ըստ էության, փակված համարեց մարտի 1-ի պետական ոճրագործության արյունալի էջը։ Այսինքն, իշխող վարչախումբը, Սերժ Սարգսյանի և Հանրապետական կուսակցության գլխավորությամբ, իր վրա վերցրեց այդ ոճրագործության ողջ պատասխանատվությունը և խորհրդարանական ընտրություններից մի քանի ամիս առաջ ցինիկաբար հայտարարեց, որ խաղաղ ցուցարարներին գնդակոծած, հարյուրավոր մարդկանց հրազենային ու բեկորային վերքեր պատճառած և տաս անմեղ քաղաքացու կյանք խլած մարդասպաններն անպատիժ են մնալու։ Անշուշտ, ժողովրդի պատվախնդրության ու իրավագիտակցության աստիճանից է կախված, թե այդ ցինիզմն ինչպիսի հակազդեցության կարժանանա առաջիկա ընտրություններում։ Բայց անգամ դրանից անկախ՝ պարզ է մեկ բան. որքան էլ մղձավանջը շարունակվի, որքան էլ բռնապետությունը երկարաձգվի, սեփական ժողովրդի արյունը թափած ոճրագործները երբ էլ լինի, կանգնելու են արդար դատաստանի առջև։ Նիկոլա Չաուշեսկուի, Էրիխ Հոնեկերի, Սադամ Հուսեինի, Մուամար Քադաֆիի և Հոսնի Մուբարաքի թշվառ վախճանը ձեզ օրինակ»։
Պետք է արձանագրել, որ Լևոն Տեր–Պետրոսյանն իր այս գնահատականով վերջին նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած դեպքերի ողջ պատասխանատվությունը դրեց Սերժ Սարգսյանի և ՀՀԿ–ի վրա։ Այդպիսով ՀԱԿ առաջնորդը նախ իրերն անվանեց իրենց անուններով և, բացի այդ, հստակ հասկացրեց, որ թույլ չի տալու, որպեսզի Բաղրամյան 26–ում շահարկեն մարտի 1–ի դեպքերը, կոկորդիլոսի արցունքներ թափեն և նեղ քաղաքական հաշվարկներից ելնելով՝ ողբերգական իրադարձությունների պատասխանատու դարձնեն երրորդ կողմին ու տասը զոհերը «դուրս գրեն» այլոց վրա։
ԲՀԿ–ի մասով
Տեր–Պետրոսյանի ելույթը ցույց տվեց, որ չաշխատեցին իշխանությունների տարածած բոլոր այն «մուտիլովկաները» և «վերլուծությունները», որոնք նպատակ ունեին վարկաբեկել Գագիկ Ծառուկյանին ու դրանով իսկ արժեզրկել ՀԱԿ առաջնորդի՝ ամիսներ առաջ հնչեցրած «քաղաքագիտական վերլուծությունը»։ Երիտսերժականներն ինտենսիվորեն լուրեր էին տարածում այն մասին, թե, իբր, ԲՀԿ–ն խաղում է Սերժ Սարգսյանի խաղը, և կան պայմանավորվածություններ։ Խնդիր էր դրված անհարմար դրության մեջ դնել և՛ Տեր–Պետրոսյանին, և՛ Ծառուկյանին։
Իշխանությունն այս քարոզչահոգեբանական օպերացիաներն արդյունավետորեն իրականացնելու համար ներգրավել էր նաև ՀԱԿ–ի ներսի բազմակի օգտագործման հաճախորդներին։ Գեղամյանի ֆունկցիան իր վրա վերցրած Արամ Զավենի Սարգսյանի «լավաշ» հարցազրույցներն ու որոշ «ազնիվ քյարփինջների» հաճախորդացման գործընթացն այդ շարքից էին։ Բայց ոչինչ չստացվեց։ Տեր–Պետրոսյանը շարունակեց ամիսներ առաջ որդեգրած գիծը և «միս ու արյուն» տվեց իր «քաղաքագիտական վերլուծությանը»՝ ըստ էության հայտարարելով, թե ովքեր Ծառուկյանին ու Օսկանյանին համարում են ինքնուրույնությունից զուրկ ֆիգուրներ, նրանք լավագույն դեպքում ցնորամիտներ են կամ դավադրությունների տեսությամբ առաջնորդվող թերարժեք մարդիկ։
Դե հիմա ասացեք խնդրեմ՝ ինչպե՞ս կարող էին նմանատիպ գնահատականներից հետո նախագահականում հանգիստ նստել ու սերժատուների վայնասուն չբարձրացնել։
ՀՀԿ վերնախավում շատ լավ հասկանում են, որ «կոնսենսուս մինուս մեկը» գնալով գործնական տեսք է ստանում։ Եթե նախկինում, ինչ–ինչ հանգամանքներից ելնելով, Տեր–Պետրոսյանը թիվ մեկ խոչընդոտն էր այդ հարցում, ապա այսօր, օբյեկտիվ ու սուբյեկտիվ պատճառներից ելնելով,  դարձել է դրա թիվ մեկ ջատագովը, ինչը ողջունելի է։
«Կոնսենսուս մինուս մեկ» ձևաչափի կայացումն առնվազն ընտրակեղծիքների դեմ պայքարի հարցում շահավետ է և՛ ԲՀԿ–ին, և՛ ՀԱԿ–ին, և՛ ՀՅԴ–ին, և՛ «ժառանգությանը» և ամենակարևորը՝ Հայաստանի քաղաքացիների ճնշող մեծամասնությանը։ Այնպես որ բոլոր ինքնուրույն քաղաքական ուժերը պետք է ձգտեն նպաստել հանրային լայն համախմբմանը, և այդ դեպքում փոփոխություններն իրականություն կդառնան։

Почему в президентском дворце царит беспокойство?
