Գագիկ Ծառուկյան VS Սերժ Սարգսյան
Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցները վերջապես հասկացել են, որ նա ստիպված է լինելու մրցել ԲՀԿ–ի կողմից պաշտպանվող թեկնածուի հետ։ Նրանք հասկացել են նաև, որ մրցակից թեկնածուն կարող է դառնալ Գագիկ Ծառուկյանը։
Ում միջև պետք է ընտրել
Գագիկ Ծառուկյանին ու Սերժ Սարգսյանին համեմատելիս սերժանժդեհականները և «անկախ» մամուլի մշակներն այլ ձև չեն գտել ՀՀԿ ղեկավար Սարգսյանին պաշտպանելու, քան հետևյալ փաստարկներին դիմելը.
Ա. Գագիկ Ծառուկյանը պատրաստ չէ նախագահ դառնալու, քանզի դժվար է նրան պատկերացնել  երդմնակալության արարողության ժամանակ, արտասահմանյան գործընկերների հետ հանդիպելիս, արտաքին քաղաքական հարցերով խորհրդակցություններ անցկացնելիս և այլն,
Բ. Մենք ունենք Ղարաբաղի խնդիր, և միայն Սերժ Սարգսյանը, ով պատերազմի բովով է անցել, կարող է այդ հարցով զբաղվել,
Գ. Երկրի նախագահը գերագույն գլխավոր հրամանատարն է և պատասխանատու է Հայաստանի անվտանգության համար, ուստի դժվար է պատկերացնել Ծառուկյանին այդ դերում, մինչդեռ Սերժ Սարգսյանը տարբեր ժամանակներում գլխավորել է ուժային բոլոր կառույցները և իր գործը լավ գիտի։
Սերժամետների կողմից այլ «փաստարկներ» էլ են հնչեցվում, սակայն նշվածներն այն հիմնականներն են, որոնց արժե անդրադառնալ։
Այն, որ Ծառուկյանն ամենապատրաստված գործիչը չէ հայաստանյան ընդդիմադիր դաշտում, վիճելի հարց չէ, քանզի այդպես էլ կա։ Սակայն ամեն մի ժամանակահատված իր պահանջներն է առաջ քաշում։ ԱՄՆ-ում էլ այսօր Օբաման ու Ռոմնին ամենախելոք ու ամենաինտելեկտուալ մարդիկ չեն, նրանցից խելոքներ շատ-շատ կան, սակայն ամերիկյան հասարակությունը չընտրեց լավագույններին, այլ ընտրեց իրար հետ մրցակցող երկու մարդկանցից մեկին: ԱՄՆ բարձրակարգ համալսարանների յուրաքանչյուր պրոֆեսոր տասնապատիկ ավել պատրաստվածություն ունի, բայց չի դառնում երկրի նախագահ։
Հարևան Վրաստանում էլ Իվանիշվիլին «մաքուր» քաղաքական գործիչ չէ, սակայն նա դարձավ այն մարդը, ով կարողացավ համախմբել Սահակաշվիլու ռեժիմին դեմ արտահայտվող և փոփոխություններ պահանջող քաղաքական ու հանրային ուժերին։
Պետության նախագահները հիմնականում քաղաքական ու հասարակական այն խմբերի ներկայացուցիչներն են, ովքեր գալիս են որոշակի ժամանակահատվածում ստեղծված որոշակի խնդիրները լուծելու համար։
Այսօր Հայաստանում բոլշևիկյան քաղաքականություն է իրականացվում, և բնական է, որ հակաիշխանական պայքարի խորհրդանիշը պետք է դառնա փոքր, միջին ու խոշոր բիզնեսի շահերը ներկայացնող ԲՀԿ–ն՝ իր լիդերով։ Իսկ եթե հաշվի առնենք նաև այն հանգամանքը, որ Հայաստանը «սառը» պատերազմի մեջ է Ադրբեջանի հետ, և տնտեսության հետագա գահավիժումը սպառնում է մեր անվտանգությանը, ապա է՛լ ավելի հասկանալի կդառնա, թե ինչու է բոլշևիկյան ուժերի դեմ պայքարի առաջամարտիկը դարձել ազգային բուրժուազիայի ներկայացուցիչը։ Այնպես որ, քաղքենիների համար հնչող այն տեսակետը, թե Ծառուկյանը թույլ է արարողակարգային հարցերում, ընդամենը Սերժին պաշտպանելու դատարկ փաստարկ է։
