Տրագիկոմեդիա երկու գործողությամբ (տեսանյութ)
Եվ այսպես, Հայաստանում երդման երկու արարողություն տեղի ունեցավ։ Մարզահամերգային համալիրում, ձեռքը Վեհամոր Ավետարանի ու ՀՀ սահմանադրության վրա դնելով, նախագահության երկրորդ ժամկետին գնաց Սերժ Սարգսյանը, իսկ Ազատության հրապարակում, մի ձեռքը օդում անկանոն թափահարելով, «Նոր Հայաստանի» մարազմատիկ երդումը կազմակերպեց Րաֆֆի Հովհաննիսյանը։ Այդ ամենը տեղի էր ունենում գրեթե միաժամանակ։
Րաֆֆին այնպես էր կազմակերպել ֆարսը, որ Սերժն այդ ամենի ֆոնին լեգիտիմ դառնա ու անգամ մոլի հակասերժականները հասկանան, որ Սերժ–Րաֆֆի երկընտրանքում պետք է նախապատվությունը տալ «ազատամարտի ռահվիրային», այլ ոչ թե Աղի հանքի պոտենցիալ հաճախորդ Րաֆֆիին։ Ասել է թե՝ Րաֆֆին անուղղակիորեն ճանաչեց Սերժի լեգիտիմությունը։ Նա այնպես էր պայքարում «Րաֆֆի, նախագա՛հ» կոչողների դեմ, որ Սերժին դրանից ավել բան պետք չէր։
ՄՀՀ–ում հնչում էին ծափահարություններ, բայց մթնոլորտը գաղջ էր։ Ազատության հրապարակում մթնոլորտը գաղջ չէր, բայց այն գաղջացրեց օրվա հերոսը՝ Րաֆֆին՝ իր անիմաստ բառակույտով, չկապակցված նախադասություններով և հոգեկան հիվանդներին ներհատուկ պահվածքով։
Կարող ենք արձանագրել, որ տեղի ունեցավ միանգամից երկու կեղծիք։ Մեկը երդվում էր ԿԸՀ–ի «խփած» տոկոսները հիմք ընդունելով, իսկ մյուսը՝ կեղծիքի մասնակից էր դարձնում հավաքվածներին և փորձում հաճախորդությանը տալ «կրոնական» տեսք։ Րաֆֆին տեղի–անտեղի այնքան տվեց Աստծո անունը, որ և՛ այս, և՛ անդրշիրիմյան կյանքում հաստատ կհայտնվի դժոխքում։
Այս նախագահական ընտրությունների ամենագլխավոր առանձնահատկությունն այն էր, որ կեղծիքով էին զբաղված ինչպես իշխանությունը, այնպես էլ ընդդիմադիր ներկայացող հիմնական թեկնածուները։ Բայց եթե իշխանությունից այլ բան չէր էլ սպասվում, ապա մեր հանրության դյուրահավատ հատվածի համար Րաֆֆին ու Սերժի մյուս «վաստակավոր միցակիցները» դեռ ինչ որ հույսի աղբյուր էին։
Փաստորեն, ապրիլի 9–ը դարձավ ջրբաժանի օր։ Մի կողմում Սերժ Սարգսյանն ու ՕԵԿ–ացման պատրաստ Րաֆֆին և իր թիմն են, իսկ մյուս կողմում՝ այս խեղկատակությանը չմասնակցած քաղաքական ուժերն ու բովանդակ հայությունը։
Հիմա միայն քաղաքական անմեղսունակները կարող են հավատալ, թե Րաֆֆիով ինչ որ բան հնարավոր է։ Կեղծիքն, ի դեպ, սկսվել էր հենց այդ կարգախոսից՝ «Հնարավոր է»։ Այդ կարգախոսի միջոցով Րաֆֆին նախընտրական փուլում մրցակցային ֆոն էր ապահովում Սերժի համար, իսկ հետընտրական փուլում փորձեց հա՛մ Սերժի առաջարկած բոլոր տարբերակներով շարժվել, հա՛մ «զորավարին» քծնել, հա՛մ իշխանության «ողջախոհ» երիտթևին ծառայել, հա՛մ Սերժ Սարգսյանի ու Տիգրան Սարգսյանի համար «դհոլի» ֆունկցիա կատարել, հա՛մ արժեզրկել քաղաքական խոսքը, հա՛մ հաճախորդության մասնակից դարձնել հրապարակում հավաքվածներին, հա՛մ պաշտոն մուրալ, հա՛մ պղծել քրիստոնեկան արժեքները, հա՛մ դեմագոգիայով զբաղվել։
