Խորհրդարանական համակարգին անցնելու անհրաժեշտության մասին
Սերժ Սարգսյանի ՀՀԿ–ն ու նրա տարատեսակ սազանդարները դեմ են արտահայտվում կառավարման խորհրդարանական մոդելին՝ որպես հիմնական փաստարկ նշելով այն, որ ՀՀ ԱԺ որակն այն չէ։ Նրանք խորհրդարանի որակից այնպես են դժգոհում, կարծես գործող նախագահի որակն անհրաժեշտ մակարդակի վրա է։ Երկու ինստիտուտներն էլ լեգիտիմության խնդիր ունեն, բայց գործող նախագահի լեգիտիմությունն անհամեմատ ցածր է խորհրդարանի լեգիտիմությունից թեկուզ միայն այն պատճառով, որ խորհրդարանական ընտրություններից հետո մարտի 1 չեղավ։ Այնպես որ «որակի» փաստարկը չի դիմանում որևէ քննադատության։
Այս կամ այն մոդելը գնահատելիս պետք է գնահատել փորձը։ Իսկ փորձը ցույց է տալիս, որ կիսանախագահականն իրեն չի արդարացնում։
Հայաստանում ընտրված կիսանախագահական մոդելը երբեք լիարժեքորեն չի գործել և մի շարք առանձնահատկություններ հաշվի առնելով՝ չի կարող գործել։ Վարչապետները եղել են նախագահականին կցված ֆիգուրներ։ Եթե տարաձայնություններ են եղել նախագահի ու վարչապետի միջև, ապա այն բացասաբար է անդրադարձել պետության սոցիալ–տնտեսական վիճակի վրա, քանի որ երկիրը հայտնվել է անորոշության առաջ։
Կիսանախագահական համակարգը ենթադրում է զսպումների և հակակշիռների մեխանիզմների ճկուն համակարգ, սակայն մեզանում երբեք այդպես չի եղել։ Այս համակարգի պայմաններում ենթադրվում է, որ վարչապետը պետք է յուրօրինակ բուֆերի դեր կատարի նախագահական նստավայրի ու ԱԺ–ի միջև, բայց պրակտիկան ցույց է տվել, որ նման բան չի լինում։ Եթե անգամ վարչապետը հակադրվել է նախագահական նստավայրին, ապա այդ հակադրությունը շատ կարճ է տևել և հանգեցրել պալատական հեղաշրջումների. խաղից դուրս են մնացել կա՛մ, վարչապետը, կա՛մ նախագահը։ Ինքնուրույնություն և քաղաքական կշիռ ունեցող վարչապետն այս համակարգում երկար չի կարող մնալ աթոռին՝ կա՛մ պետք է նախագահ դառնա, կա՛մ հեռացվի։
Ներկա Սահմանադրությամբ վարչապետը կարող է երկար մնալ աթոռին՝
Ա. եթե ունի նախագահի ու խորհրդարանի աջակցությունը (Հրանտ Բագրատյան, Անդրանիկ Մարգարյան),
Բ. եթե դարձել է նախագահի կամակատարը (Տիգրան Սարգսյանի պարագայում հենց այս վիճան է)։
Զուտ տեսականորեն  բոլոր երեք՝ նախագահական, կիսանախագահական և խորհրդարանական մոդելներն էլ ունեն իրենց առավելություններն ու թերությունները։ Նույն համակարգը մի պետության համար կարող է լավը լինել, իսկ մյուսի համար՝ վատը։ Ամեն ինչ որոշվում է պրակտիկայում։ Իսկ Հայաստանի քաղաքական պրակտիկան ցույց է տվել, որ կիսանախագահական համակարգն իրեն չի արդարացնում, քանզի իշխանության երեք ճյուղերը հայտնվում են նրա ձեռքում, ով դառնում է նախագահ։ Արդյունքում՝ լավագույն դեպքում ունենում ենք «փափուկ» ավտորիտարիզմ, որը խանգարում է ազատ շուկայի, ժողովրդավարության ու քաղաքացիական հասարակության կայացմանը։
1995թ. ընդունված և 2005թ. փոփոխության ենթարկված Սահմանադրությունը, փաստացի, նախատեսել է, որ վարչապետը պետք է լինի քավության նոխազ ու կամազուրկ մեկը։ Իսկ եթե խորհրդարանական մեծամասնությունը հանկարծ նախագահի թիմից չլինի, ապա հայաստանյան տնտեսական հարաբերությունները հաշվի առնելով՝ իշխանության ճյուղերը ոչ թե միմյանց կհակակշռեն, այլ կպատերազմեն, ինչը ձեռնտու չէ հասարակությանը։
Հետևաբար՝ Հայաստանի համար ճիշտը կա՛մ նախագահական, կա՛մ խորհրդարանական համակարգը պետք է լինի։ Նկատենք, սակայն, որ նախագահականին անցնելը շատ ռիսկային կլինի, քանզի ընտրական գործընթացների որակը հաշվի առնելով՝ կունենանք ադրբեջանականի տիպի սուլթանատ։