Ավելորդ չէ նշելը, որ Սերժ Սարգսյանը զուրկ է խարիզմայից, ինչը չես ասի Ծառուկյանի մասին։ Ճիշտ է, ԲՀԿ առաջնորդը միանշանակ չի ընկալվում հասարակության որոշակի շերտի կողմից, բայց ո՞վ է ասել, որ երկրի ղեկավարը պետք է լինի ամբողջ հասարակության համար ընդունելի։ Այս կոնտեսքտում պետք է ընդգծել, որ Սարգսյանին ընդունող հանրային որևէ շերտ չկա, եթե իհարկե, հանրային շերտ չդիտարկենք նրա նեղ շրջապատին և ընտանիքի անդամներին։ Անգամ պետական կառավարման համակարգում զզված են այն մթնոլորտից, որն ստեղծվել է վերջին տարիներին, և այդ զզվանքն իր դրսևորումը կունենա առաջիկա ընտրությունների ժամանակ։
Բացահայտված ու քողարկված սերժականներն այնպես են խոսում արարողակարգային հարցերում Ծառուկյանի անփորձության և նրա գիտելիքների պաշարի մասին, կարծես Սերժ Սարգսյանը քայլող խելքի տոպրակ է և արարողակարգային հարցերում իրեն գերազանց պահող։ Համենայնդեպս, Ծառուկյանն իրեն արժանապատիվ կպահեր և Գյուլի դեմքին չէր «թռնի» այն պահին, երբ մերոնք ֆուտբոլային հանդիպման ժամանակ գոլ կերան թուրքերից։
Բացի այդ՝ Ծառուկյանը ստրկամտորեն մինչև գետին չի խոնարհվի օտարկերկրյա «ճ» կլասի դիվանագետ տեսնելիս և նրան բարևելիս։
Երդմնակալության արարողության մասով էլ ասենք, որ եթե Ծառուկյանը մասնակցի 2013թ. ընտրություններին ու դառնա նախագահ, ապա դժվար է պատկերացնել, որ նա ժողովրդին երդում կտա ոստիկաններով շրջապատված Ազատության հրապարակում՝ դատարկ ցելոֆանի ուղեկցությամբ ողջունելով զինվորներին։
Ինչ վերաբերում է Ղարաբաղի հարցին, ապա ով, ով, բայց Սերժ Սարգսյանի կողմնակիցները պետք է չխոսեն այդ թեմայով, քանզի տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության միջոցով գործող նախագահը մեծագույն վնաս հասցրեց ՀՀ և ԼՂՀ անվտանգությանը։  Իսկ եթե ոմանք ուզում են Ծառուկյանի ու Սարգսյանի միջև համեմատականներ անցկացնել Ղարաբաղի հարցի լուծման նրանց մոտեցումները հաշվի առնելով, ապա նկատենք, որ ԲՀԿ առաջնորդը, օրինակ, «Ալ Վաթանին» հարցազրույց չի տվել և չի հայտարարել, թե Հայաստանը պատրաստ է զիջել ազատագրված շրջանները, եթե Ադրբեջանն ընդունի ղարաբաղցիների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հնարավորությունը։
Ծառուկյանը չի հայտարարել նաև, թե Աղդամը մեր հայրենիքը չէ։
