Եվրասիական զարգացման բանկը հնարավոր է` ֆինանսավորի Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի շինարարությունը
Եվրասիական զարգացման բանկը քննարկում է Հայաստանում նոր ատոմային էլեկտրակայանի  շինարարական աշխատանքների ֆինանսավորմանը մասնակցելու հարցը։ Ալմա-Աթայում տեղի ունեցած մամլո ասուլիսի ժամանակ  Եվրասիական զարգացման բանկի տնտեսական վերլուծության և խորհրդատվության բաժնի ղեկավար Եվգենի Վինոկուրովը ասել է, որ հստակ պայմանավորվածություններ այդ կապակցությամբ դեռ չկան։
Նրա խոսքերով՝ սա շատ թանկ նախագիծ է. այդպիսի ծրագրերը մոտ 4 մլրդ դոլար արժեն։
Եվրասիական զարգացման բանկը միջազգային ֆինանսավորող կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է  2006թ. Ռուսաստանի և Ղազախստանի կողմից բանկի անդամ երկրների շուկայական տնտեսության զարգացման  համար։
Եվրասիական բանկի կանոնակարգված կապիտալը կազմում է 1,5 մլրդ դոլար։ Հայաստանը, Բելառուսը և Տաջիկստանը Եվրասիական բանկին անդամակցելու դիմումով են հանդես եկել և 2008թ. դեկտեմբերին և ստացել են բանկի խորհրդի համաձայնությունը։ Ղազախստանում այժմ ավարտին են մոտենում նրանց անդամակցությունը պաշտոնապես գրանցելու համար նախատեսված փաստաթղթերի պատրաստման աշխատանքները։

Евразийский банк развития рассматривает возможность финансирования строительства новой АЭС в Армении
Евразийский банк развития (ЕАБР) обсуждает возможность участия в финансировании строительства атомной электростанции в Армении. Как заявил начальник отдела экономического анализа и консалтинга ЕАБР Евгений Винокуров на пресс-конференции в Алматы, конкретных договоренностей по этому поводу пока нет.
По его словам, это довольно дорогой проект, так как подобный реактор стоит около 4 миллиардов долларов.
Евразийский банк развития является международной финансовой организацией, учрежденной Россией и Казахстаном в январе 2006 года для развития рыночной экономики государств-участников банка.
Уставный капитал ЕАБР составляет 1,5 миллиарда долларов. Армения, Белоруссия и Таджикистан подали заявки на вхождение в состав участников ЕАБР и получили в декабре 2008 года одобрение совета банка. В Киргизии сейчас завершаются необходимые процедуры для подачи официальной заявки на членство в ЕАБР.