Րաֆֆի Հովհաննիսյանը բարձրացրեց իր մանդատը վայր դնելու հարցը
Քիչ առաջ մեկնարկել է «Ժառանգություն» կուսակցության համագումարը, որի ժամանակ կուսակցության փոխնախագահ Ռուբեն Հակոբյանն ընդգծել է, որ առաջիկա երկու տարիներին իրենք առաջնորդվելու են վերջին համագումարում ընդունված բանաձևը կյանքի կոչելով։
Իր ելությում Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էլ նշել է, որ այս վերջին շրջանը բոլորիս համար բացահայտեց մեր երկրի որակների ողջ պատկերը։
–Այս վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում մենք տեսանք, որ մեր երկրում կան հարյուր հազարավոր ՀՀ քաղաքացիներ, ովքեր պատրաստ են մերժել փողի ճնշման, գայթակղության սպառնալիքի մեթոդաբանությունը և քվեարկել խղճի համապատասխան,–նշել է նա՝ մասնավորապես ավելացնելով, որ քաղաքացիական այդ բանակը, որը քվեարկեց ոչ որպես ճորտ և ստրուկ, մեր երկրի ապագայի մեծագույն արժեքն է։
Ր. Հովհաննիսյանը, սակայն, նշել է, որ եթե ընտրությունների ոչ թե «դե ֆակտո», այլ «դե յուրե» պատկերը ներկայացվեր, ապա իրենք կունենային իրենց ակնկալած 25%–ը, բայց այս ընտրությամբ պարտվեցին ողջ Հայաստանն ու ողջ ժողովուրդը։ Նրա խոսքերով՝ պետական մակարդակով համատարած մեղսակցություն է տեղի ունեցել՝ ցուցակների ուռճացման, բազմակի քվեարկության և զինվորների օգտագործման միջոցով։
–Իմ մեղքն է, որ այսքան փորձառությունից հետո չհավատացի, որ մեր պետությունն ունակ է այսպիսի «քաղաքակիրթ» հակապետական ընտրությունների,–հայտարարել է նա։
Այնուհետև Ր. Հովհաննիսյանը նշել է, որ երբ խորհուրդը հաստատեց իրենց համամասնական ցուցակը, ինքը կողմնակից էր, որ անձամբ չզբաղեցներ առաջին տեղը, այլ առաջ մղվեն ավելի երիտասարդները, և ուրախ է, որ «Ազատ դեմոկրատները» ևս կիսում են այդ կարծիքը, թե սա ոչ միայն հավաքական պատասխանատվության, այլև անձնական պատասխանատվության տիրույթ է, և եթե պետք լինի, որ խմբակցությունն ավելի արդյունավետ աշխատի, իրենք պատրաստ են իրենց տեղերը զիջել։
–Ես ԱԺ–ում իմ լինել-չլինելու հարցը դնում եմ նորընտիր վարչության սեղանին՝ հավաքական որոշման,–ասել է Ր. Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ մինչև աշուն պետք է ստեղծել նորարար հասարակական–քաղաքական ուժ։ Մեր ժողովուրդը պարտավոր է մինչև այս տարվա ավարտն ունենալ իրեն պատկանող նախագահական թեկնածու։ Ես առաջարկում եմ քննարկման դնել՝ հայ ժողովրդին պատկանող նախագահական հաջորդ թեկնածուն պետք է լինի հավաքական պատասխանատվության համակշիռներով, Հայաստանի հաջորդ նախագահը ծառայելու է ոչ ավելի, քան մեկ շրջան, և դրա ավարտից հետո ՀՀ–ն պետք է ունենա նոր Սահմանդրություն, որի համապատասխան հինգուկես տարի անց ՀՀ–ն խորհրդարանական հանրապետություն է։

Раффи Ованнисян поднял вопрос о сложении своего мандата
Во время проходящего сегодня съезда «Наследия» зампредседателя партии Рубен Акопян подчеркнул, что их приоритетом на ближайшие два года будет реализация принятой на последнем съезде декларации.
В свою очередь, председатель партии Раффи Ованнисян отметил, что последний период раскрыл всю внутриполитическую  картину страны.
«В течение последних нескольких месяцев мы увидели, что в нашей стране есть сотни тысяч граждан, которые готовы не поддаться искушению деньгами и угрозам, проголосовав по совести», – отметил лидер «Наследия», добавив, что те граждане, которые проголосовали не как рабы, являются величайшей ценностью для будущего нашей страны.
При этом, Ованнисян отметил, что если бы представлял реальную картину выборов, а не официальны данные, то речь шла бы об ожидавшихся ими 25%. Однако на этих выборах проиграла вся Армения и весь народ. По его словам, имел место преступный сговор на государственном уровне посредством использования раздутых списков, многократного голосования и привлечения армии.
«Моя вина в том, что с таким опытом я не поверил, что наше государство способно провести такие «цивилизованные» антигосударственные выборы», - заявил он.
Затем Ованнисян отметил, что после утверждения Советом партии их пропорционального списка он был против того, чтобы возглавить его. Ему хотелось, чтобы на передний план вышли более молодые члены партии, и он рад, что это мнение разделяют и «Свободные демократы, так как это является сферой не только коллективной, но и личной  ответственности, и, если будет необходимо, чтобы фракция работала более результативно, то они готовы уступить свои места.
«Я выношу свой вопрос на коллективное обсуждение новоизбранного правления - сказал Ованнисян, добавив, что до осени необходимо создать новаторскую общественно-политическую силу. - Наш народ обязан до конца этого года получить собственного кандидата в президенты. Кандидат в президенты от народа должен быть носителем коллективной ответственности, следующий президент Армении должен править не более одного срока, после завершения которого РА должна принять новую Конституцию, закрепляющую переход к парламентской республике через 5,5 лет».