ԲՀԿ առաջնորդը, անշուշտ, Ղարաբաղյան հակամարտության գիտակ չէ, բայց նա իր պոտենցյալ մրցակից հանդիսացող «գիտակի» նման միջազգային լսարանի առջև չի հայտարարել, թե Ղարաբյան հակամարտությունը կրոնական բնույթի ունի, ինչը կատարյալ դիլետանտիզմի վկայություն է։
Ծառուկյանը ցույց է տվել, որ խորհուրդ լսելու հատկություն ունի և ինչից որ թույլ է, վստահում է մասնագետներին։ Իսկ դա նշանակում է, որ նախագահ դառնալու դեպքում նա Ղարաբաղի հարցում առաջնորդվելու է փորձագիտական կարծիքը հաշվի առնելով և հաստատ «ֆուտբոլային» դիվանագիտության պես անհեռատես քայլի չի գնա։
Եվ վերջապես՝ գերագույն գլխավոր հրամանատար լինելու մասին։ Այո՛, Սերժ Սարգսյանն ուժային կառույցները ղեկավարելու փորձ ունի, բայց հարցն է, որ այդ ընթացքում նա աչքի է ընկել բացասակա՛ն իմիջով։
Ղարաբաղյան պատերազմի ամենաթեժ շրջանում՝ 1993թ., նա ոչ միայն Ղարաբաղում չէր, այլ նաև Հայաստանում չէր։ Սերժը զբաղված էր Մոսկվայից բանակային պարագաների մատակարարմամբ, այսինքն՝ բիզնեսով, և միայն Վազգեն Սարգսյանի լոբբինգի արդյունքում հետ եկավ Հայաստան և նշանակվեց պաշտպանության նախարար (իսկ թե ինչու էր Սերժը հեռացվել Ղարաբաղից, առանձին հոդվածի թեմա է, որին առիթի դեպքում կանդրադառնանք)։
Սերժ Սարգսյանն, անշու՛շտ, իր ներդրումն ունի Ղարաբաղյան հաղթանակներում, բայց նախ այդ ներդրումը որոշիչ չի եղել (ինչպես պնդում են նրա քարոզիչները) և հետո՝ ոչ պակաս ներդրում ունեցել է նաև ՀՀԿ ցուցակով պատգամավոր դարձած գեներալ Մանվել Գրիգորյանը, ուստի ի՞նչ է բխում դրանից։ Մի խոսքով «կռված տղու» փաստարկը սերժականները չեն կարող «ռասկրուտկա» անել։ Եթե շարունակեն, ապա պատերազմի տարիներին տեղի ունեցած որոշ իրադարձությունների մասին այնպիսի փաստեր ի հայտ կբերվեն Սերժ Սարգսյանի մասով, որ սիրուն բան չի ստացվի։
Չպետք է մոռանալ նաև այն, որ Սերժի՝ ԱԱԾ ղեկավար եղած ժամանակ տեղի ունեցավ 1999թ. հոկտեմբերի 27–ի ահաբեկչությունը։ Սարգսյանն ի պաշտոնե պատասխանատու է այդ հարցում, քանի որ չի կարողացել կանխել պետության ղեկավար կազմի անդամների սպանությունը։ Պատահական չէ, որ ՀՀԿ ղեկավար Անդրանիկ Մարգարյանն ու սպանվածների հարազատներն այն օրերին պահանջում էին ԱԱԾ ղեկավարի պաշտոնից հեռացված և ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար դարձած Սերժ Սարգսյանի հրաժարականը։ Ասել է թե՝ Սերժ Սարգսյանի փորձն ուժային կառույցներում փորձանք է դարձել, և պնդել, թե նա ՊՆ, ՆԳ և ԱԱԾ նախարար է եղել, ու հետևաբար միայն ինքը կարող է գերագույն գլխավոր հրամանատար լինել, պարզունակ քարոզ է։ Դա նույնն է, ինչ ասվի, թե Տիգրան Սարգսյանը 10 տարի ԿԲ ղեկավար է եղել և 5 տարի վարչապետ, ուստի անփոխարինելի է։ Տիգրանի փորձն էլ փորձանքի բերեց և ուրեմն ազատվել է պետք նման «փորձառուներից»։