Րաֆֆու բեմադրած այս ամբողջ թատրոնի իմաստը Սերժից պաշտոն պոկելն ու  հետընտրական իներցիան օգտագործելով՝ Երևանի ավագանու ընտրություններում տոկոս փախցնելն է։ Այդ մասին նա, ի դեպ, արտահայտվեց «Նոր Հայաստանի» երդման արարողության ժամանակ՝ նշելով, որ ձայներ է ակնկալում մայիսի 5–ին։ Րաֆֆին ընդամենն իր գեղամյանությունն էր անում ԱԺ և նախագահական ընտրությունների ժամանակ, և այժմ նույն բանն անում է երևանյան ընտրություններում և փորձում ապահովել ՀՀԿ–ի թիկունքը: Դերասանություններն ու կեղծ պաթոսը դրա համար է։ Այս հանրահավաքները հանրության ուշադրությունը շեղելու և մոլորեցնելու համար է։ Ուրիշ նպատական Րաֆֆին չի ունեցել, չունի և չի ունենալու։ Կապ չունի, որ նա Բաղրամյան 26 է շարժվում, թե ոչ։
Րաֆֆին մեր օրերի Գապոն քահանան է։ Իշխանություններն ուզում են նրանից «ընդդիմության առաջնորդ» սարքել, որպեսզի կարողանան քաղաքական դաշտն ամբողջությամբ սեփականաշնորհել։
Այս ամենը հաշվի առնելով՝ երևանցիները պետք է իրենց կոշտ պատասխանը տան Րաֆֆի Հովհաննիսյանին՝ մայիսի 5–ին զրկելով «Բարև Երևան» ցուցակին անցողիկ շեմը հաղթահարելու հնարավորությունից։ Այս խաբեությունը պետք է հստակ գնահատականի արժանանա և Րաֆֆին պետք է հայտնվի քաղաքական աղբանոցում։
Պետք է արձանագրել, որ Րաֆֆին այս ընթացքում միայն մեկ խոստում կատարեց։ Նա հայտարերել էր, որ եթե Սերժը Սարգսյանը ձեռքը դնի Վեհամոր Ավետարանի վրա ու երդում տա, ապա նա դա կանի միայն իր դիակի վրայով։ Այսօր Րաֆֆի Հովհաննիսյանն, իրոք, դիակ դարձավ։ Քաղաքական դիակ։ Արժանի՛ էր։
Հ.Գ.։ Այսօր տեղի ունեցած երդման արարողությունները հիշեցնում էին սովետական հայտնի ֆիլմի սյուժեն, երբ երկու ինքնակոչ թագաժառանգները վիճարկում էին Ռուսական կայսրության թագը կրելու իրավունքը։
Հայաստանում տեղի ունեցածը շատ ծիծաղելի կլիներ, եթե այսքան լացելու չլիներ, քանզի կոմեդիան վերածվել է տրագիկոմեդիայի։

Трагикомедия в двух действиях (видео)
Итак, в Армении состоялись две церемонии инаугурации. В Спортивно-концертном комплексе, положа руку на Конституцию РА и Святое Евангелие, Серж Саргсян дал присягу и вступил на второй срок президентства, а на площади Свободы, беспорядочно размахивая рукой, Раффи Ованнисян организовал церемонию «инаугурации Новой Армении». Происходило это практически одновременно.
