Այսօր կիևյան ուժերը և աշխարհազորայինները կսկսեն ծանր ռազմատեխնիկայի հետքաշումը
Այսօր Դոնբասում կմեկնարկի մինսկյան պայմանավորվածությունների հերթական փուլը, որը նախատեսում է ծանր ռազմատեխնիկայի հետքաշում։ Երկու շաբաթվա ընթացքում հակամարտության վայրում պետք է անվտանգության գոտի ստեղծվի։ Այդ նպատակով իրարից առնվազն 50 կմ հեռավորության վրա պետք է գտնվեն հետևակային համակարգերը, 70 կմ հեռավորությամբ՝ համազարկային կրակի հրթիռային համակարգը, և 140 կմ՝ առավել հզոր «Տորնադո–C», «Ուրագան», «Սմերչ», ինչպես նաև մարտավարական հրթիռային «Տոչկա» համակարգերը։
Միևնույն ժամանակ, կողմերը համաձայնվել են, որ ուկրաինական ուժայինները ծանր ռազմատեխնիկան հետ են քաշում փաստացի ստեղծված շփման գծից, իսկ Դոնեցկի և Լուգանսկի Ժողովրդական Հանրապետությունների աշխարհազորայինները՝ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 19-ի մինսկյան հուշագրով հավաստանշված շփման գծից։

Киевские силовики и ополченцы приступят к отводу тяжелой военной техники
Очередной этап реализации минских договоренностей, предусматривающий отвод тяжелых видов вооружений, начинается в понедельник в Донбассе, сообщает ТАСС.
В течение двух недель в районе конфликта должна появиться зона безопасности. С этой целью на расстояние минимум 50 км друг от друга должны быть отведены артиллерийские системы калибром 100 мм, на расстояние 70 км – ракетные системы залпового огня (РСЗО) и на расстояние 140 км – особо мощные РСЗО «Торнадо-С», «Ураган», «Смерч», а также тактические ракетные системы «Точка» («Точка У»).
При этом стороны договорились, что украинские силовики отводят тяжелые вооружения от фактически сложившейся линии соприкосновения, а вооруженные формирования провозглашенных Донецкой и Луганской народных республик (ДНР и ЛНР) – от линии соприкосновения, зафиксированной в минском меморандуме от 19 сентября минувшего года.