Երբ «հայրենասիրությունը» փեշակ է դառնում
«Խաղաղարարար նախաձեռնությունների կովկասյան կենտրոնի» կողմից Գյումրիում անցակցվելու է ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն։ Այսինքն հերթական մառազմն է տեղի ունենալու։ Այդ կենտրոնը, ինչպես հայտնի է, տխրահռչակ Գեորգի Վանյանի հետ է կապվում։
Տեղի կունենա՞ ֆիլմի ցուցադրումը, թե՞ ոչ՝ պարզ կդառնա առաջիկայում։ Ստեղծված իրավիճակից փորձում է քաղաքական դիվիդենտներ շահել նորաթուխ ՀՀԿ–ական, նախագահականի երիտթևի բիզնես–գործընկեր և ծագող օլիգարխ Արման Սահակյանը, ով մեծամասնականով պատգամավորության թեկնածու է Գյումրիում։
Պարզվում է, Արման Սահակյանն ու իր կողմնակիցները կոչ են անում բոլոր հասարակական–քաղաքական կազմակերպություններին, քաղաքացիներին միանալու բողոքի ակցիային և «Ո՛չ» ասելու ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոնին։  Այն որ ՀՀԿ–ական օլիգարխը, դեմ է ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրմանը, դա լավ է, բայց թույլ տանք մեզ նկատել, որ նրա մոտ հետևողականության, անկեղծության ու սկզբունքայնության պակաս կա, ինչը ստիպում է մտածել, որ գործ ունենք զուտ նախընտրական «հայրենասիրության» դրսևորման հետ։ Իսկ «հայրենասիրությունն»  էլ, ինչպես հայտնի է, վերջին հանգրվանի գործիք է։
Եթե Սովռանոյի Արմանը սկզբունքային հակաքիրվայական է ու դեմ է ադրբեջանական ֆիլմերի ցուցադրմանը, ապա ինչու՞ հայ–թուրքական «ֆուտբոլային» դիվանագիտության փուլում կոչ չէր անում «Ո՛չ» ասել զույգ արձանագրություններին, այլ ճիշտ հակառակը՝ իրեն պատկանող լրատվամիջոցներով քարոզում էր Սերժ Սարգսյանի «նախաձեռնողականությունը»։ «Նախաձեռնողականություն», որը կյանքի կոչվելու դեպքում Հայաստանում ոչ միայն ադրբեջանական ֆիլմերի փառատոն, այլ մշակութային օրեր էին կազմակերպվելու և սկիզբ էր դրվելու թուրքական մուղամների փառատոններին (այդ օրերին Գյուլին ավելի շատ էին ցույց տալիս հեռուստատեսությամբ ու արմաններին պատկանող լրատվամիջոցներով, քան Սերժին)։ Լավ էր Ալիևը ագահ ու հիմար գտնվեց ու «փոզմիշ» արեց հայ–թուրքական սիլի–բիլին, այլապես Սերժ Սարգսյանը «Ալ վաթանին» տված հարցազրույցով պատրաստակամություն էր հայտնել հանձնել ազատագրված տարածքները։ Ու՞ր էր այդ օրերին Արման Սահակյանը, ինչու՞ բողոքի ակցիաներ չէր կազմակերպում նախագահականի դիմաց։ Թե՞ «հայրենասիրությունը» տարվա եղանակների ու ընտրությունների հետ է կապված։ Ինչևէ։
Եթե Արմանը հիմա է հասկացել, թե ինչ հետևանքների է բերել «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը և հետին թվով է ուզում պայքարել դրա դեմ, ապա ճիշտ կանի ոչ թե Գյումրիում շոու–ակցիա կազմակերպի, այլ Երևանում գտնվող Բաղրամյան 26–ի դիմաց։ Այդ դեպքում կհավատանք, որ նա փոխվել է ու մենք էլ կմիանանք նրա նախաձեռնած բոլոր ակցիային։

Когда «патриотизм» становится ремеслом
Кавказский центр миротворческих инициатив проведет в Гюмри фестиваль азербайджанских фильмов, то есть, будет иметь место очередной маразм. Этот центр, как известно, связывается с печально известным Георгием Ваняном.
Состоится ли показ фильмов, станет известно в ближайшее время. Из сложившейся ситуации политические дивиденды пытается извлечь новоиспеченный член РПА, бизнес-партнер молодежного крыла президентского дворца и восходящий олигарх Арман Саакян, который выдвинул свою кандидатуру в Гюмри по мажоритарной системе.
Выясняется, что Арман Саакян и его сторонники призывают все общественно-политические организации и граждан присоединиться к акции протеста и сказать «Нет» фестивалю азербайджанских фильмов. То, что РПА-евский олигарх против азербайджанских фильмов – это хорошо, однако позволим себе заметить, что у него наблюдается нехватка в последовательности, искренности и принципиальности, что заставляет думать о том, что мы имеем дело всего лишь с проявлением предвыборного «патриотизма». «Патриотизм» же, как известно, является последним прибежищем для…
Если Арман «Соврано» является принципиальным противником братания с турками и выступает против показа азербайджанских фильмов, тогда почему в период армяно-турецкой «футбольной» дипломатии он не призывал сказать «Нет» паре протоколов, а, наоборот, посредством принадлежащих ему СМИ пропагандировал «инициативность» Сержа Саргсяна? «Инициативность», которая, в случае своего воплощения в жизнь, заложила  бы начало не только  проведению фестивалей азербайджанских фильмов, но и организации дней азербайджанской культуры и фестивалей турецких мугамов (в эти дни Гюля по телевидению и в принадлежащих арманам СМИ показывали чаще, чем Сержа).  Хорошо, что Алиев оказался таким алчным и глупым и разорвал армяно-турецкий флирт, ато Серж Саргсян своим интервью газете «Аль-Ватан» уже выразил готовность сдать освобожденные территории. Где был в эти дни Арман Саакян, почему не организовывал акции протеста перед президентским дворцом? Или же «патриотизм» связан с временами года и выборами?
Если Арман сейчас понял, какие последствия имела «футбольная» дипломатия и задним числом хочет бороться с ними, то он поступил бы правильно, если бы организовал шоу-акцию не в Гюмри, а перед президентским дворцом в Ереване. Тогда мы поверим, что он изменился, и тоже присоединимся ко всем организованным им акциям.