Եթե Ծառուկյանին հաջողվի դառնալ ՀՀ չորրորդ նախագահը, ապա դա հնարավոր է լինելու է միայն քաղաքական ու հասարակական դաշտի լայն համախմբման շնորհիվ, ինչը նշանակում է, որ մենք ունենալու ենք իրական կոալիցիոն կառավարում և բացառվելու են միանձնյա ու գիշերային որոշումները։
Փորձը ցույց է տվել, որ Ծառուկյանը որոշումներ կայացնում է իր թիմակիցների հետ խորհրդակցելով և նրանց կարծիքը հաշվի առնելով։ Նա շատ լավ գիտի իր ուժեղ և թույլ կողմերը, ի տարբերություն Սերժ Սարգսյանի, ով արդեն բրեժնեվյան սինդրոմով է տառապում և կտրվել է իրականությունից։
Ծառուկյանի անձնական շահը համընկնում է հանրային շահի և առաջին հերթին բուրժուազիայի բոլոր շերտերի շահերի հետ, իսկ դա հարյուր հազարավոր մարդիկ են։ Ճիշտ հակառակ պատկերն է Սերժ Սարգսյանի պարագայում. նրա անձնական շահը խորը հակադրության մեջ է հանրային ու պետական շահի հետ։
Սերժ Սարգսյանը ձգտում է «մեկ օլիգարխի տնտեսության» կառուցման։ ՀՀԿ ղեկավարը չի էլ թաքցնում, որ իր նպատակը բացարձակ իշխանություն ունենալն է, ինչը նշանակում է, որ նրա վերընտրության դեպքում մեզանում ձևավորվելու են բացարձակ այլասերված հարաբերություններ։ Նման հարաբերությունների պայմաններում մենք կունենանք արտագաղթի է՛լ ավելի մեծ մասշտաբներ, տնտեսության անկում և ի վերջո՝ պետության կորուստ։
Ծառուկյանի թիմն առաջարկում է պետության կառավարման խորհրդարանական մոդել, որը համապատասխանում է քաղաքական դաշտի մյուս սուբյեկտների մոտեցումներին, և որը շանս է տալիս բաց հասարակություն ձևավորելու։
Եթե Ծառուկյանը նախագահ դառնա, ապա պաշտոնավարելու է առավելագույնը 4 տարի ժամկետով, որից հետո մենք կունենք եվրոպական երկրների մեծ մասում գործող խորհրդարանական համակարգը։
Պետք է արձանագրել, որ լավ կյանիքց չէ, որ խոշոր գործարարը մտել է քաղաքական պայքարի մեջ, բայց երբ բոլշևիկները գլուխ են բարձրացնում, քաղաքականությամբ զբաղվել պետք է, քանզի հակառակ դեպքում քաղաքականությունը կզբաղվի քեզանով և քո երկրով։ Իսկ պատմական փորձը ցույց է տվել, որ բոլշևիկները պատուհաս են դառնում և՛ ժողովրդի, և՛ պետության գլխին։ Իսկ ո՞վ կարող է ավելի արդյունավետորեն բոլշևիկների դեմն առնել, եթե ոչ նրանց բնական անտոգոնիստ բուրժուազիան. անձերը տվյալ դեպքում երկրորդական են դառնում։
Եվ ամենակարևորը՝ ժողովուրդն իր քվեով պետք է որոշի, թե ով պետք է դառնա Հայաստանի նախագահ, այլ ոչ թե տնաբույծ բոլշևիկների քարոզիչները, ցնդող թանաքները և Սերժի օգտին քվեարկող շրջիկ խմբերը՝ ընտրական «ֆեյքերը»։

Гагик Царукян vs Серж Саргсян
Сторонники Сержа Саргсяна наконец поняли, что он будет вынужден бороться с кандидатом от ППА. Они поняли также, что этим кандидатом может стать Гагик Царукян.
Между кем нужно выбирать?
