ՀՀ Նախագահի կինը դեմ է Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքի շահագործմանը
«Թեղուտի պաշտպանության խմբի»  անդամ Հրայր Սավզյանի խոսքերով՝  իրենք ստորագրահավաք են իրականացնում, որով դիմում են ՀՀ նախագահին, վարչապետին և ԱԺ նախագահին։
-Պահանջը  հետևյալն է. «Մենք՝ ՀՀ քաղաքացիներս և բնակիչներս, պահանջում ենք անմիջապես չեղյալ հայտարարել Լոռու մարզում Թեղուտի պղնձամոլիբդենային հանքի շահագործման նախագիծը և դադարեցնել բոլոր նախապատրաստական աշխատանքները»։ Եվ երեկ, երբ «Հաղթանակ» զբոսայգում  բոլոր աստղերը ՀՀ նախագահի տիկնոջ հովանու ներքո պաղպաղակ էին վաճառում, մեր աղջիկները մոտեցել են Բելլա Քոչարյանին և Ռիտա Սարգսյանին, ու նրանք սիրով ստորագրել են այս դիմումի տակ։ Փաստորեն, ՀՀ առաջին տիկինն իր ամուսնու կարծիքին դեմ է,- ասել է նա։
ԱԺ պատգմավոր Զարուհի Փոստանջյանը հիշեցրել է, որ այն ժամանակ, երբ ընդունվեց հանքը շահագործելու մասին նախագիծը, վարչապետը Սերժ Սարգսյանն էր։

Супруга президента РА против эксплуатации Техутского медно - молибденового месторождения.
Согласно члену «Группы защиты Техута» Грайру Савзяну, они собирают подписи под письмом - требованием президенту РА, премьер - министру и спикеру парламента:
-Требование у нас следующее: «Мы, граждане Армении,  требуем немедленно признать  недействительным  проект эксплуатации техутского медно-молибденового месторождения Лорийского марза и прекратить все подготовительные работы». И вчера, когда в парке «Победа» все наши «звезды» в рамках благотворительной акции продавали  мороженое, наши девушки подошли к супругам действующего и экс-президентов Бэле Ковчарян и Рите Саргсян, и они любезно подписались под нашим заявлением. Фактически, первая леди страны тем самым выступила против мнения своего супруга.
Депутат НС Заруи Постанджян напомнила, что проект эксплуатации месторождения был одобрен во времена премьерства Сержа Саргсяна.