Քաղաքացիական հասարակության անելիքը
«Հարսնաքարում» տեղի ունեցած սպանությունը լցրել է շատերի համբերության բաժակը։ Հասարակական ու քաղաքական տարբեր շրջանակների միավորել է ամենաթողության դեմ պայքարը, իսկ ավելի լայն իմաստով՝ երկրում տիրող անմխիթար վիճակը։
Վահե Ավետյանի սպանությունը հասարակական բողոքի ալիք է բարձրացրել։ Երիտասարդ սպայի մահը դարձել է այն կայծը, որից կարող է բոց բռնկվել։
Քաղաքացիական բողոքի ակցիաների հետ կապված՝ այժմ երկու մոտեցում կա։
Իշխանական մոտեցում
Սերժ Սարգսյանն ու իր շրջապատը, մտահոգված լինելով իրենց համար հնարավոր անկանխատեսելի զարգացումներով, բնականաբար, կողմ են մարդկանց դժգոհությունը չքաղաքականացնելուն («Հարսնաքարում» տեղի է ունեցել հարբած ու տաքգլուխ մարդկանց վեճ, որն ավարտվել է սպանությամբ), տեղայնացնելուն (միայն Ռուբեն Հայրապետյանի դեմ պայքար) և ուղղորդելուն (նախագահը մեղավոր չէ, «չար օլիգարխներն» են մեղավոր)։
Իշխանություններն ուզում են այս ամենից ցինիկաբար օգուտ քաղել և ի վերջո «Մաշտոցի պուրակ-2» ստանալ, որի արդյունքում «կինոյի մեջի տղան» իջնում է հրապարակ և արտասանում «Ռուբե՛ն ջան, սիրուն չի...» նախադասությունը, իսկ տեղեկատվական դաշտի գեղամյաններն էլ այդ ամենը ներկայացնում են որպես քաղաքացիական հասարակության հաղթանակ։
Իշխանություններն ուզում են նաև դրածոների միջոցով այնպես անել, որ «Նեմե՛ց, մարդասպան» վանկարկումները հանկարծ չվերածվեն «Սերժի՛կ, հեռացիր»–ի, այսինքն՝ խնդիրը տեղայնացնել ու թեման փակել «պեշկաներին» զոհաբերելով (տեսնել էր պետք այն «ակտիվիստների» դեմքը երբ նախագահական նստավայրի մոտ բողոքավորները սկսեցին գոռալ «Սերժի՛կ, մարդասպան» ու «Սերժի՛կ, հեռացիր». սրանց ծրագրերի մեջ դա չէր մտնում)։
Պետք է ասել, որ նախագահական նստավայրին մասամբ է հաջողվում կառավարելի դարձնել բողոքի ալիքը։
Որքան էլ տարատեսակ «հանգույնները» պաթետիկ ոճով ելույթներ ունենան և փորձեն մեր քաղաքացիների արդարացի դժգոհություններն ուղղորդել Սարգսյանին ցանկալի հունով, միևնույն է, շատերի համար պարզ է, որ ռուբենհայրապետյանները չեն Հայաստանի ներկա վիճակի գլխավոր պատասխանատուները, և որ ձուկը գլխից է հոտած։
Քաղաքացիական մոտեցում
Երկրորդ մոտացման համաձայն՝ «Հարսնաքարում» տեղի ունեցածը պետք է քաղաքականացնել և օրակարգում դնել համակարգային փոփոխությունների խնդիրը։ Ըստ այդմ, անկախ կուսակցական համակրանք–հակակրանքից՝ առաջնային պետք է դառնա հանրային լայն կոնսոլիդացիայի շնորհիվ Հայաստանը ներսից խժռող օլիգարխիայից, այն  է՝ Սերժ Սարգսյանի գլխավորած բուրգից, ազատելը։
Անկեղծ մղումներով ակտիվիստների համար գլխավորը «Քաղաքականացում և կոնսոլիդացիա» կարգախոսն է, որը հակադրվում է «Ապաքաղաքականացում և դեկոնսոլիդացիա» իշխանամետ կարգախոսին։
Ի՞նչ է սպասվում և ի՞նչ է պետք անել
Թե վերը նշված մոտեցումներից ո՞րը գերակայող կդառնա, պարզ կլինի առաջիկայում։ Եթե իշխանությանը հաջողվեց ներդրված «ակտիվիստների» և վերջիններիս տված «կուտն» ուտող «ազնիվ քյարփինջների» միջոցով հանրային դժգոհությունը տանել «օլիգարխների» դեմ պայքարի և այդ պայքարում Սերժ Սարգսյանին ապավինելու իշխանական «բլեֆի» ուղղությամբ, ապա մենք գործ կունենանք հաճախորդացման հերթական պատմության հետ։ Այս անգամ հաճախորդի դերում, կամա թե ակամա, հանդես  կգա քաղաքացիական հասարակությունը, ինչը որևէ պարագայում թույլ տալ չի կարելի։
Իսկ եթե քաղաքացիական շարժումը դնի շատ առարկայական խնդիրներ և խուսափի կեղծ թիրախների հետևից գնալուց, ապա Հայաստանում հնարավոր կլինի հասնել դրական փոփոխությունների։ Քաղաքացիական հասարակությունը կարող է լինել ապակուսակցական, բայց ապաքաղաքական՝ երբեք։
Քաղաքացիական հասարակության իրական ջատագովները, անկախ իրենց քաղաքական նախասիրություններից, պետք է քաղաքական ուժերին հարկադրեն համախմբել իրենց ջանքերը և լուծել հետևյալ խոշոր խնդիրները.
