Հարավային Օսիայի իշխանությունները գազամուղը կառուցողներից 160մլն ռուբլի են պահանջել
Ինչպես տեղեկացնւմ է "Regnum"-ը, օգոստոսի 23-ի երեկոյան ժամերից սկսել են ուշացնել գազամուղի կառուցման համար անհրաժեշտ տեխնիկան, որը թույլ կտա Հարավային Օսիայի հանրապետությանը վառելիք ստանալ Ռուսաստանից:
Ներքին գործերի նախարարության աշխատակիցները խոչընդոտել են ավտոմեքենաների տեղաշարժը Հարավային Օսիայից դեպի Հյուսիսային Օսիա և հակառակը:
"Ստրոյպրոգրես" ընկերության ներկայացուցիչ Իբրահիմ Իբրահիմովը հայտարարել է, որ ոստիկանները հենվում էին Հարավային Օսիայի նախագահ Էդուարդ Կոկոյտայի հրամանի վրա:
Հարավային Օսիայի գլխավոր դատախազությունում հայտնել են, որ տեխնիկայի առգրավումը տեղի է ունեցել հարկերի չվճարման քրեական գործի շրջանակներում:
Հարավային Օսիայի Դատախազությունը գազամուղի կառուցմամբ զբաղվող ընկերության նկատմամբ հարկային պահանջներ է ներկայացրել հուլիսին: Շինարարներին մեղադրել են 160մլն ռուբլի հարկ չվճրելու մեջ: Հիմա դատախազությունը շինարարներից էկոլոգիական վնասի փոխհատուցում է պահանջում: Հանրապետության բնական ռեսուրսների նախարարության վարկածով խոսքը գնում է 250մլն ռուբլին գերազանցող գումարի մասին:

Власти Южной Осетии потребовали у строителей газопровода 160 млн. рублей
Силовые структуры Южной Осетии с вечера 23 августа стали задерживать технику, использующуюся на строительстве газопровода, который позволит республике получать топливо из России. Об этом сообщает ИА REGNUM. Сотрудники МВД республики препятствуют передвижению машин как из Южной Осетии в Северную, так и в обратном направлении.
По словам представителя компании-подрядчика "Стройпрогресс" Ибрагима Ибрагимова милиционеры ссылались на прямой приказ южноосетинского президента Эдуарда Кокойты.
В Генеральной прокуратуре Южной Осетии заявили, что техника задержана в рамках уголовного дела о неуплате налогов.
О налоговых претензиях к компании, занимающейся строительством газопровода, прокуратура Южной Осетии заявила в июле. Строителей обвинили в неуплате налогов на 160 миллионов рублей. В связи с этим в офисе "Спецстроя Южной Осетии" были проведены обыски. На руководство компании завели уголовное дело. Теперь прокуратура требует со строителей и возмещения экологического ущерба. По версии министерства природных ресурсов республики, речь идет о сумме, превышающей 250 миллионов рублей.