ԵրեսՓՈՓՈԽական Նիկոլьը
Բանն այն է, որ ՀՅԴ–ին պաշտպանելու գործին է լծվել «անհիշելի» ժամանակներից Սերժ Սարգսյանին տարատեսակ ծառայություններ մատուցած Նիկոլ Փաշինյանը՝ Նիկոլьը (2008–ի նախագահական ընտրություններից հետո շատ էր խոսվում այն մասին, որ Սերժը զուտ մարդկային առումով իրավունք ունի նեղացած լինել Փաշինյանից ու Փաշինյանի հետ հիմա «Քաղաքացիական պայմանագիր» խաղացող Սասուն Միքայելյանից, քանզի երկուսն էլ որոշակի պարտավորություններ ունեին, սակայն անցան Լևոն Տեր–Պետրոսյանի կողմը, և դա էր պատճառը, որ այս երկուսն ամենաուշը դուրս եկան բանտից. ՀՀԿ ղեկավարը նրանց պատժում էր «լեռների» օրենքով)։
Իշխանական «պոլիտԾիխնոլոգները» որոշել են միանգամից մի քանի թիրախի հարվածել։ Նիկոլьին նետում են մարտի դաշտ, որպեսզի սա ՀՅԴ–ի թասիբին կանգնի՝ դրանով իսկ անհարմար դրության մեջ դնելով 124–ամյա կուսակցությանը։ Ձեռքի հետ էլ նույն Նիկոլьին «քսի» են տալիս ԲՀԿ–ի դեմ։
Դե, իսկ Նոր տարվա ծախսերին պատրաստվող Նիկոլьը նման առաջադրանքը չի կարող չկատարել, քանզի նրան ահագին բան կարող են հիշեցնել։
Օրինակ՝ կարող են հիշեցնել, թե 2007թ. խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցող «Իմպիչմենտ» դաշինքի համար որտեղից է փող հայթայթել Նիկոլьը (Սերժ Սարգսյանի առատաձեռնության մասին «լեգենդներ» են պտտվում)։ Կարող են նաև հիշեցնել, թե ինչպես էր Նիկոլьը հիմնավորում Սերժի գլխավորած ՀՀԿ–ի օգտին «Իմպիչմենտ» դաշինքի աշխատելը՝ հայտարարելով, թե միայն Սերժի միջոցով է հնարավոր առնել դաշնակցականների դեմը։
Իսկ հիմա ժամանակները փոխվել են, և Նիկոլьն արդեն պաշտպանում է ՀՅԴ–ին։
Մեկ բան, սակայն, անփոփոխ է մնացել Նիկոլьի մոտ։ Դա ԲՀԿ–ի դեմ դհոլություն անելն է։ Նա այդ գործով զբաղվել է 2007թ. խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ։ Զբաղվում է նաև հիմա։ Միակ հարաբերական ու կարճատև դադարը եղավ 2012թ. ԱԺ ընտրությունների քարոզչության փուլում, բայց դա ուներ շատ կենցաղային պատճառ։
Նիկոլьն, ինչպես հայտնի է, խորհրդարանական վերջին ընտրություններին մասնակցում էր ՀԱԿ դաշինքի ցուցակով։ Դաշինքը համագործակցում էր ԲՀԿ–ի հետ, և եթե Նիկոլьը դհոլություն աներ, ապա, բնականաբար, ՀԱԿ–ը, գործընկերային հարաբերություններից ելնելով, դուրս կշպրտեր այդ ծաղրածուին իր ցուցակից։ Նիկոլьը դա շատ լավ գիտեր ու դրա համար էլ ծպտուն չէր հանում ԲՀԿ–ի դեմ, քանզի իր մանկության վարդագույն երազանքը կատարվելու էր՝ ինքը դառնալու էր երեսփոխան, ավելի ճիշտ՝ երեսՓՈՓՈԽական՝ չմոռանալով ՀԱԿ–ի ներսում «ականի» ֆունկցիա կատարել Բ26–ի համար։
Ահա այսպիսին է «բեսամթ» ընդդիմադիր Նիկոլьի հետագիծը։
Մեզ մնում է հերթական անգամ արձանագրել, որ դաժան, շատ դաժան մարդ է «Վերջի բոլշևիկը»։ Նա իր հաճախորդներին մինչև վերջ «փչացնում» է ու նոր միայն տանում ՀՀԿ–ի «պադվալ»։
Նիկոլьն այժմ «պադվալի» մերձակայքում է և պայքարում է Գեղամյանի կողքին իր «պատվավոր» տեղն ունենալու համար։

В АРФД должны серьезно обеспокоиться, поскольку на Баграмяна 26 против данной структуры разработали спецтехнологию.
Дело в том, что в дело защиты АРФД впрягся «с незапамятных» времен предоставляющий Сержу Саргсяну различные услуги Никол Пашинян - Николь (после президентских выборов 2008 года много говорилось о том, что в чисто человеческом плане у Сержа есть право быть обиженным на Пашиняна и заигрывающего вместе с ним в «Гражданский договор» Сасуна Микаэляна, так как они оба имели перед ним определенные обязательства, но перешли на сторону Левона Тер-Петросяна, и именно поэтому они позже всех вышли на свободу – руководитель РПА наказывал их «по закону гор»).
Властные «политтехнологи» решили поразить сразу несколько мишеней. Николь бросается в бой, чтобы отстоять честь АРФД, но тем самым в неудобном положении оказывается сама 124-летняя партия. Заодно Николь натравливается на ППА.
Готовящийся же к новогодним затратам Николь не может не выполнить данного здания, так как ему могут напомнить очень многое.
Например, откуда ему удалось выкроить во время парламентских выборов 2007 года финансирование для союза «Импичмент» (о щедрости Сержа Саргсяна ходят «легенды»). Могут также напомнить, как Николь обосновывал деятельность «Импичмента» в пользу возглавляемой Сержем РПА, заявляя, что справиться с дашнаками можно лишь посредством Сержа.
Времена изменились, и Никол сейчас АРФД защищает.
Тем не менее, одно у него осталось неизменным. Это «барабанство» против ППА. Этим он был занят во время парламентских выборов 2007 года, занят и сейчас. Единственная относительная и кратковременная пауза была в период агитации на парламентских выборах 2012 года, но это тоже имело весьма бытовое объяснение.
Николь, как известно, участвовал в последних парламентских выборах в списке АНК. Конгресс сотрудничал с ППА, и если бы он занимался «барабанством», то, естественно, АНК, исходя из партнерских отношений, вышвырнул бы его из своего пропорционального списка. Николь прекрасно знал об этом, поэтому и не заикался против ППА, так как на кону была мечта всей его жизни – он должен был стать депутатом, вернее, депутаном, не забывая при этом выполнять для президентского дворца функцию «мины» внутри АНК.
Таков вот пройденный «крайне оппозиционным» Николом путь.
Нам же остается в очередной раз констатировать непомерную жестокость «последнего большевика» по отношению к своим клиентам. Он «портит» их до последнего, и лишь затем ведет их в «подвал» РПА.
Николь сейчас пребывает в окрестностях именно этого «подвала», борясь за свое «почетное» место рядом с Гегамяном.