Խորհրդարանական համակարգը, ըստ այդմ, ամենափոխզիջումայինն է, ամենանվազ կոնֆլիկտածինը և հետևաբար՝ ամենաարդյունավետը։ Անկախ ընտրությունների որակից՝ խորհրդարանական համակարգն ավելի բաց ու հասանելի կդառնա հանրության համար, իսկ ԱԺ–ի ներսում տարբեր խմբավորումների շահերն ու այդ շահերի շուրջը տեղի ունեցող բախումները հասարակությանը շանս կտան ակտիվորեն ներգրավվել քաղաքական ու տնտեսական կյանքի մեջ, ինչը դրական երևույթ է։ Ի վերջո, միջազգային փորձն էլ ցույց է տալիս, որ խորհրդարանական կառավարման դեպքում անցումային հասարակություններն ավելի շուտ են ժողովրդավարացման ենթարկվում, քան կիսանախագահականներն ու նախագահականները։
Սերժ Սարգսյանի կառավարման շրջանը փակում է կիսանախագահական կառավարման փուլը և մեզ համոզում, որ այդ մոդելն արդեն իրեն սպառել է ու խոչընդոտում է պետության զարգացմանը։
Միայն այն հանգամանքը, որ Սերժ Սարգսյանը գրեթե միանձնյա գիշերային որոշում կայացրեց «ֆուտբոլային» դիվանագիտություն սկսելու առումով, արդեն իսկ հզորագույն փաստարկ է, թե ինչու պետք է հրաժարվել գործող Սահմանադրությունից և անցնել խորհրդարանական կառավարման։ Տխրահռչակ «ֆուտբոլային» դիվանագիտությունը հնարավոր չէր լինի կամ գոնե այդ տեսքով չէր լինի, եթե մենք ունենայինք խորհրդարանական կառավարման համակարգ։
Իսկ այն փաստարկները, թե «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» ռեժիմում ապրող պետությունը պետք է ունենա ուժեղ իշխանություն, դեմագոգիայի ոլորտից են։ Նախ՝ ուժեղ իշխանություն ունենալը չի նշանակում անվերահսկելի իշխանություն։ Իշխանությունն ուժեղ է արժանապատիվ կյանքով ապրող քաղաքացիներով ու պետության տնտեսական հզորությամբ, այլ ոչ թե հասարակությանը ճնշելու կարողությամբ։ Բացի այդ՝ երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Անգլիայի ու Շվեդիայի փորձը ցույց են տալիս, որ խորհրդարանական պետությունն էքստրեմալ պայմաններում շատ հանգիստ կարողանում է լուծումներ գտնել։
Մենք ունենք նաև Իսրայելի օրինակը։ Թշնամաբար տրամադրված և «ուժեղ» իշխանություն ունեցող արաբական աշխարհին խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունեցող ու պարբերաբար վարչապետ փոխող Իսրայելն իր կամքն է թելադրում և զարգանում է առաջանցիկ տեմպերով։
Ամփոփելով նշենք, որ խորհրդարանական կառավարման համակարգը մեր խնդիրների լուծման համադարման չէ, բայց դա շանս է, իսկ այսօրվա համակարգը զրկում է շանսից ու երկիրը տանում դեպի թուրքմենբաշիական հարաբերություններ։
Հ.Գ.։ Խորհրդարանական կառավարման դեմ հանդես եկողները հաճախ բերում են Իտալիայի օրինակն ու մտավախություն հայտնում, որ հաճախակի կարող են լինել կառավարության փոփոխությունները։ Նման տեսակետ հայտնողներին ասենք, որ վատ չէր լինի եթե Հայաստանն էլ Իտալիայի չափ զարգացվածություն ունենար։
Բացի այդ՝ այո՛, վատ աշխատող վարչապետն ու կառավարությունը պետք է փոխվեն։ Տիգրան Սարգսյանը որ համարյա  հինգ տարի մնացել է աթոռին, դրանից Հայաստանը շահե՞լ է։ Իհարկե չի շահել։ «Կարող էր ավելի վատը լինել» փաստարկը նույնպես դեմագոգիայի ոլորտից է։

О необходимости перехода на парламентскую систему
РПА и сазандары Сержа Саргсяна высказываются против парламентской системы правления, в качестве главного аргумента приводя то, что Национальное собрание РА пока не обладает необходимыми для данной системы качествами. Они так недовольны качеством парламента, будто качество действующего президента находится на должном уровне. Оба института испытывают дефицит легитимности, однако легитимность президента, в отличие от парламента, несравненно ниже уже по той причине, что после парламентских выборов не было «1-го марта». Так что, аргумент относительно «качества» не выдерживает никакой критики.
