Բարիկադի երկու կողմերը
Եվ այսպես, Սերժ Սարգսյանի խոստացած «լավ ընտրությունները» կայացան։ ՀՀԿ–ն կիրառեց ինչպես հին, այնպես էլ նոր տիպի ընտրակեղծիքների տեխնոլոգիաներ։ Հին էին ընտրակաշառքը, «կարուսելները» և ընտրատեղամասերում սարքած  «դեբոշները», իսկ նոր էր անձնագրերի դրոշմակնիքների օքսիդացումն ու կրկնաքվեարկությունների ապահովման մեխանիզմները։ Արդյունքնում՝ անիրական քանակի մասնակցություն արձանագրվեց. ՀՀԿ–ն «պերեբոռ» արեց։
Մի փոքր նորամուծություն նկատվեց ընտրակաշառքների առումով։ Դատելով ստացված տեղեկություններից՝ հանրապետականները ընտրակաշառք էին բաժանում, բայց ոչ թե խնդրում էին ձայնը տալ իրենց, այլ կոչ էին անում չգնալ քվեարկության։ Եթե այս լուրերը համադրում ենք անձնագրային կնիքների արագ ցնդելու փաստի հետ, ապա պարզ է դառնում, թե ինչու էին փող բաժանում և կաշառվողներից վերցնում անձնագրային տվյալները։ Այդ ամենն արվում էր, որպեսզի նրանց փոխարեն քվեարկեին շրջիկ խմբերը։ ՀՀԿ–ում, ըստ այդմ, մտավախություն են ունեցել, որ մարդիկ փողը կվերցնեն, բայց իրենց ձայն չեն և այդ իսկ պատճառով որոշել են կաշառվածներին հեռու պահել ընտրատեղամաս այցելելու մտքից։
Հաշվի առնելով վերը նշված և մի շարք այլ հանգամանքներ՝ արդեն իսկ կարելի է ասել, որ այս ընտրություններն անցել են ցինիզմով համեմված կեղծիքներով ու բացահայտ օրինախախտումներով։
Ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբի անդամ կուսակցությունները՝ ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ը, ինչպես նաև լրատվամիջոցներն ու քաղաքացիական անձիք բազում կեղծիքների մասին են ահազանգել, ինչը նշանակում է, որ ընտրությունների լեգիտիմությունը խիստ կասկածի տակ է։
Հիմա ամեն ինչ կախված է միասնական շտաբի դիրքորոշումից։ Եթե ԲՀԿ–ն, ՀՅԴ–ն ու ՀԱԿ–ը չընդունեն ընտրությունների լեգիտիմությունը, ապա ՀՀԿ–ն կմնա մենակ, քանզի նույնիսկ եթե Սերժ Սարգսյանի հաճախորդ կազմակերպություններ ՕԵԿ–ն ու «ժառանգությունը» ճանաչեն ընտրությունների արդյունքները, ապա միևնույն է դրանք գրոշի արժեք չեն ունենա։
Նկատենք, որ Միասնական շտաբն արդեն «ատամ» ցույց տվել է։ Գագիկ Ծառուկյանի, Վարդան, Օսկանյանի, Վահան Հովհաննիսյանի, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի, Արմեն Ռուստամյանի, Լևոն Զուրաբյանի, Սպարտակ Սեյրանյանի համատեղ ասուլիսները վկայում են, որ Ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբը շատ հանգիստ կարող է վերածվել հետընտրական գործընթացներն ուղղորդող մարմնի։
ԿԸՀ–ի հրապարակած նախնական արդյունքներից կերևա, թե ինչ սցենարով մենք կմտնենք հետընտրական Հայաստան։ Մեկ բան աներկբա է. կողմերը հետդարձի ճամփա չունեն։ ՀՀԿ–ն կեղծել է ու փորձելու է օգտվել այդ կեղծիքից, իսկ «Կոնսենսուս մինուս ՀՀԿ–ն իր հաճախորդներով հանդերձ»–ի կողմնակիցները պետք է ձգտեն իշխանափոխության։
Հ.Գ.։ Այսօր վերջնականապես իրենց դեմքը ցույց տվեցին «անկախ» և «ընդդիմադիր» կայքերը, որոնք վաղուց գտնվում էին Բաղրամյան 26–ի հովանու ներքո։ Այդ լրատվամիջոցների տերերն անողոքաբար օգտագործեցին սրանց, ինչի արդյունքում լրատվական դաշտը նույնպես վերջնականապես բաժանվեց երկու մասի՝ Սերժ Սարգսյանի հպատակներ և Հայաստանում քաղաքական մենաշնորհի վերացմանը կողմ արտահայտվողներ։
Հ.Գ.-2։ Քիչ առաջ հայտնի դարձավ, որ իշխանության պատվերով արված նկարովի «էքզիտ փոլի» արդյունքներով ՀՀԿ–ն 44 տոկոս է հավաքել։ Սա նշանակում է, որ Սերժ Սարգսյանը վա–բանկ է գնում և ցնցումների տանում պետությունը։ Ասել է թե՝ հետագա զարգացումների ամբողջ պատասխանատվությունն իր վրա է։