Судя по реакции «свободной, но подсержевской» прессы, выступление Левона Тер-Петросяна на митинге Армянского национального конгресса в президентском дворце восприняли довольно-таки тяжело. Очевидно, что после оценок лидера АНК по части первомартовских событий и ППА, в президентском дворце не находят себе места. Рассмотрим причины этого.
По части первомартовских событий
Относительно произошедших 1-го марта 2008г. событий Тер-Петросян, в частности, отметил: «26-го декабря прошлого года Специальная следственная служба РА опубликовала на своем сайте подробную информацию о ходе уголовного дела в связи с событиями 1-2-го марта 2008г. Не считая нужным давать скрупулезную юридическую оценку этому позорному документу во избежание повторения заявления Правовой комиссии АНК («Айкакан жаманак», 25.01.2012), я ограничусь лишь следующей краткой констатацией. Упомянутой публикацией Специальная следственная служба формально объявила о выполнении известного поручения Сержа Саргсяна и требования резолюции ПАСЕ №1837, а по сути, сочла закрытой кровавую страницу государственного злодеяния 1-го марта. То есть, правящий режим, во главе с Сержем Саргсяном и Республиканской партией, взял на себя всю ответственность за это преступление и за несколько месяцев до парламентских выборов цинично заявил, что убийцы, расстрелявшие мирных демонстрантов, причинившие сотням людей огнестрельные и осколочные ранения и лишившие жизни 10 человек, останутся безнаказанными. Вне всяких сомнений, что только от степени честолюбия и правосознания народа зависит то, какого противодействия удостоится этот цинизм на предстоящих выборах. Но даже независимо от этого, ясно одно: сколько бы ни продолжался кошмар, сколько бы ни длился тоталитарный режим, преступники, пролившие кровь собственного народа, когда бы то ни было, предстанут перед справедливым судом. Жалкая кончина Николая Чаушеску, Эриха Хонеккера, Саддама Хусейна, Муаммара Каддафи и Хосни Мубарака является примером этого».
Нужно констатировать, что своей оценкой Левон Тер-Петросян возложил всю ответственность за произошедшие после президентских выборов события на Сержа Саргсяна и РПА. Тем самым лидер АНК, во-первых, назвал вещи своими именами, а, во-вторых, четко дал понять, что не позволит, чтобы в президентском дворце спекулировали первомартовскими событиями, проливали крокодиловы слезы и, исходя из узкополитических расчетов, перекладывали ответственность за десять погибших на третью сторону.
По части ППА
Выступление Тер-Петросяна показало, что не сработали все те распространенные властями «мутиловки» и «анализы», которые преследовали целью дискредитировать Гагика Царукяна и, тем самым, девальвировать озвученный лидером АНК несколько месяцев назад «политологический анализ». Младосержевцы интенсивно распространяли слухи о том, что якобы ППА играет в игру Сержа Саргсяна, и, что между ними есть договоренность. Была задача поставить в неловкое положение и Тер-Петросяна, и Царукяна.
Для эффективного проведения данной пропагандистско-психологической операции власти подключили также имеющихся у них в АНК клиентов многократного использования. Интервью размером с лаваш взявшего на себя функцию Гегамяна Арама Завеновича Саркисяна и процесс клиентизации некоторых «честных кирпичей» были из той же серии. Но ничего не вышло. Тер-Петросян продолжил избранный несколько месяцев назад курс и придал своему «политологическому анализу» «кровь и плоть», по сути, заявив, что считающие Царукяна и Осканяна лишенными самостоятельности фигурами, являются, в лучшем случае, фантазерами или руководствующимися теорией заговоров неполноценными людьми.
Ну а теперь скажите, как могли в президентском дворце после подобных оценок спокойно сидеть, не поднимая вопль подсержевских?
В верхах РПА прекрасно понимают, что «консенсус минус один» потихоньку претворяется в жизнь. Если в прошлом, исходя из каких-то обстоятельств, Тер-Петросян был главным препятствием в этом вопросе, то сегодня, исходя из объективных и субъективных причин, он стал главным апологетом данного принципа, что достойно приветствия.
Становление формата «консенсус минус один», по крайней мере, в вопросе борьбы против фальсификации выборов, выгодно и ППА, и АНК, и АРФД, и «Наследию», а самое главное – подавляющему большинству граждан Армении. Так что, все самостоятельные политические силы должны стремиться содействовать широкой общественной консолидации, и в этом случае перемены станут реальностью.