Ա. Հայաստանում առկա քաղաքական մենաշնորհի վերացում և գալիք նախագահական ընտրությունների լեգիտիմության ապահովում,
Բ. Արհեստական տնտեսական մենաշնորհների վերացում, ազատ մրցակցության ապահովում, սեփականության իրավունքի պաշտպանության գործուն մեխանիզմների ներդրում և ներկա տնտեսական քաղաքականության արմատական վերանայում,
Գ. Մարդու իրավունքների և ազատությունների ամբողջական փաթեթի իրացման հնարավորության ապահովում։
Ահա այս պլատֆորմի շուրջ պետք է քաղաքացիական հասարակությունն ու  Հայաստանի ապագայով մտահոգ քաղաքական ուժերը մեկտեղեն իրենց ջանքերը։
Քաղաքական ուժերն ու քաղաքացիական հասարակությունն անզոր կլինեն, եթե որոշեն առանձին–առանձին, ինչպես իշխանությունն է ուզում, պայքարել ընտրակեղծիքների նոր տեխնոլոգիայով ընտրական համակարգը վերջնականապես սպանած օլիգարխիկ բուրգի դեմ։ Միայն լայն կոնսոլիդացիայի միջոցով է հնարավոր խաղից հանել ու վերջին հաշվով սահմանադրական դաշտ բերել Սերժ Սարգսյանի պահապան «հրեշտակի» վերածված ֆորմալ ու ոչ ֆորմալ ուժային կառույցներին ու փոփոխությունների հասնել առանց արյունալի բախումների։
Վահե Ավետյանին սպանել է այն համակարգը, որը Բաղրամյան 26–ում ձգտում են է՛լ ավելի կենտրոնացնել և այլասերել՝ թաքնվելով «Պայքարում ենք օլիգարխների դեմ» դեմագոգիկ լոզունգի տակ։ Եվ ուրեմն, սխալ ճանապարհով չգնալու համար՝ հարվածը պետք է ուղղել օլիգարխիկ բուրգի «ուղեղային կենտրոնի»՝ նախագահական նստավայրի կողմը։ Սարգսյանը շատ լավ զգում է, որ ի վերջո այդպես էլ լինելու է, և այդ իսկ պատճառով բետոնապատ արգելքներ է դրել նախագահական նստավայրի մոտքի մոտ, բայց դե բոլոր ավտորիտար ղեկավարներն էլ նման քայլի դիմել են, հետո ի՞նչ...
Ամփոփելով նշեմ, որ 2013թ. նախագահական ընտրությունները հարկավոր է առիթ դարձնել ՀՀԿ–ՕԵԿ հակապետական ու հակահասարակական կոալիցիայից ձերբազատվելու և երկրում ազգային համաձայնության մթնոլորտի ձևավորման օգնությամբ բարեփոխումներ անելու համար։

Задачи гражданского общества
Убийство в «Арснакаре» переполнило чашу терпения многих. Различные общественные и политические круги объединила борьба против вседозволенности, а в более широком смысле – царящая в стране неутешительная ситуация.
Смерть Ваге Аветяна подняла волну общественного недовольства. Смерть молодого офицера стала той искрой, от которой может разгореться пламя.
В связи с гражданскими акциями протеста сейчас есть два подхода.
