«Տերտերականությունը» և Վարդանիկի ճակատագիրը
2008թ. նախագահական ընտրություններից հետո պետական կառավարման համակարգում նորամուծություն նկատվեց։ Իշխանության բառապաշարում և գործելակերպում ուրույն տեղ սկսեց գրավել «տերտերականությունը»։ Դրանով փորձ է արվում Սերժ Սարգսյանին ու Տիգրան Սարգսյանին ներկայացնել որպես աստվածավախ ղեկավարներ։
Խաչակնքվող նախագահին ու բարեպաշտությունից ճամարտակող վարչապետին հեռուստաեթերի օգնությամբ «պտտեցնելով»՝ իշխանական քարոզչամեքենան խնդիր է դրել հասարակությանը համոզելու, թե իբր մենք գործ ունենք հոգևորին տեղ տվող ղեկավարների հետ, բայց իրական կյանքը ցույց է տալիս, որ իշխող վերնախավն ավելի շուտ «սրբազան ավազակաորջ» է հիշեցնում, քան քրիստոնեական արժեքներով ապրող մարդկանց համախումբ։
Հայտնի բան է, որ Աստծո անունը հաճախ տվողներն ամենաշատն են կեղտի մեջ թաթախված, և նմանատիպ պահվածքն ընդամենը ձևականություն է, իսկ ավելի ճիշտ՝ փարիսեցիություն և դեմագոգիա։
Փարիսեցիությամբ ու դեմագոգիայով աչքի է ընկնում նաև Գյումրիի տխրահռչակ քաղաքապետը։ Վարդան Ղուկասյանը, կարելի է ասել, «տերտերականության» քայլող մարմնավորումներից է և լավագույնս է բացահայտում իր նմանների իրական էությունը։ Վարդանիկն էլ, ինչպես իր կոլեգաները, Աստծո անունը տալով՝ անաստված գործերով է զբաղված։
Ի դեպ, Վարդանիկը երբ «տերտերություն» էր անում իր աշխարհիկ պաշտոնում, Տիգրան Սարգսյանը «պեչենու բաղերում» էր և իր «մեռելոցային» մտածողությամբ դեռ բացահայտված չէր հանրության լայն շրջանակների համար։
Եվ այսպես, մարդկային տեսակի առումով Վարդանիկը պատկանում է սերժատիգրանական թիմին, և մի փոքր զարմանալի է, որ նախագահականում հիմա նրանից երես են թեքել։ Չնայած մյուս կողմից էլ՝ ձեռքները ճար չկա, թե չէ «հայրաքաղաքը» ոտքի տակ առած քաղաքապետը լրիվ ձեռնտու կլիներ Բաղրամյան 26–ում բուն դրած «կղերականների» համար։
Հ.Գ.։ Բացի «տերտերականությունից», Վարդան Ղուկասյանի իմիջի բաղկացուցիչ մասերից  է նրա «կեպկան»։ Դա, հավանաբար, «պլեճ» է արված Մոսկվայի նախկին քաղաքապետից, բայց ինչպես Լուժկովին, այնպես էլ Վարդանիկին «կեպկան» չփրկեց։

«Клерикализм» и судьба Варданика
После президентских выборов 2008г. в системе госуправления были замечены нововведения. В лексиконе и стиле действий власти особое место начал занимать «клерикализм». Этим делалась попытка преподнести Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна в качестве богобоязненных руководителей.
Раскручивая в телеэфире крестящегося президента и разглагольствующего о благочестии премьера, агитпроп власти поставил задачу убедить общество в том, что мы якобы имеем дело с придающими важное значение духовности руководителями, но реальная жизнь показывает, что правящая верхушка скорее напоминает «священный вертеп», чем группу людей, живущих по христианским ценностям.
Общеизвестно, что часто упоминающие имя Божье больше всех погрязают в грехах, и подобное поведение является всего лишь притворством, а точнее – фарисейством и демагогией.
Фарисейством и демагогией отличается и печально известный мэр Гюмри. Можно сказать, что Вардан Гукасян является живым воплощением «клерикализма»  и наилучшим образом раскрывает истинную сущность ему подобных. Упоминая имя Божье, Варданик, как и его коллеги, занимается безбожными делами.
Кстати, когда Варданик проповедовал на своем светском посту «клерикализм»о клерикальном мышлении Тиграна Саркисяна широким слоям населения еще даже не было известно.
Следовательно, по своему человеческому типу Варданик принадлежит к сержетиграновской команде, и немного странно, что в президентском дворце сейчас отвернулись от него. Хотя, с другой стороны, у них просто нет иного выхода. Иначе подмявший под себя второй город страны мэр был бы вполне выгоден свившим на Баграмяна 26 свое гнездышко «клерикалам».
P.SКроме «клерикализма», одной из составляющих имиджа Вардана Гукасяна является его кепка. Вероятно, это скопировано с бывшего мэра Москвы, но кепка, как известно, не спасла ни Лужкова, ни Варданика.