Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը վարձկաններից 50 գյուղ են ազատագրել Քոբանիի մոտակայքում
Քրդական ինքնապաշտպանական ուժերը վերջին տաս օրվա ընթացքում «Իսլամական պետության» վարձկաններից 50 գյուղ են ազատագրել Քոբանի քաղաքի մոտակայքում։ Ինչպես չորեքշաբթի փոխանցել է «Firat» տեղեկատվական գործակալությունը, մոտ 350 բնակավայր դեռևս մնում է զինյալների վերահսկողության տակ։
Արևմտյան, հարավային և արևելյան ճակատներում ՔԻՈւ–ն մարտերի ընթացքում 30 վարձկան է ոչնչացրել։ Օդից ինքնապաշտպանական ուժերին աջակցում է միջազգային կոալիցիայի օդուժը, որը թիրախներին 11 հարված է հասցրել։
Տարածաշրջանային վարչության ղեկավար Անվար Մուսլիմի տվյալներով՝ քաղաքի մերձակա տարածքը մաքրվել է 10-15 կմ շառավղով։ Սակայն Քոբանիից Թուրքիա փախած մարդկանց վերադարձը դեռևս չի սկսվել. Քոբանիի շենքերի 90 տոկոսն ավերվել է։

Курдские силы самообороны освободили от банд моджахедов 50 деревень в окрестностях Кобани
Курдские силы самообороны (КСС) освободили за истекшие десять дней от моджахедов «Исламского государства» 50 деревень в окрестностях города Кобани. Как передает ТАСС со ссылкой на информационное агентство «Firat», примерно 350 населенных пунктов все еще остаются под контролем бандформирований.
В ходе боев на западном, южном и восточном фронтах отряды КСС уничтожили в среду свыше 30 наемников. Поддержку с воздуха ополченцам оказывают самолеты ВВС международной коалиции, которые нанесли 11 ударов по наземным целям.
По данным главы региональной администрации Анвара Муслима, на подступах к городу зачищена территория в радиусе 10-15 км. Однако процесс возвращения в Кобани жителей, бежавших в Турцию, еще не начался, учитывая, что 90% зданий разрушены в результате обстрелов.
Отметим, что осада, продолжавшаяся 133 дня, была снята с Кобани 26 января после того, как курдским ополченцам удалось выбить моджахедов с холма Канья-Курда.