Властный подход
Серж Саргсян и его окружение, будучи обеспокоены возможными непредсказуемыми для них развитиями событий, естественно, выступают за то, чтобы не политизировать недовольство людей (в «Арснакаре» произошел конфликт между пьяными и неуравновешенными людьми, который закончился убийством), локализовать (борьба только против Рубена Айрапетяна) и направить это недовольство (президент не виноват – виноваты «злые олигархи»).
Власти циничным образом хотят извлечь из всего этого пользу и в конце получить «Сквер Маштоца»-2, после чего появится «парень из фильма» и произнесет «Рубен джан, некрасиво…», а гегамяны информационного поля преподнесут это в качестве победы гражданского общества.
Кроме того, посредством ставленников власти хотят сделать так, чтобы скандирования «Немец – убийца!» вдруг не превратились в «Сержик, уходи!», то есть  локализовать проблему и закрыть вопрос путем принесения в жертву «пешек» (нужно было видеть лица некоторых «активистов», когда участники акции протеста перед президентским дворцом начали кричать «Сержик – убийца!» и «Сержик, уходи!» - это явно не входило в их планы).
Нужно сказать, что президентскому дворцу лишь частично удается сделать волну протеста управляемой.
Сколько бы различные «активисты» ни делали пафосных заявлений и ни пытались направить справедливое недовольство наших граждан в желанном для Саргсяна русле, всё равно, для многих очевидно, что не рубенайрапетяны являются главными ответственными за нынешнюю ситуацию в Армении, и что рыба гниет с головы.
Гражданский подход
Согласно второму подходу, произошедшее в «Арснакаре» нужно политизировать,  вынеся на повестку задачу системных перемен. В соответствии с этим, независимо от партийных симпатий и антипатии, первоочередной задачей должно стать освобождение Армении при помощи широкой общественной консолидации от пожирающей страну изнутри олигархии, а именно – возглавляемой Сержем Саргсяном пирамиды.
Для искренно борющихся активистов главным является лозунг «Политизация и консолидация», который противопоставляется провластному лозунгу «Деполитизация и деконсолидация».
Что ожидается и что нужно делать?
Какой из вышеуказанных подходов будет преобладающим, станет ясно в ближайшее время. Если властям удастся посредством внедренных «активистов» и проглотивших их «наживку» «честных кирпичей» направить общественное недовольство против «олигархов» и заставить поверить в блеф властей о том, что в этой борьбе нужно уповать на Сержа Саргсяна, то мы будем иметь дело с очередной историей клиентизации. На этот раз в роли клиента, волей-неволей, выступит гражданское общество, чего нельзя допустить ни в коем случае.
Если же гражданское движение поставит перед собой весьма предметные задачи и будет избегать преследования лжецелей, то в Армении можно будет достичь позитивных перемен. Гражданское общество может быть непартийным, но аполитичным – никогда.
Реальные апологеты гражданского общества, независимо от их политических предпочтений, должны заставить политические силы объединить свои усилия и решать следующие важнейшие задачи:
а) ликвидировать имеющуюся в Армении политическую монополию и обеспечить легитимность предстоящих президентских выборов,
б) устранить искусственные экономические монополии, обеспечить свободную конкуренцию, внедрить действенные механизмы защиты права на собственность и коренным образом пересмотреть нынешнюю экономическую политику,
в) обеспечить возможность реализации полного пакета прав и свобод человека.
Именно вокруг данной платформы должны объединить свои усилия гражданское общество и политические силы, обеспокоенные будущим Армении.
Политические силы и гражданское общество будут бессильны, если решат по отдельности, как этого хотят власти, бороться с олигархической пирамидой, окончательно убившей избирательную систему при помощи новой технологии избирательных фальсификаций. Только посредством широкой консолидации можно вывести из игры и привести в конституционное поле превратившиеся в «ангелов-хранителей» Сержа Саргсяна формальные и неформальные силовые структуры, достигнув перемен без кровопролития.
Ваге Аветяна убила та система, которую в президентском дворце стремятся еще более централизовать и извратить, скрывая это под демагогическим лозунгом «Боремся с олигархами». Следовательно, чтобы не пойти неверным путем, удар нужно направить на «мозговой центр» олигархической пирамиды – в сторону президентской резиденции. Саргсян прекрасно осознает, что, в конце концов, именно так и будет, поэтому установил бетонные ограждения перед въездом в президентскую резиденцию. Но ведь все авторитарные руководители так поступали – и что потом?
Подытоживая, отмечу, что президентские выборы 2013-го года нужно использовать в качестве удобного повода для того, чтобы освободиться от антигосударственной и антиобщественной коалиции РПА-«Оринац еркир» и провести в стране реформы при помощи формирования атмосферы национального согласия.