Անդրանիկ Մարգարյանը, Սերժ Սարգսյանը և իշխանամետ լրատվամիջոցները
Այսօր ՀՀԿ նախկին նախագահ և նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի ծննդյան օրն է։ Նա մահացավ բավական անսպասելի։ Նա մահացավ այն պահին, երբ դեռ հայտնի չէր, թե ով է լինելու 2008թ. ՀՀԿ–ի կողմից պաշտպանվող նախագահի թեկնածուն։ Այդ մասին հենց Մարգարյանն էր հայտարարել՝ պատասխանելով լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք հստա՞կ է, որ ՀՀԿ–ն որպես նախագահի թեկնածու է առաջադրելու Սերժ Սարգսյանին։
ՀՀԿ–ի շարքերն այդ փուլում այնքան էլ հակված չէին Սարգսյանի թեկնածությունը պաշտպանելուն։ Մարգարյանի մահը փակեց այդ թեման. Սերժ Սարգսյանը 2007–ի խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ գլխավորեց  ՀՀԿ–ի ցուցակը, իսկ հետագայում էլ դարձավ նախագահի թեկնածու։ Ինչև։
Այսօր ՀՀԿ–ականները այցելել են Մարգարյանի շիրիմին։ Այնտեղ է եղել նաև Սերժ Սարգսյանը։ Հնչել են երախտիքի խոսքեր։ Ենթադրվում է, որ նախագահը Մարգարյանի որդի Տարոն ջանին հաստատ մի երկու սփոփիչ խոսք ասած կլինի և դրականորեն արտահայտված կլինի Անդրանիկ Մարգարյանի մասին։
Ուշագրավ է, որ Մարգարյանի ծննդյան օրը Ս. Սարգսյանը մի կողմից դրական է արտահայտվում նախկին վարչապետի մասին, իսկ մյուս կողմից նախագահականի վերահսկողության տակ գործող կայքերը «փչացնում» են նույն Մարգարյանին՝ հիշեցնելով, որ նա 1999թ. հոկտեմբերի 27–ի դեպքերից հետո, ինչ–ինչ կասկածներ ունենալով, միացել էր Սերժի հրաժարականը պահանջողների թիմին, բայց որոշ ժամանակ անց անցավ իշխանության կողմն ու վարչապետ դարձավ։ «Անկախ» լրատվամիջոցներն այդպիսով ուզեցել էին ասել, որ Անդրանիկ Մարգարյանը և ՀՀԿ–ն պատեհապաշտների թիմ են, որոնցից պետք է ազատվի Սերժ Սարգսյանը՝ «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու համար։ Փաստորեն, մարդիկ չեն էլ թաքցնում իրենց ատելությունը Ա. Մարգարյանի նկատմամբ, բայց դա անում են «անկախ» լրատվամիջոցների էջերից, որպեսզի հետագայում Երևանի քաղաքապետ նշանակված Տարոն Մարգարյանի վրա «ղժժան» ու նրան ասեն, որ նմանատիպ հոդվածների հեղինակներին պետք է փնտրել Լոնդոնում կամ ԱՄՆ–ում։
Պետք է նշել, որ Անդրանիկ Մարգարյանի դեմ վերահսկելի լրատվամիջոցների միջոցով Բաղրամյան 26–ն ուղղակի կամ անուղղակի քարոզ տանում է Սերժ Սարգսյանի նախագահ դառնալուց ի վեր։ Հակամարգարյանական քարոզն է՛լ ավելի ուժեղացավ 2009թ.–ին ու դրանից հետո, երբ արձանագրվեց Հայաստանի տնտեսության խայտառակ անկում. շարքային քաղաքացիները համեմատելու բան ունեին, և այդ համեմատությունը Տիգրան Սարգսյանի օգտին չէր։ Ահա դա էր պատճառը, որ Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգը, որը կառավարության ծրագիր էր ներկայացրել ու բարձր գնահատել ստացած տնտեսական ժառանգությունը, հանկարծ ու սկսեց փնովել Անդրանիկ Մարգարյանի վարչապետության շրջանը և տնտեսական ձախողումները հիմնավորել վատ ժառանգությամբ։
Պարզ է, որ ՀՀ «նախաձեռնող» ղեկավարության հիմնական թիրախն իրենց գլխացավանքի ու վախի պատճառ դարձած Ռոբերտ Քոչարյանն է, բայց ձեռքի հետ թիրախ է դառնում նաև հանգուցյալ Անդրանիկ Մարգարյանը։ Թե ինչ անուն դնել այսքանից հետո Սերժ Սարգսյանի՝ Պանթեոն կատարած այցին, թողնում ենք ընթերցողների դատին։

Андраник Маргарян, Серж Саргсян и провластные СМИ
Сегодня день рождения бывшего председателя РПА и бывшего премьер-министра РА Андраника Маргаряна. Он скончался достаточно неожиданно. Скончался в тот момент, когда еще не было известно, кто будет на выборах 2008 года поддерживаемым РПА кандидатом в президенты
Об этом заявил сам Маргарян, отвечая на вопрос журналистов о том, решен ли окончательно вопрос выдвижения в качестве кандидата в президенты от РПА Сержа Саргсяна. На том этапе ряды РПА не столь уж склонялись к поддержке кандидатуры Саргсяна. Смерть Маргаряна закрыла данную тему: во время парламентских выборов 2007 года Серж Саргсян возглавил список РПА, а в дальнейшем стал кандидатом в президенты.
Сегодня члены РПА посетили могилу Маргаряна. Был там и Серж Саргсян. Звучали слова почтения. Предполагается, что президент сказал сыну Маргаряна – Тарон джану – пару утешительных слов и положительно отозвался об его отце.
Примечательно, что в день рождения Маргаряна Саргсян, с одной стороны, положительно отзывается о бывшем премьер-министре, а, с другой стороны, действующие под контролем президентского дворца сайты «портят» репутацию того же Маргаряна, напоминая, что после событий 27-го октября 1999г., имея какие-то сомнения, он присоединился к команде требовавших отставки Сержа, но, спустя некоторое время, перешел на сторону власти и стал премьер-министром. Этим «независимые» СМИ хотели сказать, что Андраник Маргарян и РПА являются командой приспособленцев, от которой Сержу Саргсяну нужно освободиться, чтобы построить «экономику одного государства». Фактически, люди даже не скрывают свою ненависть к Маргаряну, но делают это на страницах «независимых» СМИ, чтобы затем потешиться над мэром Еревана Тароном Маргаряном и сказать ему, что авторов подобных статей нужно искать в Лондоне и США.
Стоит отметить, что президентский дворец посредством подконтрольных ему СМИ проводит прямую и косвенную пропаганду против Андраника Маргаряна еще со времен «избрания» Сержа Саргсяна президентом. Антимаргаряновская пропаганда еще более усилилась в 2009 году и в последующий период, когда в экономике Армении был зафиксирован позорный спад, и рядовым гражданам было с чем сравнить, а это сравнение было не в пользу Тиграна Саркисяна. Именно по этой причине пара Серж Саргсян-Тигран Саркисян, которая представила программу правительства и высоко оценила полученное экономическое наследие, вдруг начала охаивать период премьерства Маргаряна и обосновывать экономические провалы плохим наследием.
Понятно, что основной мишенью «инициативного» руководства РА является ставший причиной их головной боли и страха Роберт Кочарян, но заодно мишенью стал и покойный Андраник Маргарян. Как после всего этого называть визит Сержа Саргсяна в Пантеон, оставляю на суд читателей.