Սերժ Սարգսյանի «պալաչը»
Վերջապես հայտնի դարձավ, թե ում միջոցով է ՀՀԿ–ն փորձելու պահպանել ու դեռ մի բան էլ ավելացնել իր քաղաքական կշիռն առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում։
Վերջապես երևաց, թե ումով էր վեր–վեր թռնում ու հակառակորդներին վախեցնում վարչապետը, երբ հիշում էր իր սիրելի կոտրած տաշտակի մասին։
Վերջապես բացահայտվեց, թե բացի Տիգրան Սարգսյանից, Ներսես Երիցյանից և Տիգրան Դավթյանից իշխանության կադրային բանկի գերինտելեկտուալ հատվածում ուրիշ էլ ինչպիսի՞ «երրորդ ալիքի» կամ «երկրորդ սերնդի» բարեփոխման ենթարկված դեմքեր կան։
Վերջապես պարզվեց, որ ԱԺ ընտրություններում ՀՀԿ–ն մնացած քաղաքական ուժերին ու մասնավորապես ԲՀԿ–ին հաղթելու է իր գաղափարական առաջամարտիկին՝ «Պալաչ» մականունով գծատիրոջը դեմ տալով։
Հիմա արդեն հասկանալի է, թե ում է բաժին հասել վարչապետի բաժանած կուստոմսերից մեկը և ինչպիսի նորաթուխ ՀՀԿ–ականներ են հայտնվել իշխող ուժի շարքերում։
Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա ակնհայտ է, որ «ազատ, բայց սերժատու» լրատվամիջոցներից մեկի միջոցով անձնական վիրավորանքներ պարունակող հակածառուկյանական էժանագին հարցազրույց «ռասկրուտկա» անելով՝ իշխանությունները խնդիր էին դրել սադրանքի օգնությամբ տհաճ պատմության մեջ ներքաշել Գագիկ Ծառուկյանին, իսկ նպատակին հասնելուց հետո հանդես գալ «անհանդուրժելի» ու «անընդունելի» երևույթների դեմ պայքարողի դրոշակով, բայց չստացվեց։ ԲՀԿ–ում շատ լավ գիտեն, թե ում հետ գործ ունեն և շատ լավ հասկանում են, որ Սերժ Սարգսյանը փորձում է հունից հանել օլիմպիական հանդարտություն ցուցաբերող և իր բռնած գիծն առաջ տանող ԲՀԿ ղեկավարին։
Եվ այսպես, ԲՀԿ–ի դեմ գործի են դրվում ինչպես պեպելնիցայական, այնպես էլ «թնդանոթի մսի» ֆունկցիա կատարողներին խաղի մեջ մտցնելու մեթոդները։ Մեթոդներն այդ օգուտ չեն տալիս։ Ճիշտ հակառակը, գործում է բումերանգի էֆեկտը։ Այսինքն՝ դեռ հարց է, թե ում «պալաչն» է «Պալաչը». խորհրդանշական իմաստով, իհարկե։

«Палач» Сержа Саргсяна
Наконец стало известно, посредством кого РПА попытается сохранить свою власть и даже увеличить свой политический вес в результате предстоящих парламентских выборов.
Наконец  стало видно, кем премьер-министр запугивал своих противников, когда вспоминал о любимом разбитом корыте.
Наконец  стало явным, какие подвергшиеся реформам лица «третьей волны» или «второго поколения», кроме Тиграна Саркисяна, Нерсеса Ерицяна и Тиграна Давтяна, есть в сверхинтелектуальном сегменте кадрового банка властей.
Наконец  выяснилось, что РПА победит на выборах остальные политические силы и, в частности, ППА, пустив в бой передовика своей идеологии – владельца транспортной компании по прозвищу «Палач».
Сейчас уже понятно, на кого пришелся один из розданных премьером партбилетов и какие новоиспеченные члены партии оказались в рядах правящей силы.
Если же говорить серьезнее, то очевидно, что, «раскручивая» посредством одного из  «свободных, но подсержевских» СМИ содержащее личные оскорбления дешевое антицарукяновское интервью, власти поставили задачу втянуть Гагика Царукяна при помощи провокации в неприятную историю, а, достигнув цели, выступить под знаменем борцов против «нестерпимых» и «непримелемых» явлений, но не вышло. В ППА прекрасно знают, с кем имеют дело и прекрасно понимают, что Серж Саргсян пытается вывести из себя демонстрирующего олимпийское спокойствие и проводящего свой собственный курс лидера ППА.
Итак, против ППА применяются методы введения в игру как исполнителей «мусорской» роли, так и исполняющих роль «пушечного мяса». Эти методы не приносят пользы. Как раз наоборот, действует эффект бумеранга. То есть, это еще вопрос, чьим «палачем» является «Палач»: в контексте парламентских выборов, конечно.