Այսօր մեկնարկում է ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրիի այցը Կիև
ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերրին այսօր իր պաշտոնական այցն է սկսում Կիև, որի ընթացքում նա մտադիր է հանդիպել երկրի առաջին դեմքերի հետ՝ քննարկելու տնտեսական բարեփոխումների շարունակությունը և իրավիճակը Ուկրաինայի հարավ–արևելքում։
Պետքարտուղարը մտադիր է հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի, վարչապետ Արսենի Յացենյուկի, ԱԳՆ ղեկավար Պավել Կլիմկինի և ուկրաինական խորհրդարանի ներկայացուցիչների հետ։
Քերրիի այցի որոշ մանրամասնությունների մասին պատմել է պետքարտուղարության լրատվական ծառայության ղեկավար Ջեն Փսակին. «Պետքարտուղարն Ուկրաինայում եղել է մեկ տարի առաջ։ Նա պատրաստվում է մի շարք կարևոր երկկողմանի հանդիպումներ անցկացնել, քննարկել առկա առաջընթացը, որին կարող են հասնել բոլոր ուղղություններով՝ տնտեսական բարեփոխումներից մինչ լարվածության թուլացում Ուկրաինայում»։
Քերրիի այցը Կիև անցկացվելու է Ուկրաինայի ԶՈւ և Դոնեցկի ու Լուգանսկի աշխարհազորայինների հակամարտության սրման համապատկերին, ինչպես նաև այն հաղորդագրությունների, որ ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի վարչակազմն ակտիվ քննարկում է Կիևին զենք մատակարարելու հարցը։

Сегодня начинается официальный визит Джона Керриа на Украину
Сегодня госсекретарь США Джон Керри начинает свой официальный визит в Киев, в ходе которого намерен встретиться с первыми лицами страны, чтобы обсудить продолжение экономических реформ и деэскалацию ситуации на юго-востоке Украины. Об этом сообщает ТАСС.
Госсекретарь планирует встретиться с президентом Петром Порошенко, премьер-министром Арсением Яценюком, министром иностранных дел Павлом Климкиным и представителями украинского парламента.
О некоторых деталях визита шефа американской дипломатии на одном из регулярных брифингов рассказала глава пресс-службы госдепартамента Джен Псаки. «Госсекретарь был на Украине год назад. Он собирается провести ряд, по его мнению, важных двусторонних встреч, обсудить достигнутый прогресс и прогресс, которого они еще могут достичь по всем направлениям, от экономических реформ до усилий по деэскалации ситуации "на земле"», - сказала она.
Визит Керри в Киев проходит на фоне обострения конфликта между вооруженными силами Украины и ополчением самопровозглашенных Донецкой и Луганской народных республик, а также сообщений о том, что в администрации президента США Барака Обамы активно обсуждают поставки Киеву оружия.