Գյուլը կդառանա՞ ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար
Թուրքական լրատվամիջոցները լուրեր են տարածել, թե ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենի լիազորությունների ավարտից հետո Դաշինքի ղեկավար հնարավոր է դառնա Թուրքիայի գործող նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը:
Ըստ թուրքական ԶԼՄ–ների՝ ՆԱՏՕ-ի ուղեղային կենտրոն համարվող  Ատլանտյան խորհուրդն առաջարկել է, որ ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը լինի Թուրքիայի ներկայացուցիչ: Ռասմուսենի լիազորություններն ավարտվում են 2013թ., սակայն նա այդ պաշտոնում մնալու է մինչև 2014թ. ավարտը: Թուրքիայի նախագահի պաշտոնում Աբդուլլահ Գյուլի լիազորությունները նույնպես ավարտվում են 2014թ.:

Абдулла Гюль может быть избран генсеком НАТО?
Турецкие СМИ сообщают, что после завершения полномочий генерального секретаря НАТО Андерса Фог Расмуссена генсеком НАТО может быть избран президент Турции Абдулла Гюль.
Как передает «SalamNews», НАТО выдвинуло предложение об избрании в течение десяти лет турка генеральным секретарем альянса.
Отмечается, что полномочия Расмуссена на посту генсека НАТО завершатся в 2013 году, но он останется на этой должности до конца 2014 года. Срок полномочий Абдуллы Гюля на посту президента Турции завершается в 2014 году.