Раффи организовал этот фарс таким образом, чтобы Серж на фоне всего этого показался легитимным и чтобы даже самые антисержевски настроенные люди поняли, что в дилемме между Сержем и Раффи предпочтение следует отдать «пионеру освободительной борьбы», а не потенциальному клиенту психбольницы. То есть, Раффи косвенно признал легитимность Сержа. Он так сильно боролся с кричавшими «Раффи - президент!», что Сержу большего и не нужно.
В СКК звучали аплодисменты, однако атмосфера была удушливой. На площади Свободы атмосфера таковой не была, однако герой дня – Раффи – испортил ее своими бессмысленными фразами, бессвязными предложениями и поведением, характерным психически больным людям.
Можем констатировать, что одновременно произошли две фальсификации. Один присягал, приняв за основу «набранные» Центризбиркомом проценты, а другой делал соучастниками фальсификации собравшихся на площади людей, пытаясь придать своему клиентству «религиозный» вид. Раффи так часто, по поводу и без, произносил имя Божье, что наверняка окажется в аду – будь это в сегодняшней или загробной жизни.
Самой главной отличительной особенностью прошедших президентских выборов было то, что фальсификациями занимались как власти, так и прядставляющиеся оппозицией основные кандидаты в президенты. Если от властей было трудно ожидать чего-то другого, то для наивной части нашего общества Раффи и другие «заслуженные соперники» Сержа были источником хоть какой-то надежды.
Фактически, 9 апреля стало водоразделом. По одну сторону находятся Серж Саргсян и готовый разделить участь «Оринац еркир» Раффи со своей командой, а по другую – не принимавшие участие в этой клоунаде политические силы и здравомыслящие представители нашего общества.
Теперь только политически невменяемые могут поверить, что с Раффи хоть что-то возможно. Фальсификация начиналась именно с лозунга «Возможно».   С этим лозунгом в предвыборный период Раффи обеспечивал Сержу конкурентный фон, а в поствыборный – попытался испробовать все предложенные Саргсяном варианты. Он попытал счастья и в заискивании перед «полководцем», и в служении «здравомыслящему» молодому крылу власти, и в исполнении функции «барабана» для Сержа Саргсяна и Тиграна Саркисяна, и в превращении собравшихся на площади людей в соучастников своего клиентства, и в выспрашивании постов. Своей демагогией он обесценил политическое слово и осквернил христианские ценности.
Весь смысл этой постановки заключался в том, чтобы выклянчить у Сержа посты и, воспользовавшись поствыборной инерцией, набрать нужные ему проценты на выборах Совета старейшин Еревана. Кстати, об этом он заявил во время церемонии «инаугурации Новой Армении», отметив, что 5-го мая ждет голосов своих избирателей. Во время парламентских и президентских выборов Раффи занимался гегамянством. То же самое он делает и на выборах Совета старейшин, обеспечивая тем самым тылы РПА. Для этого и нужны его актерство и ложный пафос. Эти митинги нужны были  для того, чтобы отвлечь внимание общества и ввести его в заблуждение. Других целей у Раффи не было, нет и не будет.
Раффи сегодня подобен попу Гапону. Власти хотят сделать из него «лидера оппозиции», чтобы суметь полностью приватизировать политическое поле.
Учитывая всё это, ереванцы должны дать свой жесткий ответ Раффи Ованнисяну, лишив 5-го мая список «Здравствуй, Ереван» возможности преодолеть проходной барьер. Этот обман должен получить свою четкую оценку, и Раффи должен оказаться на политической свалке.
Необходимо констатировать, что Раффи за это время выполнил только одно свое обещание. Он заявлял, что Серж Саргсян даст клятву на Святом Евангелие только через его труп. Действительно, Раффи сегодня и в самом деле стал трупом, правда – политическим. Он был этого достоин.
P.S. Прошедшие церемонии инаугурации напоминали сюжет известного советского фильма, когда два самозванца оспаривали право носить корону Российской империи.
Всё это было бы довольно смешным, если бы не было столь печальным, поскольку комедия превратилась в трагикомедию.