Էդուարդ Շարմազանով. «Բրայզան առաջին անգամ չէ՝ նման հակասական հայտարարություններով է հանդես գալիս»
-Խոսքի ազատություն է։ Յուրաքանչյուր մարդ ունի իր կարծիքը,- «7օր»-ին ասել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության մամլո խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը՝ մեկնաբանելով օգոստոսի 7-ին Ծաղկաձորում կազմակերպված երիտասարդական համաժողովում հնչեցված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Մեթյու Բրայզայի հայտարարությունները։ Է. Շարմազանովը նշել է, որ Մ. Բրայզան առաջին անգամ չէ՝ նման հակասական հայտարարություններով է հանդես գալիս , սակայն իր համար ամենակարևորը ի՛ր հասարակության, ի՛ր երկրի նախագահի կարծիքն է.
-Թե՛ հասարակության, թե՛ իշխանությունների կարծիքը մեկն է՝ ԼՂ-ն չի՛ կարող ունենալ ավելի ցածր կագավիճակ, քան ունի այսօր, և խնդրի գլխավոր հարցը ԼՂ-ի կարգավիճակն է՝ ԼՂ-ը չի կարող լինել անկախ Ադրբեջանի կազմում։ Ավելին, ԼՂ-ի ժողովուրդն իր պայքարի արդյունքում հաջողությամբ հաղթել է Ադրբեջանի կողմից սկսած ագրեսիոն պատերազմում, ամրագրել է իր անկախությունը միջազգային բոլոր նորմերին համապատասխան և այսօր էլ շատ ավելի ժողովրդավարական ինստիտուտներով զարգացած երկիր է, քան նույն Ադրբեջանի հանրապետությունը։
Է. Շարմազանովն ավելացրել է, որ այս դիրքորշումը ՀՀԿ-ն դեռ 1990-ականների սկզբից է ներկայացրել, և այսօր մնում է նույն կարծիքին։ Այն, որ առաջնայինը ԼՂ-ի կարգավիճակի հարցն է, Է. Շարմազանովի խոսքերով, միջազգային բոլոր ատյաններում և յուրաքանչյուր բանակցությունից առաջ և հետո ՀՀ նախագահ, ՀՀԿ ղեկավար Սերժ Սարգսյանը հայտնել է.
-Մեզ համար շատ ավելի կարևոր է մեր երկրի ղեկավարության կարծիքը, իսկ վերջինը շատ ամուր, հստակ և ուղիղ է։ Ավելին, որևէ մեկը թող իրեն հանրապետականներից ավելի հայասեր, հայրենասեր, ազգասեր չհամարի։ Կարծում եմ, որ այն մարդիկ, ովքեր անցել են այդ պատերազմի ճանապարհով՝ հանրապետության նախագահից սկսած, վերջացրած ամենավերջին զինվորով, շահագրգռված են, որ այս խնդիրը լուծվի։ Չեմ կարծում, որ այստեղ պետք է պղտոր ջրում ձուկ որսալ։

Эдуард Шармазанов: «Брайза не впервые выступает с подобными противоречивыми заявлениями»
«Свобода слова, каждый человек имеет свое мнение», - сказал «7or» пресс-секретарь РПА Эдуард Шармазанов, комментируя заявления американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ Метью Брайзы, озвученные 7 августа на молодежном форуме в Цахкадзоре. Э.Шармазанов отметил, что «М.Брайза не впервые выступает с подобными противоречивыми заявлениями», однако для него самое важное - мнение общества, президента его страны.
«Мнение, как общества, так и президента одно - НК не может иметь статус ниже, чем имеет сегодня, и главный вопрос проблемы статус - НК не может быть в составе независимого Азербайджана. Более того, народ НК в результате своей борьбы победил начатую со стороны Азербайджана агрессию, войну, закрепив свою независимость в соответствии со всеми международными нормами, и сегодня она развитая страна со всеми демократическими институтами, чем та же Азербайджанская республика.
Э.Шармазанов добавил также, что эту позицию РПА представила еще в начале 1990-х годов и сегодня остается того же мнения. То, что первостепенным является статус НК, по словам Э.Шармазанова, президент РА, руководитель РПА Серж Саргсян говорил во всех международных инстанциях, до и после любых переговоров.
«Для нас больше всего важнее мнение руководства нашей страны, а последнее очень крепко, четко и прямо. Более того, пусть кто-либо не считает себя более армянолюбом, патриотом и любителем нации, чем республиканцы. Думаю, что те люди, которые прошли по этому пути войны, начиная с президента республики, кончая самым последним солдатом, заинтересованы, чтобы эта проблема была решена. Не думаю, что здесь в мутной воде надо ловить рыбу», - заявил Шармазанов.