Сравнивая Гагика Царукяна с Сержем Саргсяном, сержевцы и представители «независимой» прессы для поддержки председателя РПА не придумали ничего лучше, чем прибегнуть к следующим аргументам:
а) Гагик Царукян не готов стать президентом, поскольку трудно представить, как он будет приносить присягу во время церемонии инаугурации, встречаться с иностранными коллегами, вести совещания по внешнеполитическим вопросам и так далее;
б) У нас есть проблема Карабаха, и только Серж Саргсян, который прошел через горнило войны, может заниматься этим вопросом;
в) Глава государства является верховным главнокомандующим и отвечает за безопасность Армении, поэтому трудно представить Царукяна в этой роли, а Саргсян в разное время возглавлял все силовые структуры и хорошо знает свое дело.
Просержевцы приводят и другие «аргументы», но указанные являются основными, на которых стоит остановиться отдельно.
С тем, что Царукян не самый подготовленный деятель оппозиционного поля, никто не спорит, поскольку так оно и есть. Однако каждый период выдвигает свои требования. Например, Обама и Ромни тоже не являются самыми умными и интеллектуальными представителями своей страны, однако американское общество в качестве кандидатов выбрало не лучших, а именно их. Любой профессор передового американского университета подготовлен в десять раз лучше, но при этом не становится главой государства.
Избранный премьер-министром Грузии Иванишвили тоже не является политическим деятелем на 100%, однако он стал тем человеком, который смог сплотить политические и общественные силы, выступавшие против режима Саакашвили и требовавшие перемен.
Главами государств в основном являются представители тех политических и общественных кругов, которые приходят в определенный период для решения определенных проблем.
Сегодня в Армении проводится большевистская политика, и естественно, что символом антивластной борьбы должна стать представляющая интересы малого, среднего и крупного бизнеса ППА со своим лидером. Если же учесть, что Армения находится в состоянии «холодной» войны с Азербайджаном, а дальнейший спад экономики угрожает нашей безопасности, то станет очевидно, почему представитель национальной буржуазии выступил в роли передовика борьбы против большевистских сил. Так что, звучащее для обывателей мнение о том, что Царукян якобы слаб в церемониальных вопросах, является всего лишь пустым доводом в защиту Сержа.
Нелишне отметить, что Серж Саргсян лишен харизмы, чего не скажешь о Царукяне. Правда, лидер ППА категорически не принимается некоторой частью общества, но кто сказал, что руководители страны должны быть приемлемы для всего общества? В данном контексте нужно подчеркнуть, что нет того конкретного слоя общества, который принимал бы Саргсяна, если, конечно, в качестве такового не рассматривать его узкое окружение и членов семьи. Даже в системе госуправления отвращены той атмосферой, которая сложилась в последние годы, и это обстоятельство получит свое проявление во время предстоящих выборов.
Пойдем дальше. Тайные и явные просержевцы так говорят о неопытности Царукяна в протокольных вопросах и о его запасе знаний, будто Серж Саргсян является интеллектуалом и виртуозом в церемониальных вопросах. Во всяком случае, Царукян повел бы себя достойно и не стал бы ликовать вместе с Гюлем, когда турки забили гол в ворота сборной Армении.
Кроме того, Царукян не станет раболепно преклоняться перед иностранными дипломатами сомнительного статуса.
Относительно церемонии присяги скажем, что если Царукян примет участие в выборах 2013 года и станет президентом, то трудно представить, что он будет присягать народу на окруженной полицией площади Свободы, приветствуя солдат в сопровождении пустого целлофанового пакета.
Что касается вопроса Карабаха, то кто-кто, а сторонники Сержа Саргсяна не должны говорить на эти темы, поскольку посредством печально известной «футбольной» дипломатии действующий президент нанес безопасности РА и НКР колоссальный урон. Если же некоторые хотят провести параллели между Царукяном и Саргсяном в плане их подходов к решению Карабахской проблемы, то заметим, что лидер ППА не давал интервью, например, газете «Аль Ватан» и не заявлял, что Армения готова уступить освобожденные районы, если Азербайджан признает возможность реализации права карабахцев на самоопределение. Царукян не заявлял также, что Агдам – это не наша Родина.
