Տարոն Մարգարյանը, «չեբուրաշկաները» և ասֆալտի «ատկատը» (տեսանյութ)
Երևանի ավագանու ընտրության քարոզչության փուլը նոր է մեկնարկել, բայց ՀՀԿ–ն ներկայացնող Տարոն Մարգարյանն արդեն հասցրել է «չեբուրաշկայական» պատմությունների մեջ ընկնել՝ փորձելով հետ չմնալ իր ղեկավարից։
Չէինք հասցրել մարսել Տարոնի ֆեյսբուքյան պատմությունները, երբ նոր բան մեջտեղ եկավ։
Ամեն ինչ սկսվեց բակային հանդիպումից։
Բանն այն է, որ այցելելով Մալաթիա–Սեբաստիա համայնք՝ Տարոնն իր հետ տարել էր ՀՀԿ ցուցակի որոշ ներկայացուցիչների, որոնց վրա դրված էր գործող քաղաքապետի համար «զադնի պլան» ապահովելու պարտականությունը։ Կմկմացող Տարոնի հետևի ֆոնն ապահովում էին «անլեզու» մտավորականներ Միկա Դովլաթյանը, Լևոն Իգիթյանը և այլ «մեծապատիվներ»։ Սակայն բոցը դա չէր։ «Մեծապատիվները» «կիքս» չտվեցին, քանզի լուռ էին ինչպես բելառուսական պարտիզանը գերի ընկած ժամանակ։ Մտավորականության փոխարեն «փայլեց» Տարոնի մեկ այլ թիմակից։
Տարոնի «շքախմբում» կար նաև մի կին «ատամնատեխնիկ», ով էլ ապահովեց օրվա բոցը։ Տիկնոջ ելույթը չէր զիջում 2 ամիս առաջ հանրությանը նախագահական ընտրությունների ժամանակ զվարճացնող իր մյուս «բլանդինկա» կոլեգաների ելույթներին։
Այսպես, ՀՀԿ–ական ավագանի Նաիրա Նահապետյանը, փորձելով հավաքվածներին ներկայացնել Տարոն Մարգարյանի կառավարման ոսկե տարիները, հայտարարեց, թե քաղաքապետարանը, պի՛նդ բռնվեք, 202 հազար 500 միլիոն կիլոմետր ասֆալտապատում է իրականացրել (տե՛ս կից տեսանյութը): Թե այդ ինչ նոր չափման միավոր է հայտանաբերել տիկինը, և ինչպես է Երևանում միլոնավոր կիլոմետրեր ասֆալտապատել Տարոնը, միայն իրենք կիմանան։
Նկատենք, որ Երևանում միլիոնավոր կիլոմետրեր հնարավոր է ասֆալտապատել միայն թղթի վրա՝ «ատկատներ» անելու հստակ նպատակադրմամբ։ Ուրիշ տարբերակ չկա։ «Հոր աչքի առաջ երեք աղջիկների բռնաբարման» միջոցով «like»–եր հավաքող Տարոնից ամեն ինչ սպասելի է, այդ թվում՝ միլիոնավոր կիլոմետրերի ասֆալտապատում։
Առաջիկա ամսում, համոզված եմ, երևանցիները կհասցնեն ավելի մոտիկից ծանոթանալ չխոսկան քաղաքապետին ու զվարճանալու բազմաթիվ առիթներ կունենան։ Դե ինչ, սպասենք Տարոնի մյուս բոցերին։
ՀՀԿ–ին կից «չեբուրաշկաների» պակաս, փաստորեն, չկա, և մոնիտորի առաջ Աշոտյանի քրտնաթոր աշխատանքը ջուրն է լցվելու։

Тарон Маргарян, «чебурашки» и асфальтовые «откаты» (видео)
Не успел начаться период агитации на выборах Совета старейшин Еревана, как представляющий РПА Тарон Маргарян уже попал в «чебурашковую» историю, попытавшись тем самым не отстать от своего руководителя.
Не успели остыть страсти по фейсбуковским злоключениям Тарона, как он оказался в центре нового курьеза.
Всё началось с обычной встречи в одном из дворов столицы.
Дело в том, что во время посещения административного района Малатья-Себастия Тарон взял для обеспечения общего фона некоторых представителей списка РПА. Обеспечивали же косноязычному Тарону этот фон «безмолвные» представители интеллигенции Мика Довлатян, Левон Игитян и другие «достопочтимые». Однако хохма не в этом. Киксов они не допустили, поскольку молчали как белорусские партизаны в плену. Вместо интеллигенции во всей красе блеснул другой член команды Тарона.
В «эскорте» Тарона была также одна женщина – «зубной техник», которая и обеспечила «кадр дня». Речи госпожи ничем не уступали выступлениям ее коллег-«блондинок», которые 2 месяца назад хорошенько порадовали нас во время президентских выборов.
Итак, кандидат в Совет старейшин Еревана от РПА Наира Нагапетян, пытаясь представить золотые годы правления Тарона Маргаряна, заявила, что мэрия асфальтировала 202 тысячи 500 миллионов километров дорог (см. видеозапись). Что это за новую единицу измерения обнаружила госпожа и как Тарону удалось асфальтировать в Ереване миллионы километров дорог, известно лишь им одним.
Заметим, что асфальтировать в Ереване миллионы километров можно только на бумаге – исключительно в целях осуществления «откатов». Иного варианта нет. Ожидать от набирающего «like»-и посредством статей вроде «На глазах у отца изнасиловали трех дочерей» можно всё, что угодно, в том числе – миллионы километров асфальтированных дорог.
Уверен, что в ближайший месяц ереванцы успеют поближе познакомиться с неразговорчивым мэром и получить новые поводы для поднятия настроения. Что ж, подождем других «перлов» от Тарона.
Фактически, нехватки в действующих при РПА «чебурашках» нет, и работа трудящегося в поте лица Ашотяна пойдет насмарку.