По обе стороны баррикад
Итак, обещанные Сержем Саргсяном «хорошие выборы» состоялись. РПА применила как старые, так и новые технологии фальсификации выборов. Старыми были избирательные взятки, «карусели» и дебоши на избирательных участках, а новыми – исчезновение печатей в паспортах и механизмы обеспечение повторных голосований. В результате, было зафиксировано нереально высокая явка. РПА сделала «перебор».
Небольшое нововведение было замечено и в плане избирательных взяток. Судя по полученным сообщениям, республиканцы раздавали взятки, но при этом просили не голосовать за них, а призывали не идти на выборы. Если сопоставим это с фактом быстрого исчезновения печатей в паспортах, то становится ясно, почему у тех, кому давали деньги, брали паспортные данные. Всё это делалось для того, чтобы вместо них голосовали «мобильные» группы. В РПА, в соответствии с этим, были обеспокоены тем, что люди возьмут деньги, но проголосуют не за них. Поэтому решили не позволять подкупленным даже думать о посещении избирательных участков.
Учитывая вышеуказанные и ряд других обстоятельств, можно сказать, что выборы прошли с приправленными цинизмом фальсификациями и явными нарушениями закона.
Входящие в Единый штаб по контролю за выборами партии (ППА, АРФД и АНК), средства массовой информации и гражданские лица сообщали о многочисленных фальсификациях, а это значит, что легитимность выборов вызывает большие сомнения.
Сейчас всё зависит от позиции Единого штаба. Если ППААРФД и АНК не признают выборы легитимными, то РПА останется в одиночестве, поскольку, даже если организации-клиенты Сержа Саргсяна «Оринац еркир» и «Наследие» признают результаты выборов, то всё равно это не будет стоить и ломаного гроша.
Отметим, что Единый штаб уже показал «зубы». Совместная пресс-конференция Гагика Царукяна, Вардана Осканяна, Ваана Ованнисяна, Левона Тер-Петросяна, Армена Рустамяна, Левона Зурабяна и Спартака Сейраняна свидетельствует о том, что Единый штаб по контролю за выборами спокойно может превратиться в направляющий поствыборные процессы орган.
Из опубликованных ЦИК предварительных данных станет видно, по какому сценарию мы войдем в поствыборную Армению. Одно несомненно – у сторон нет путей отступления. РПА сфальсифицировала выборы и попытается воспользоваться этим, а сторонники «Консенсуса минус РПА вместе со своими клиентами» должны стремиться к смене власти.
P.S. Свое лицо окончательно показали «независимые» и «оппозиционные» сайты, которые давно находились под покровительством президентской резиденции. Хозяева данных СМИ беспощадно использовали их, в результате чего информационное поле также окончательно разделилось на две части – подданных Сержа Саргсяна и высказывающихся за ликвидацию политической монополии в Армении.
P.S.-2. Как известно, по результатам подготовленных по заказу властей нарисованных экзит-полов РПА набрала 44%. Это означает, что Серж Саргсян идет ва-банк и ведет государство к потрясениям. То есть, вся ответственность за последующие развития лежит на нем.