Ամեն ինչ հոսում է, ամեն ինչ փոխվում
Այսօր հյուրընկալվելով «a1plus.am»–ի «Հետգրություն» հաղորդաշարին՝ «Հանրապետություն» կուսակցության նախագահ Արամ Սարգսյանը պատասխանել է հարցին, թե ինչո՞ւ, երբ ՀԱԿ–ը երկխոսում էր կոալիցիայի հետ, ինքն անվերապահորեն ողջունում էր դա և բավական ոգևորված էր, իսկ երբ խոսքը ԲՀԿ–ի հետ ընդամենը ընտրությունների վերահսկման միասնական շտաբ ստեղծելու մասին գնաց, հրապարակայնորեն դեմ է արտահայտվում։
Արամ Սարգսյանն ասել է, որ դեռ նախկինում՝ հանրահավաքի ժամանակ, հայտարարել է, որ եթե վաղը գնան, կանգնեն նախագահական շենքի դիմաց, նույնիսկ այդ պահին ինքը կողմ կլինի երկխոսությանը։
–Ես գտնում եմ, որ երկխոսությունն իմաստ ունի, երբ դու դրսում 100 հազար և ավելի մարդ ունես։ Այդ դեպքում դու ուժեղ ես, այդ դեպքում դու կարող ես քեզ թույլ տալ երկխոսել, և այդ երկխոսությունը կլինի հավասարը հավասարին, այդ դեպքում դու կարող ես ասել՝ ժողովո՛ւրդ, այս էտապում ճիշտը ընտրությունների գնալն է, որովհետև 100 հազար նշանակում է՝ 300–500 հազար մարդ էլ տանը քվեարկող ունենք։ Բայց երբ դու գնում ես 7 օրով նստացույց անում, պահանջներ դնում, որտեղ ասում ես՝ կես օրվա հավաքների խնդիր ունեմ, գիշերվա մեկ–երկու հազարը պահում եմ, ու հետո խոսում ես երկխոսությունից, գիտեք ինչ, մեղմ ասած, լավ չի նայվում։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հանրապետականի հետ երկխոսությանը, հիշեցնեմ, որ այդ ժամանակ Կոնգրեսին մաս կազմող հիմնական կուսակցությունները ներկայացուցիչներ տվեցին երկխոսության համար։ «Հանրապետություն» կուսակցությունն այդ ցանկում ներկայացուցիչ չուներ։ Դա մեր վերաբերմունքն էր երկխոսությանը։
–Այսինքն, այդ ժամանա՞կ էլ էիք դեմ երկխոսությանը,–Արամ Աբրահամյանի ճշտող հարցին Ա. Սարգսյանն ընդամենը պատասխանել է.
–Այդ առաջարկությունը երբ արվել է, ես մարդ չեմ տվել։
Ահա այսպիսի մազալու բաներ։ Մարդը լրիվ փոխել է իր տեսակետները։
Տեղին է հիշեցնելը, որ Արամ Սարգսյանն ամենաշատն էր հարցազրույցներ տալիս իշխանության հետ երկխոսության օրերին ու ոգևորված խոսում այդ մասին, իսկ գյալաջի հիշեցնող երկխոսությունը քննադատողներին ասում, որ նրանք խանդում են, քանզի հասկանում են, որ կոալիցիայի ու ՀԱԿ–ի երկխոսության արդյունքում քաղաքական դաշտը կիսվելու է այս երկու սուբյեկտների միջև։ Ինչպես տեսնում ենք, եկել է տեսակետները փոխելու և ավելի արմատական ընդդիմություն խաղալու ժամանակը։
Ա. Սարգսյանի համար եկել է Սերժ Սարգսյանի շահերից բխող հայտարարություններ անելու, ՀՀԿ–ի գլխացավանք հանդիսացող ԲՀԿ–ի դեմ հանդես գալու և գեղամյանություն անելու ժամանակը։
Ի դեպ, հիշյալ հաղորդման ընթացքում հարց է հնչել նաև, թե ինչպե՞ս էր Արամ Սարգսյանը հանդուրժում, որ իր եղբայրը նախընտրական քարոզչության ժամանակ Սերժ Սարգսյանի կողքին էր.
