ՄԱԿ ներկայացուցիչ. «Իսլամական պետությունը» զինյալ է դարձնում հնգամյա երեխաների
«Իսլամական պետության» խմբավորման ճամբարներում ռազմական պատրաստություն են անցնում հնգամյա երեխաներ։ Այս մասին ՄԱԿ–ի Անվտանգության խորհրդում հայտարարել է համաշխարհային կազմակերպության մարդասիրական հարցերով գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Ամոսը։
Նրա խոսքերով՝ ՄԱԿ–ում նշում են երեխաների աճի տենդենցը, որոնք պատրաստություն են անցնում, զենք ստանում և մասնակցում ռազմական գործողությունների։
«Տեղեկատվություն է ստացվել, որ 350 երեխա, որոնց հինգ տարին հազիվ է լրացել, ռազմական պատրաստություն է անցնում Ռաքքայում ԻՊ ճամբարում», – ասել է Ամոսը։
Նա հաղորդել է, որ ներկա դրությամբ շտապ մարդասիրական օգնության կարիք ունի ավելի քան 5.6 մլն անչափահաս սիրիացի։
«Երեխաներին սպանում են, կտտանքների և սեռական բռնության ենթարկում հակամարտության բոլոր կողմերը», – նշել է նա։ Նա նաև ընդգծել է, որ վերջին ամիսներին հաճախակիացել են «երեխաների հրապարակային մահապատիժների» մասին հաղորդագրությունները՝ մասնավորապես իրագործվող ԻՊ զինյալների կողմից։

Представитель ООН: «Группировка «Исламское государство» превращает в боевиков пятилетних детей»
В лагерях группировки «Исламское государство» (ИГ) проходят боевую подготовку дети, едва достигшие пятилетнего возраста. Об этом сообщила на заседании Совета Безопасности ООН заместитель генерального секретаря всемирной организации по гуманитарным вопросам Валери Амос, передает ТАСС.
По ее словам, в ООН отмечают тенденцию к росту числа детей, которые проходят подготовку, получают оружие и участвуют в боевых действиях.
«Поступили сообщения о том, что 350 детей, ряду которых едва исполнилось пять лет, проходили боевую подготовку в лагере (ИГ) в Ракке», - сказала Амос.
Она сообщила, что в настоящее время в срочной гуманитарной помощи нуждаются более 5,6 млн. несовершеннолетних сирийцев. «Детей убивают, подвергают пыткам и сексуальному насилию все стороны конфликта», - отметила замгенсека ООН. Она подчеркнула, что в последние месяцы все чаще поступают сообщения о «публичных казнях детей», главным образом, совершаемых боевиками ИГ.