Չինական բանակի գեր զինծառայողները զրկվել են մասնագիտական առաջխաղացումից
Չինաստանի Ազգային–ազատագրական բանակը սահմանել է զինծառայողների քաշի չափանիշները։ «Սինխուա»–ի փոխանցմամբ՝ այդ ցուցանիշները գերազանցելու դեպքում զինվորը կամ սպան զրկվում են ծառայողական առաջխաղացումից։
Հստակեցված չափորոշիչները չեն հաղորդվում։ Դրանք ամրագրված են 2015-2020թթ. բանակի ֆիզիկական պատրաստության բարեփոխումների ծրագրում։ Փաստաթուղթը հաստատվել է նախորդ շաբաթ։
Չինաստանի Պաշտպանության ազգային ինստիտուտի փորձագետ Լի Դագուանգի պնդմամբ՝ դիետայի փոփոխման և կյանքի բարելավման արդյունքում զինծառայողները սկսել են հարմարավետ ապրել՝ քաշ ավելացնելով։ Նա նշել է, որ ավել քաշը ոչ միայն փչացնում է զինծառայողների արտաքին տեսքը, այլև ազդում նրանց արդյունավետության վրա մարտի դաշտում։

Полные военнослужащие китайской армии лишились карьерного роста
Народно-освободительная армия Китая (НОАК) установила стандарты веса военнослужащих, сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на агентство «Синьхуа». При превышении этих показателей солдат или офицер может не рассчитывать на продвижение по службе.
Точные требуемые параметры не сообщаются. Они зафиксированы в плане реформирования и развития военной физической подготовки армии на 2015-2020 годы. Документ был утвержден на прошлой неделе.
С улучшением условий жизни и изменением диеты военнослужащие стали жить комфортно и прибавляют в весе, утверждает эксперт Национального института обороны Китая Ли Дагуанг.
«Избыточный вес не только портит внешний вид солдат, но и влияет на их эффективность на поле боя и в целом на боевую мощь страны», — говорит эксперт. Физическая подготовка является частью методов управления персоналом, добавляет Ли.