Պենտագոն. «Հակամարտությունն Ուկրաինայում պետք է կարգավորվի միայն դիվանագիտական ճանապարհով»
Ուկրաինայում հակամարտությունը չի կարող լուծվել ռազմական միջոցներով. այն պետք է կարգավորվի միայն դիվանագիտական ճանապարհով։ Այս մասին ուրբաթ հայտնել է Պենտագոնի փոխծովակալ Ջոն Քիրբին։
«Մենք հույս ունենք, որ հակամարտությունը կկարգավորվի քաղաքական միջոցներով։ Մենք ողջունում ենք երկրորդ համաձայնագիրը և կարծում, որ այն ուժի մեջ կմտնի այս հանգստյան օրերին, և բոլոր կողմերն այն լուրջ կընկալեն»։
Հիշեցնենք՝ բելառուսական մայրաքաղաքում հինգշաբթի ավարտվել են երկարատև բանակցությունները՝ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, Ուկրաինայի նախագահ Պյոտր Պորոշենկոյի, Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդի և Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի մասնակցությամբ։

Конфликт на Украине должен быть разрешен только дипломатическим путем – Пентагон
Конфликт на Украине не может быть разрешен при помощи военных действий, он должен быть урегулирован только дипломатическим путем. Об этом в пятницу сообщил пресс- секретарь Пентагона контр-адмирал Джон Кирби, передает ТАСС.
«Мы надеемся, что конфликт разрешится только политическими средствами. Мы приветствуем второе соглашение и рассчитываем, что оно вступит в силу в эти выходные, и все стороны воспримут его серьезно», - отметил Кирби.
Напомним, что в белорусской столице в четверг завершились многочасовые переговоры с участием президентов РФ Владимира Путина, Украины Петра Порошенко, Франции Франсуа Олланда и канцлера ФРГ Ангелы Меркель.