Սերժի «դաբրոյի» մասին միֆը
Իշխանական քարոզչամեքենան ջանք ու եռանդ չի խնայում «Սերժ ամենակարողի» մասին առասպելներ տարածելու համար։ Ըստ այդմ՝ ցանկացած բան, որը տեղի է ունենում քաղաքական դաշտում, ներկայացվում է որպես «Սերժի «դաբրո»»–ի արդյունք։ Լավատեղյակների մոտ այդ ամենն, իհարկե, քմծիծաղ է առաջացնում, բայց դե անտեղյակների վրա կարող է մի որոշ շրջան տպավորություն թողնել։
Ճիշտ է, ժամանակի ընթացքում նույնիսկ անտեղյակներն են զգում, որ «Սերժի «դաբրո»»–ի մասին տարածվող լուրերն իրականում դատարկ փուչիկ են, բայց դե Բաղրամյան 26–ում այլ տարբերակ չեն տեսնում, քան բռնած գծով առաջնորդվելը։ Արդյունքում՝ անհարմար ու ծիծաղելի վիճակի մեջ են հայտնվում բոլոր այն լրատվամիջոցները, որոնք «անկախ» դիրքերից «վերլուծություններ» ու «գնահատականներ» են ներկայացնում այս կամ այն քաղաքական երևույթի վերաբերյալ։
Սրանք հենց նեղն են ընկնում ու հասկանում, որ ձեռքները ճար չկա (օրինակ՝ Գյումրիում), ներկայացնում են, թե Սերժ Սարգսյանի գիտությամբ է ՀՀԿ–ն նահանջել, քանի որ այդպես է նպատակահարմար, բայց դե միայն «հավերը» կարող են հավատալ այդ թեզին։
«Սերժի «դաբրո»»–ի և «Սերժ ամենակարող»–ի թեմաներով ամենախոխմա բանը սպասվում է նախագահական ընտրությունների ժամանակ։
Հիմա սերժական լրատվամիջոցները գրում են, թե ԲՀԿ–ն պաշտպանելու է Սերժ Սարգսյանի թեկնածությունը կամ նախագահական ընտրություններից հետո միանալու է Սերժին։
Հետաքրքիր է, թե ի՞նչ են գրելու նույն այդ լրատվամիջոցները, երբ ԲՀԿ–ն դեմ դուրս գա (այդպես էլ լինելու է, չկասկածե՛ք) Սերժին ու այնպես ստացվի, որ «Վերարտադրություն» օպերացիան տապալվի։ Ըստ ամենայնի՝ սերժական լրատվամիջոցները կգրեն, թե Սերժը պարտվեց նախագահական ընտրություններում իր իսկ «դաբրոյով»։
«Սերժը զիջեց նախագահի աթոռը, որպեսզի ծուղակը գցի միասնական շտաբի անդամներին, քանզի Հայաստանն այնպիսի տնտեսական վիճակի մեջ է, որ միայն անհեռատեսը կգնար Բաղրամյան 26»,– սրտի խորը կսկիծով կգրեն «անկախ» լրագրողներն ու կգնան Սերժի, կներեք՝ Մաշտոցի պուրակ, բայց մեծ հիասթափություն կապրեն, քանզի երիտօլիգարխիային այնտեղ չեն գտնի։
Պատկերացնել կարելի թե, որքան լրատվամիջոց ու լրագրող է հայտնվելու «Սերժի պուրակում», երբ պարզ դառնա, որ ՀՀԿ ղեկավարը սեփական «դաբրոյով» պարտվել է նախագահական ընտրություններում։  Այդ դեպքում Հայաստանում գործազուրկների քանակը կավելա մի 100-150 հոգով, բայց փոխարենը հազարավոր և նույնիսկ տասնյակ հազարավոր նոր աշխատատեղեր կբացվեն։ Այնպես որ, ճիշտը Սերժին՝ «դաբրոյով» հեռացնելն է։ Ու թե դրանից հետո ի՞նչ կգրեն, արդեն թողնում ենք երիտօլիգարխիայի ու վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովերով տարված լրագրողների երևակայությանը։

Миф о данном Сержем «добре»
Властный агитпроп не жалеет сил и средств, чтобы распространить легенды о «Серже всемогущем». Согласно этому, любое событие, происходящее на политическом поле, преподносится в свете данного на это Сержем «добра». Конечно, у осведомленных людей всё это вызывает ухмылку, но неосведомленных это может впечатлить на некоторое время.
Правда, с течением времени даже неосведомленные чувствуют, что распространяемая о данном Сержем «добре» информация является ни чем иным как мыльным пузырем, однако в президентском дворце не видят иного варианта, кроме как руководствоваться взятой на вооружение линией. В результате, все те СМИ, которые с «независимых» позиций преподносят «анализы» и «оценки» относительно тех или иных политических явлений, оказываются в неловком и смешном положении.
Когда они сталкиваются с проблемами и понимают, что у них нет выхода (например, в Гюмри), то начинают заявлять, что РПА сдает свои позиции якобы с ведома Сержа Саргсяна, так как это более целесообразно, однако поверить в это могут только наивные «курицы».
Самое комичное на тему «“Добро” Сержа» и «Серж всемогущий» ожидается во время  президентских выборов.
Сейчас сержевские СМИ пишут, что ППА поддержит кандидатуру Сержа Саргсяна или присоединится к нему после президентских выборов.
Интересно, что будут писать те же СМИ, когда ППА выйдет против Сержа (не сомневайтесь – так и будет) и операция «Воспроизводство» провалится? Судя по всему, сержевские СМИ напишут, что Саргсян проиграл на президентских выборах согласно данному им же «добру».
«Серж уступил президентское кресло, чтобы завести членов единого штаба в ловушку, так как Армения находится в таком экономическом положении, что только недальновидный мог стать президентом», - с горечью в сердце напишут «независимые» журналисты и пойдут в сквер Сержа, извините – Маштоца, но испытают глубокое разочарование, так как не найдут там младоолигархию.
Можно только представить, сколько СМИ и журналистов окажутся в «сквере Сержа», когда станет известно, что руководитель РПА проиграл президентские выборы с данного им же «добра». Тогда количество безработных в Армении увеличится на 100-150 человек, но вместо этого откроются тысячи и даже десятки тысяч новых рабочих мест. Так что, будет правильным отстранить Сержа по собственному «добру». Что же будут писать после этого, оставляем на воображение плененных намерениями младоолигархии и премьера Тиграна Саркисяна журналистов.