Несомненно, лидер ППА не является знатоком по Карабахскому конфликту, однако он, подобно своему являющемуся «знатоком» потенциальному конкуренту, не заявлял перед международной аудиторией, будто Карабахский конфликт носит религиозный характер, что является проявлением полного дилетантизма.
Царукян показал, что обладает способностью прислушиваться к советам, и то, в чем он слаб, доверяет специалистам. А это означает, что, в случае избрания президентом, в Карабахском вопросе он будет предпринимать шаги с учетом экспертного мнения и уж точно не пойдет на такой недальновидный шаг, как «футбольная» дипломатия.
Наконец, о пребывании в роли верховного главнокомандующего. Действительно, Серж Саргсян имеет опыт руководства силовыми структурами, однако вопрос в том, что за это время он отличился негативным имиджем.
В самый напряженный период Карабахской войны – в 1993-м году – его не было не  только в Карабахе, но и в Армении. Серж был занят организацией снабжения из Москвы, то есть бизнесом, и только в результате лоббинга Вазгена Саркисяна вернулся в Армению (что касается причин отсутствия Сержа в Карабахе, то это тема для отдельной статьи, к которой мы обратимся при удобном поводе).
Не стоит также забывать, что в период пребывания Сержа на посту руководителя Службы национальной безопасности произошел теракт 27-го октября 1999-го года. Саргсян ответственен в этом вопросе по долгу своей службы, поскольку не смог предотвратить убийство членов руководящего состава страны. Не случайно, что в те дни руководитель РПА Андраник Маргарян и члены семей убитых требовали отставки Сержа Саргсяна, ушедшего с поста главы СНБ и ставшего руководителем аппарата президента РА.  То есть, опыт Сержа Саргсяна в силовых структурах стал напастью, и настаивать, что он может быть верховным главнокомандующим только потому, что был главой Минобороны, МВД или СНБ, является примитивной пропагандой. Это то же самое, что утверждать, будто Тигран Саркисян 10 лет был председателем Центробанка и 5 лет – премьером РА, следовательно он незаменим. Опыт Тиграна тоже стал для Армении настоящим испытанием, поэтому от подобных «опытных» нужно освобождаться.
Если Царукяну удастся стать четвертым президентом РА, то это станет возможно только благодаря широкой политической и общественной консолидации, а это будет означать, что мы получим реально коалиционное правление и исключим принятие единоличных и «ночных» решений.
Опыт показал, что Царукян принимает решения, консультируясь с членами своей команды и учитывая их мнение. Он прекрасно знает свои сильные и слабые стороны,  в отличие от Сержа Саргсяна, который уже страдает брежневским синдромом и оторван от реальности.
Личные интересы Царукяна совпадают с интересами общества и, в первую очередь, всеми слоями буржуазии, а это сотни тысяч людей. Прямо противоположная картина в случае с Саргсяном. Его личные интересы находятся в глубоком противоречии с интересами общества и государства.
Серж Саргсян стремится построить «экономику одного олигарха». Руководитель РПА даже не скрывает, что его целью является обладание абсолютной властью, а это означает, что у нас сформируются полностью извращенные формы взаимоотношений. В подобных условиях мы получим еще большие масштабы эмиграции, спада экономики и, наконец, распад государства.
Команда Царукяна предлагает парламентскую модель государственного правления, которая совпадает с подходами других субъектов политического поля и дает шанс для формирования открытого общества.
Если Царукян станет президентом, то он будет править максимум 4 года, после чего мы получим действующую во многих странах Европы парламентскую систему правления.
Необходимо констатировать, что не от хорошей жизни крупный собственник входит в политику, однако, когда большевики поднимают голову, то политикой необходимо заниматься, иначе политика займется тобой и твоей страной. Исторический же опыт показал, что большевики становятся напастью как для народа, так и для государства. А кто еще может наиболее эффективно противостоять большевикам, как не их естественный враг – буржуазия? Личности в данном случае играют второстепенную роль.
И самое главное: решить, кто станет президентом Армении, должен народ, а не пропагандисты доморощенных большевиков со своими исчезающими печатями и мобильными группами – избирательными «фейками».