Ռումինիայի վարչապետն ընդունել է իր պարտությունը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում
Ռումինիայի վարչապետ Վիկտոր Պոնտան ընդունել է իր պարտությունը նախագահական ընտրությունների երկրորդ փուլում և շնորհավորել իր մրցակցին։
«Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր ռումինացիներին, որոնք քվեարկել են։ Ժողովուրդը միշտ ճիշտ է։ Ես զանգահարել եմ պորան Յոհաննիսին և շնորհավորել նրան հաղթանակի կապակցությամբ», – հաղորդել է կառավարության ղեկավարը։
Նա նաև հայտնել է, որ դեռ մտադիր չէ հրաժարական տալ վարչապետի պաշտոնից։
«Ես հերքում եմ իմ հրաժարականի մասին բոլոր լուրերը այնքան ժամանակ, քանի դեռ իմ գործընկերներից որևէ մեկը չի խնդրել դա անել, – հայտարարել է Պոնտան։–Պաշտոնը թողելու հիմքեր չունեմ», – հավելել է նա։
Էքզիթ–պոլի տվյալներով՝ Ռումինիայի նախագահի թեկնածուներից և ոչ մեկը չի կարողացել հասնել տեսանելի հաղթանակի ընտրությունների երկրորդ փուլում. Յոհաննիսը հաղթանակ է տարել չնչին տարբերությամբ։

Премьер Румынии признал свое поражение во втором туре президентских выборов
Премьер-министр Румынии Виктор Понта признал свое поражение во втором туре президентских выборов и поздравил своего соперника с победой. Об этом сообщает ТАСС.
«Хочу поблагодарить всех румын, которые вышли голосовать. Народ всегда прав. Я позвонил господину Йоханнису (мэру города Сибиу Клаусу Йоханнису) и поздравил его с победой», - сообщил главы правительства.
Он также сообщил, что пока не намерен подавать в отставку с поста премьер-министра.
«Я отвергаю все слухи о своей отставке до тех пор, пока никто из моих коллег не попросит меня сделать это, – заявил Понта. – У меня нет оснований оставлять свой пост».
Между тем, согласно данным экзит-поллов, ни один из кандидатов в президенты Румынии не смог пока добиться явного преимущества во втором туре выборов.
По данным IRES, за Понту проголосовали 49,1% избирателей, по данным SOCIOPOL – 50,9%, CURS – 48,5%, СSCI – 50,72%. За Йоханниса соответственно – 50,9%, 49,1%, 51,5% и 49,28%.
В состоявшемся две недели назад первом туре победил Понта, набравший 40,44% голосов. Йоханнис с 30,37% занял второе место.