Оценивая ту или иную модель, необходимо рассматривать имеющийся опыт. А опыт свидетельствует, что полупрезидентская система себя не оправдывает.
Выбранная для Армении полупрезидентская модель никогда полноценно не действовала и, учитывая ряд обстоятельств, не сможет действовать. Премьерами у нас были действующие при президентском дворце фигуры. Если между президентом и премьером были разногласия, то они негативно сказывались на социально-экономическом положении государства, поскольку страна оказывалась в состоянии неопределенности.
Полупрезидентское правление предполагает тонкую систему сдержек и противовесов, однако у нас ее никогда не было. В условиях данной системы предполагается, что премьер должен играть роль своеобразного буфера между президентом и Национальным собранием, однако практика показала, что этого не происходит. Если премьер и пытался противопоставить что-либо президентскому дворцу, то эта попытка длилась совсем недолго и заканчивалась дворцовым переворотом – из игры выбывали или премьер, или президент. Обладающий самостоятельностью и политическим весом премьер не может при данной системе долго оставаться в своем кресле. Либо он должен стать президентом, либо будет отстранен.
Согласно нынешней Конституции, премьер может долго оставаться на своем посту, если:
а) обладает поддержкой президента и парламента (Грант Багратян, Андраник Маргарян),
б) стал покорным исполнителем воли президента (яркий пример этому – Тигран Саркисян).
Теоретически все три системы (президентская, полупрезидентская и парламентская) имеют свои преимущества и недостатки. Одна и та же система может быть хороша для одной страны и плоха – для другой. Всё решается на практике. Политическая же практика Армении свидетельствует, что полупрезидентская система себя не оправдывает, поскольку три ветви власти оказываются в руках того, кто становится  президентом. В результате, в лучшем случае мы получаем «мягкий» вариант авторитаризма, который мешает становлению свободного рынка, демократии и гражданского общества.
Фактически, принятая в 1995-ом и подвергшаяся изменениям в 2005-ом году Конституция РА предполагает, что премьер должен быть козлом отпущения и лишенным собственной воли человеком. Если же парламентское большинство вдруг не будет представлять команду президента, то, учитывая экономические отношения внутри страны, ветви власти станут не противовесами друг другу, а будут вести между собой войну, что невыгодно обществу.
Следовательно, Армении нужна президентская или парламентская система. Однако, заметим, что переход к президентской очень рискован, поскольку, учитывая качество избирательных процессов, мы можем получить султанат азербайджанского типа.
В соответствии с этим, парламентская система является самой компромиссной и наименее конфликтогенной. Независимо от качества выборов, парламентская система будет более открытой и доступной для общества, а интересы различных фракций внутри Национального собрания и столкновение этих интересов дадут обществу шанс активно вовлечься в политическую и экономическую жизнь, что является положительным явлением. В конце концов, международный опыт показывает, что при парламентской системе правления переходные общества быстрее подвергаются демократизации, чем при полупрезидентской или президентской.
Период правления Сержа Саргсяна закрывает этап полупрезидентского правления и убеждает нас, что эта модель уже изжила себя и препятствует развитию государства.
Лишь то обстоятельство, что Серж Саргсян почти единолично принял ночное решение начать «футбольную» дипломатию уже является мощным аргументом в пользу отказа от действующей Конституции и перехода к парламентскому правлению. Печально известной «футбольной» дипломатии не было бы или, по крайней мере, она выглядела иначе, если бы у нас была парламентская система правления.
Что касается аргументов о том, что живущее в режиме «ни войны, ни мира» государство должно иметь сильную власть, то это демагогия. Во-первых, сильная власть не означает неконтролируемую власть. Власть сильна экономической мощью государства и имеющими достойную жизнь гражданами, а не возможностью давить на общество. Кроме того, опыт Англии и Швеции во время второй мировой войныпоказывает, что в экстремальных условиях парламентские государства могут очень спокойно найти решение.
У нас есть и пример Израиля. Имеющий парламентскую систему правления и периодически сменяющий премьера Израиль развивается опережающими темпами и диктует свою волю враждебно настроенному и имеющему «сильную» власть арабскому миру.
Подытоживая отметим, что система парламентского правления не является панацеей для решения наших проблем, но это шанс, а сегодняшняя система лишает даже шанса и ведет страну к туркменбашистским отношениям.
P.S. Выступающие против парламентской системы часто приводят пример Италии, выражая беспокойство, что у нас тоже будет часто сменяться правительство. Скажем лишь, что было бы неплохо, если Армения была столь развита, как Италия.
Кроме того, плохо работающего премьера и правительство нужно менять. Разве Армения выиграла от того, что Тигран Саркисян почти пять лет на своем посту? Конечно, нет. Аргумент «могло быть еще хуже» также относится к сфере демагогии.