Սթոլթենբերգ. «Սառը պատերազմն անցյալում է, այնտեղ էլ պետք է մնա»
Սառը պատերազմը մնացել է անցյալում, այնտեղ էլ պետք է մնա։ Այս մասին ուրբաթ հայտարարել է ՆԱՏՕ–ի գլխավոր քարտուղար Յենս Սթոլթենբերգը Մյունխենյան անվտանգության կոնֆերանսին։
Սակայն, նրա խոսեքերով, «կոլեկտիվ անվտանգությունը միշտ էլ եղել է ՆԱՏՕ–ի հիմնական խնդիրը»։
«Աշխարհը փոխվում է, և մենք պետք է հարմարվենք, որ ապահովենք կոլեկտիվ պաշտպանությունը 21-րդ դարում, – հայտարարել է Սթոլթենբերգը։ – Խոսքը տանկերի և խրամատների մասին է։ Մենք պետք է ի վիճակի լինենք հետ մղել ցանկացած սպառնալիք ցանկացած ուղղությամբ»։
Նա նաև շեշտել է, որ ՆԱՏՕ–ն պետք է պաշտպանի միջազգային կարգը, որի «պահապանն է հանդիսանում»։
«Ռուսաստանը սպառնում է Եվրոպայի անվտանգությանը, Հարավում պետություններ են կործանվում։ Նշանակո՞ւմ է դա արդյոք, որ միջազգային կարգը կոլապսի շեմին է։ Ո՛չ, եթե նրա պաշտպանները գործելու պատրաստակամ են»,–ասել է գլխավոր քարտուղարը։
Նա նաև հիշեցրել է, որ հինգշաբթի անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների հանդիպմանը որոշվել է արձագանքման ուժերի առաջատար խումբ ստեղծել 5 հազար մարդուց բաղկացած ցամաքային բրիգադից և ընդհանուր կազմն ընդլայնել մինչև 30 հազար զինծառայող։ Առաջատար խումբը ծավալման հնարավորություն կստանա 48 ժամում։

Столтенберг: «Холодная война ушла в прошлое, там она должна и оставаться»
Холодная война ушла в прошлое, там она должна и оставаться. Об этом заявил в пятницу генеральный секретарь НАТО Йенс Столтенберг на Мюнхенской конференции по безопасности, сообщает ТАСС.
Однако, по его словам, «коллективная оборона всегда была основной задачей» НАТО.
«Мир меняется, и мы должны адаптироваться, чтобы обеспечивать коллективную оборону в XXI веке, - заявил Столтенберг. - Речь идет не о танках или траншеях. Мы должны быть в состоянии отразить любую угрозу на любом направлении».
Столтенберг также заявил, что НАТО должна защитить международный порядок, «стражем которого она является».
«Россия угрожает безопасности в Европе, на юге рушатся государства, - утверждал он. - Означает ли это что международный порядок на грани коллапса? Нет, если защитники его готовы действовать».