–Իմ եղբայրն այնպիսին է, ինչպիսին կա, ոչ թե այնպիսին, ինչպիսին ե՛ս կուզենայի, որ լիներ։ Ես իմ երկու եղբայրներին էլ՝ թե՛ Արմենին, թե՛ Վազգենին, սիրում եմ հենց դրա համար, որ նրանք այնպիսին են, ինչպիսին կան։ Արմենը բացարձակ ապաքաղաքական մարդ է։ Երբ Արմենը բանտում էր, նույն Գագիկ Ծառուկյանն այդ 7 տարիների ընթացքում միշտ իր ուտելիքի, ծխելիքի, բանտի համար վերանորոգումներ անելու խնդիրները լուծել է։ Իրենք որսի ընկերներ են։ Մնացած մարդիկ՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանը, Լևոն Տեր–Պետրոսյանի շրջապատը, Արմենի համար իր ավագ եղբոր ընկերներն են։ Եվ ինքը եկել է հանրահավաքից հետո իր ավագ եղբոր ընկերներին իր տուն հրավիրելու և հյուրասիրելու։ Նույնն էլ Սերժ Սարգսյանի հետ եկածներն իր ավագ եղբոր ընկերներն են, որոնք տարբեր առիթներով Արմենին հրավիրում են։ Կարծում եմ, որ Արմենը՝ որպես Վազգեն Սարգսյանի եղբայր, իրեն շա՛տ ճիշտ է պահում։ Որպես Արա՛մ Սարգսյանի եղբայր՝ ես իրենից դժգոհ չեմ։

Всё течет, всё изменяется
Во время программы «Постскриптум» на «a1plus.am» председатель партии «Республика» Арам Саркисян ответил на вопрос: «Почему во время диалога АНК с коалицией он безоговорочно приветствовал его и был весьма воодушевлен данным  диалогом, а когда речь зашла о создании с ППА всего лишь единого штаба по контролю за выборами, то публично выступил против?»
Арам Саркисян отметил, что еще в прошлом, во время митинга, он заявил, что, если даже они пойдут и встанут перед зданием президентского дворца, то и в этот момент он будет выступать за диалог.
«Я считаю, что диалог имеет смысл, когда на улице у тебя есть 100 тысяч и больше людей. В этом случае ты силен и можешь позволить себе вести диалог, и он будет диалогом на равных. В этом случае ты можешь сказать народу, что на данном этапе правильным является идти на выборы, так как 100 тысяч означает 300-500 тысяч голосующих, которые сидят дома. Когда же ты идешь и проводишь семидневную сидячую забастовку, выдвигаешь требования, в которых заявляешь о том, что у тебя имеются проблемы даже с 12-часовым митингом, отмечая, что ночью держишь только 1-2 тысячи людей, а затем говоришь о диалоге, то, мягко говоря, это не так уж и красиво смотрится. Что же касается диалога с РПА, то напомню, что в то время основные партии, входящие в состав АНК, выставили своих представителей для ведения данного диалога. У партии же “Республика” представителя не было. Это было нашим отношением к диалогу», - заявил Арам Саркисян.
На уточняющий вопрос о том,  был ли он и тогда против диалога, Арам Саркисян всего лишь ответил:
«Когда было сделано это предложение, я не выдвинул своего человека».
Вот такие курьезы. Человек полностью поменял свои взгляды.
Уместно напомнить, что в дни диалога с властями Арам Саркисян больше всех давал интервью, воодушевленно говоря об этом. О тех же, кто критиковал напоминающий болтовню диалог, он говорил, что они ревнуют, поскольку понимают, что в результате диалога коалиции и АНК политическое поле будет поделено между этими двумя субъектами. Как видим, настало время изменить взгляды и играть в более радикальную оппозицию.
Для Арама Саркисяна настало время делать исходящие из интересов Сержа Саргсяна заявления, выступать против являющейся головной болью РПА «Процветающей Армении» и заниматься гегамянством.
Кстати, во время упомянутой программы звучал вопрос и о том, как Арам Саркисян мирился с тем, что его брат во время предвыборной пропаганды был на стороне Сержа Саргсяна. На это председатель партии «Республика» ответил:
«Мой брат такой, какой есть, а не такой, как я хотел бы. Я обоих моих братьев, и Армена, и Вазгена, люблю как раз за то, что они такие, как есть. Армен является абсолютно аполитичным человеком. Когда Армен  был в тюрьме, то тот же Гагик Царукян в течение этих семи лет всегда решал проблему его питания, сигарет, ремонта тюрьмы. Они товарищи по охоте. Остальные люди – Левон Тер-Петросян и его окружение являются для Армена друзьями его старшего брата. И он пошел, чтобы после митинга пригласить друзей своего старшего брата к себе домой и угостить их. Так же и те, кто приходят с Сержем Саргсяном, являются друзьями его старшего брата, которые приглашают Армена по различным поводам. Думаю, что, как брат Вазгена Саркисяна, Армен ведет себя очень правильно. Я не жалуюсь на него и как на брата Арама Саркисяна».