«Sorini» շոկոլադներ և «Սորինի» ընտրություններ
«Երկիր» օրաթերթը վերջերս անդրադարձել էր Հայաստանում արտադրվող ու ներմուծվող շոկոլադների շուկայում տիրող իրավիճակին և մի քանի ուշագրավ տեղեկություններ ներկայացրել ընթերցողին։
Թերթի ունեցած տեղեկություններով՝ իտալական համարվող «Sorini» շոկոլադները փաթեթավորվում են ... Երևանի Նորքի 5–րդ զանգվածում գտնվող մի տարածքում։ Այդ մասին հայտնել է «Sorini» շոկոլադների «հայկական» մասնաճյուղի նախկին աշխատակիցը։ Թղթակցին չի հաջողվել մանրամասներ պարզել նշյալ ապրանքանիշի անվան տակ վաճառվող շոկոլադի տեղական փաթեթավորման մանրամասների մասին։
Եթե լուրերն այդ համապատասխանում են իրականությանը, ապա կարելի է պնդել, որ մենք հերթական անգամ գործ ունենք սպառողների շահերի ոտնահարման հետ, քանզի պարզ է, որ Նորքի զանգվածում փաթեթավորված շոկոլադը հազիվ թե ժամկետանց չլինի և համապատասխանի այն որակական չափանիշներին, որի ակնկալիքն ունի տվյալ շոկոլադի գնորդը։
Կարծում ենք, որ համապատասխան պետական մարմինները պետք է պարզեն թե ինչն ինչոց է, չնայած կասկածում եմ, որ դա կանեն։ Բանն այն է, որ Հայաստանում «Sorini»–ն ներկայացնում է «Սովռանո» ընկերությունը, որը պատկանում է Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի շրջապատը ներկայացնող Արման Սահակյանին։
Ի դեպ, «ՀՀԿ–ն դեմ է գործարարների ԱԺ–ում հայտնվելուն» տիգրանսարգսյանական կարգախոսի շրջանակներում Արման Սահակյանն ուզում է մեծամասնականով պատգամավոր դառնալ և, բնականաբար, հանրապետականները պաշտոնապես պաշտպանում են նրա թեկնածությունը։ Փաստորեն ՀՀԿ–ն այնքան դեմ է գործարարների երեսփոխանացմանը, որ գրեթե բոլոր մեծամասնական տեղերում առաջադրում է միայն ու միայն գործարարների՝ Պիվի Հակոբից մինչև Սովռանոյի Արման։
Եվ այսպես, Հայաստանում, եթե հիմք ընդունենք «Երկիրի» հրապարակումը, Նորքի «Sorini» է իրացվում։ Դրանից հետո զարմանալի չէ, որ իշխանությունները պատրաստվում են «Սորինի» ընտրությունների, այիսնքն՝ պատրաստվում են կեղծիքների։ Այլ հարց է, որ դա նրանց մոտ չի ստացվելու։ Համենայնդեպս ամեն ինչ պետք է անել, որ կեղծիքներ չլինեն։ Ի վերջո, Հայաստանում պետք է պաշտպանվեն բոլոր տիպի իրավունքները՝ սպառողների իրավունքներից սկսած մինչև ընտրողների իրավունքները։

Шоколад «Sorini» и выборы а-ля «Сорини»
На днях газета «Еркир» коснулась ситуации на рынке производимого в Армении и импортируемого в страну шоколада, представив читателям несколько любопытных данных.
По данным газеты, считающиеся итальянскими конфеты «Sorini» расфасовываются в… 5-м массиве Норка. Об этом сообщил бывший сотрудник «армянского филиала» «Sorini». Корреспонденту не удалось выяснить подробности местной расфасовки продаваемого под данным брендом шоколада.
Если эта информация соответствует действительности, то можно утверждать, что мы в очередной раз имеем дело с попранием интересов потребителей, поскольку ясно, что расфасованный в Норкском массиве шоколад вряд ли не будет просроченным и будет соответствовать тем критериям качества, которых ожидает покупатель данного шоколада.
Считаем, что соответствующие государственные органы должны выяснить, что к чему, хотя сомневаюсь, что они это сделают. Дело в том, что «Sorini» в Армении представляет компания «Соврано», которая принадлежит Арману Саакяну, представляющему окружение зятя Сержа Саргсяна Микаэла Минасяна.
Кстати, в рамках тигрансаркисяновского лозунга «РПА против прохождения в парламент предпринимателей» Арман Саакян хочет стать депутатом по мажоритарной системе и, естественно, РПА официально поддерживает его кандидатуру. Фактически, РПА настолько против избрания предпринимателей депутатами, что почти на все мажоритарные места выдвигает лишь и только предпринимателей – от Пивного Акопа до владельца «Соврано» Армана.
Итак, если верить публикации газеты «Еркир», то в Армении, реализуется норкское «Sorini». После этого неудивительно, что власти готовятся к выборам  а-ля «Сорини», то есть, готовятся к фальсификациям. Другой вопрос, что это им не удастся. Во всяком случае, нужно сделать всё, чтобы фальсификаций не было. В конце концов, в Армении должны защищать все виды прав – начиная от прав потребителей и заканчивая правами избирателей.